Loading...

Kostel sv. Jiří, mučedníka v Býšti

Turistické cíle Kostel

Zdejší kostel byl uveden jako farní již v předhusitské době, kdy náležel pod královéhradecký archidiakonát a děkanství, alespoň podle soupisu pražského biskupství, který vznikl kolem roku 1350. Tehdy byla býšťská plebánie uvedena v rejstřících papežských desátků jako chudá. V roce 1358 (uvádí se rovněž rok 1360) se zdejší plebán Martin dostal do Rychnova. Místo něho ustanovili 11. prosince 1358 Ješek a Vilém, bratři z Jiřic, patronové kostela v Býšti plebána Jana. V roce 1365 byl zdejší plebán Šebestián ustanoven za plebána v Bělé. Po odchodu kněží podobojí a utrakvistů ztratila Býšť faru. V letech 1630-1648 byl místní svatostánek filiálním dašického kostela, roku 1677 sezemického, v roce 1788 chvojenského a teprve v roce 1807 se stal opět farním. Podle seznamu far na pardubickém panství z roku 1615 a 1654 byl kostel jmenován jako filiální od Dřítče, odkud se ze záduší místo desátku v obou letech platilo 7 kop grošů a při každé mši svaté za oběd ze záduší 38 grošů 4 denáry. Roku 1647 byl kostel částečně vyrabován a poničen vojskem. V roce 1650 byl filiálním do Dřítče a služby Boží se v něm konaly každou čtvrtou neděli v měsíci, za což bylo obcí dáváno dřítečskému faráři 7 kop a 40 grošů ročního platu, k tomu za každý oběd 38 grošů a 4 denáry, takže celkem 8 kop, 21 grošů a 3 denáry ročně. Relace z roku 1677 ho uvádí jako filiální do Sezemic, dřevěný kostel měl v ten čas stříbrný kalich, 2 cínové, mosaznou monstranci, cínovou křtitelnici, mosazné svícny a 3 zvony. V roce 1710 se osamostatnila fara ve Vysokém Chvojně s filiálními kostely v Albrechticích a Býšti, majíc prvofarářem P. Václava Landu. Za jeho nástupce P. Innocence Caesara odstoupila Býšť roku 1724 opět k Sezemicím. V roce 1788 došlo ke zřízení lokalie, přičemž zdejšími lokalisty byli: v letech 1788-1793 P. Jan Zlatoústý Beneš, v letech 1793-1796 P. Mikuláš Veselý, v letech 1796-1806 P. Václav Webersík. Po nich působil v Býšti administrátor P. Jan David a zdejším prvofarářem se stal P. Josef Ollešík, jenž zde byl od 15. listopadu 1806 lokalistou.

Původní kostel byl postaven ze dřeva, ale časem zchátral a hrozil sesutím. Z tohoto důvodu byl stržen (až po dokončení nového objektu) a v roce 1796 postaven z kamene. Později byl ještě stavebně upraven a dostavěn. Stavební plány pocházejí z roku 1803 a kostel byl slavnostně vysvěcen 14. listopadu 1811, přičemž farním se stal 2. října 1807. Roku 1822 kostel vyhořel tak, že z něj zůstaly jen obvodové stěny. Služby Boží se tak konaly v márnici, a to až do následujícího roku, kdy byl vybudován současný svatostánek. V roce 1833 byly pořízeny dvoumanuálové varhany. Roku 1835 shořela část hlavního oltáře a hlavní obraz na něm. Jinak se naštěstí kostelu nic nestalo, protože byl požár včas uhašen. V roce 1841 došlo k opatření nového hlavního oltářního obrazu, roku 1847 byly zakoupeny potřebné hudební nástroje, v roce 1851 došlo ke zřízení Božího hrobu a roku 1852 byl vybudován oltář Panny Marie. V roce 1886 byly pořízeny patenky k nemocným a o 3 roky později oltářní lampy. V červnu 1899 zavítal do kostela královéhradecký biskup Msgre. Edvard Jan Brynych. Za faráře P. Šebestiána Karáska, jenž zde působil v letech 1902-1911, byl opraven hlavní oltář, kazatelna a pořízena nová křížová cesta. 28. dubna 1940 byl požehnán zrestaurovaný obraz sv. Jiří. V roce 1974 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce vnitřního vybavení kostela včetně nejnutnější opravy fasády. Přifařeny jsou k němu obce a osady: Bělečko, Býšť, Drahoš, Hoděšovice, Hrachoviště a Rokytno. V současnosti je však administrován excurrendo ze Sezemic. K tomu ještě dodejme, že se v něm od roku 2008 konají zahajovací koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka. To z toho důvodu, že tu býval varhaníkem František Nápravník, otec výše zmíněného hudebního skladatele a dirigenta.

Jedná o jednolodní orientovanou zděnou stavbu s do lodi mířící trojicí segmentových oken (loď má délku 33 m a šířku 9,4 m), trojbokým presbytářem, se 4,9 m dlouhou a 4,85 m širokou sakristií na severní straně, hranolovou věží v průčelí a bez opěrných pilířů. Původní klenutý vnitřek byl po posledním požáru nahrazen plochými stropy.

Původní hlavní oltář shořel spolu s celou barokní výbavou opět v roce 1835 a obnoven byl o 6 let později. Tehdy bylo nově pořízené zařízení vyvedeno již v klasicistním stylu, což není v našem prostředí příliš obvyklé (křtitelnice, kazatelna, boční oltáře Panny Marie a sv. Jana) a k němu přibylo ještě nějaké v neorenesančním slohu. Obraz sv. Jiří namaloval Antonín Špulák ze Žďáru (podle některých autorů jde ve skutečnosti nejspíše o Aloise Špuláka z Hradce Králové, neboť žádný jiný malíř Špulák není v této době doložen), což potvrzuje nápis pod ním: „Pinxit Antonius Špulák Zdiarensis tempore Curati Antonii Ponetz 1841.“ Postranní oltáře Panny Marie a Božího hrobu jsou také z pozdější doby. Portatile Božího hrobu má nápis: „Anno Domini 1602 die 2. Aprilis, quae fuit feria 3ia post Dominicam...per Rssm Dom. Dom. Boneum Dei & Apostol. sedis gratia Archiepiscopum Pragensem legatum natum consecratus est hie lapis ad honorem Dei & B. M. V. nec non SS. Epiphanii & Barbarae quorum reliquiae hic cond. sunt die ut supra etc.“ Oltářní kámen v Božím hrobě pochází z roku 1602. Za zmínku stojí ještě obraz sv. Rozálie z 18. století. V presbytáři navíc nalezneme rokokové lavice. Varhany od Josefa Jirušky z Hradce Králové jsou z roku 1833 a od roku 2016 probíhá jejich generální oprava, jež je rozdělená do tří etap. Více o varhanách zde: http://www.varhany.byst.org/index.php.

Zděná věž v průčelí má nízký plechový kryt s ploskou bání. Vždy v ní visela trojice zvonů, z nichž jeden vážil 15 centů. Ta původní, k jejímuž rozlití došlo při požáru v roce 1822, byla nahrazena jinými. Z rozlité zvonoviny byly ulity tři zvony: první s obrazem sv. Pavla a sv. Václava o hmotnosti 737,5 libry s nápisem: „Ke cti a chwale Bohu wšemohaucimu ulitý od Antonina Schneidra w Hradci Králowé w roku Páně 1829“, druhý s vyobrazením sv. Kříže a sv. Jiří o hmotnosti 360 liber s nápisem: „K e cti a chwále sw. Jiřímu patronu tohoto chramu r. 1829“ (prasklý) a třetí o hmotnosti 215 liber s nápisem: „Ke cti a chwále Pánu Ježíši!“ Praskl, ale roku 1855 byl přelit Karlem Bellmannem, přičemž jeho hmotnost byla od té doby 183 liber.
Poslední aktualizace: 24.4.2024
Kostel sv. Jiří, mučedníka v Býšti na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel sv. Jiří, mučedníka v Býšti

Pomník padlým v Býšti
Pomník padlým v Býšti
Pomník
Pomník se nachází u kostela svatého Jiří. Je na něm tento nápis: 1914 – 1918 BENDA VINCENC, DUŠÁNEK FRANT., GEBAS STAN., JEDLIČKA JAN, KOHOUTEK JOSEF, KOHOUTEK JOSEF…
0.3km
více »
Býšť - kostel sv. Jiří
Býšť - kostel sv. Jiří
Kostel
První písemné zmínky o obci Býšť jsou z let 1360-1371 v souvislosti s dře…
0.4km
více »
Biřička
Biřička
Pramen
Potok Biřička vzniká spojením několika melioračních struh asi jeden kilometr severozápadně od Býště v nadmořské výšce 275 m. Spolu s…
1.7km
více »
Rozcestí Koliba - Hradecké lesy
Rozcestí Koliba - Hradecké lesy
Rozcestí
Rozcestí u známé restaurace Koliba ukazuje cestu ve směru Nový Hradec Králové – Bažantnice po značce žluté, značka červená ukazuje…
1.8km
více »
Hrachoviště (Býšť)
Hrachoviště (Býšť)
Místní část
K prvnímu osídlení těchto míst došlo již v době kamenné, což potvrzuje…
1.9km
více »
turistické rozcestí Hoděšovice - bus
turistické rozcestí Hoděšovice - bus
Rozcestí
Rozcestník v Hoděšovicích u zastávky autobusu ukazuje turistům cestu po značce žluté a zelené. Žlutá značka ukazuje cestu ve směru…
1.9km
více »
Přesypy u Rokytna
Přesypy u Rokytna
Přírodní památka
Chráněné území "písečné přesypy u Rokytna" najdeme po pravé straně silnice…
2.1km
více »
Hoděšovice
Hoděšovice
Vesnice
Hoděšovice - obec obklopená lesy cca 10 km jižně od Hradce Králové. První…
2.2km
více »
turistické rozcestí Hoděšovice
turistické rozcestí Hoděšovice
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v dolní části Hoděšovic, ukazuje…
2.2km
více »
Hradecké lesy 4 - na Výskyt z Hoděšovic
Hradecké lesy 4 - na Výskyt z Hoděšovic
Trasa
Velice pohodlná trasa Novohradeckými lesy začíná v…
2.2km
více »
Vysocká cesta - Hradecké lesy
Vysocká cesta - Hradecké lesy
Turistická trasa
Vysocká cesta - cca 4 km dlouhá lesní neveřejná asfaltová komunikace,…
3km
více »
Chvojenec
Chvojenec
Vesnice
Chvojenec je středně velká protáhlá obec s 630 obyvateli a najdeme ji u j…
3km
více »
Naučná stezka Koliba
Naučná stezka Koliba
Tipy na výlet
Hradecké lesy jsou protkány neskutečným množstvím stezek a cest, které…
3km
více »
Rokytno
Rokytno
Vesnice
Rokytno - první písemný záznam o vsi je datován rokem 1436, kdy byl císař Zikmund přijat za českého krále a dne 21. září předává…
3.2km
více »
trasa - Pohádková stezka
trasa - Pohádková stezka
Trasy
Pohádková stezka se nalézá v prostoru mezi Mazurovými chalupami a rybníkem…
3.6km
více »
U Mazury - Mazurovy chalupy
U Mazury - Mazurovy chalupy
Odpočinkové místo
Pod názvem Mazurovy chalupy se skrývá nejen chalupa pojmenovaná po Josefu…
3.6km
více »
Mazurovy chalupy
Mazurovy chalupy
Tipy na výlet
Oblast hradeckých lesů skýtá nespočet zajímavých míst, která bychom neměli…
3.6km
více »
Bělečko
Bělečko
Vesnice
Obec Bělečko, která se nalézá v centru hradeckých lesů jihovýchodně od Hradce Králové, je prvně zmiňována v roce 1494. Nejvýraznější…
4km
více »
Újezd u Sezemic
Újezd u Sezemic
Vesnice
Obec Újezd u Sezemic je rozložena mezi dvěma Rybníky,- Bohumilečským a Újezdským pod jižním okrajem Hradeckých lesů. První písemná…
4.2km
více »
Naučná stezka Mrtvé dřevo v Hradeckých lesích
Naučná stezka Mrtvé dřevo v Hradeckých lesích
Tipy na výlet
V Hradeckých lesích se zásluhou Městských lesů a odborníků z Výzkumné…
4.3km
více »
Vysoké Chvojno – výběh bizonů amerických
Vysoké Chvojno – výběh bizonů amerických
ZOO
Na venkově není neobvyklé vidět v ohradách koně, kravky a jiná domácí zví…
4.7km
více »
Císařská studánka - Hradecké lesy
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Císařská studánka - Hradecké lesy
Studánka
Dnešní Císařská studánka v hradeckých lesích byla původně roubenou…
4.7km
více »
Hradecké lesy – výběh divočáků a daňků
Hradecké lesy – výběh divočáků a daňků
ZOO
V Hradeckých lesích, necelé tři kilometry od lesního hřbitova, se vlevo u…
4.9km
více »
Vysoké Chvojno - kostel Sv. Gotharda
Vysoké Chvojno - kostel Sv. Gotharda
Kostel
Farní kostel ve Vysokém Chvojně je zmiňován již ve 14. století.…
4.9km
více »
rybník Výskyt - Hradecké lesy
rybník Výskyt - Hradecké lesy
Rybník
Rybník Výskyt je jedním z nejvyhledávanějších cílů pěších a cyklistů v…
5.4km
více »
Arboretum Vysoké Chvojno
Arboretum Vysoké Chvojno
Arboretum
Arboretum - park ve Vysokém Chvojně, který založil markrabě Alexandr…
5.5km
více »
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Rozhledna
Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na…
6.1km
více »
Hradecké lesy
Hradecké lesy
Přírodní památka
Hradecké lesy je rozlehlý lesní prostor, který se rozprostírá od …
6.2km
více »
Kunětická hora
Kunětická hora
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od…
8.9km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králov…
10.2km
více »
zavřít reklamu