Loading...

Kostel sv. Jiří v Plzni – Doubravce – patrně nejstarší dochovaný kostel na území dnešní Plzně

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Kostel svatého Jiří v Plzni-Doubravce je patrně nejstarším dochovaným kostelem na území dnešní Plzně. Leží nad soutokem řek Berounky a Úslavy nedaleko zaniklé středověké obce Týnec.

Ohledně založení kostela panuje stále mnoho nejasností a nepřesností, jelikož neexistují žádné písemné zprávy z této doby. Nejčastěji je vznik kostela dáván dohromady s Pulkavovou kronikou ze 14. století. Podle jedné z legend pražský biskup Vojtěcha při návratu z exilu v Římě v listopadu roku 992 zanechal v Kosteleci Panny Marie dvanáct bratrů benediktinů. Následně pro ně založil v Břevnově první mužský klášter v Čechách, kam bratři odešli v únoru 993. Zda byl Kostelcem zmiňovaným v kronice dnešní kostel sv. Jiří, se však zatím nepodařilo prokázat. A tak převládá názor, že se jedná o legendu.

Foto: Bubinga

Někdo tvrdí, že zde původně byla tvrz, jiné názory se zase kloní k tomu, že v době příchodu sv. Vojtěcha tady již kostelík stál. Nejvíce odborníků ale datuje vznik kostela na konec 12. století. První písemná zmínka o něm pochází však až z roku 1361, kdy byl 31. března ustanoven farářem Frána z Chrástu.

Někdy v této době (polovina 14. století) byla také provedena první významnější přestavba kostela, při níž došlo především k prostorovému rozšíření kostela posunutím severní zdi. Umístění původního zdi je i dnes patrno na podlaze kostela. Z původního kostela se dochovala apsida a sanktuárium (nejposvátnější místo v kostele, kam má přístup pouze kněz – výklenek ve zdi presbytáře umístěný většinou po levé straně hlavního oltáře)

V období husitských válek, především při obležení Plzně v letech 1433–1434, byl kostel těžce poškozen a dlouhou dobu ležel v rozvalinách. V srpnu roku 1475 byly kostelu uděleny odpustky na jeho opravu a přestavbu, s níž bylo započato v roce 1480. Kromě oprav byla také přistavěna při jižním boku lodi kostela kamenná věž s navazujícím dřevěným patrem a zvonovou stolicí.

Foto: Bubinga

Na konci 15. století propuká spor o patronátní právo nad kostelem, které bylo dosud v držení opatů z Břevnovského kláštera. Vleklé spory nakonec končí roku 1565, kdy město Plzeň kupuje patronátní podací právo ke kostelu sv. Jiří od zmíněného kláštera. Následně dochází ke zrušení zdejší fary a kostel se stává filiálním kostelem chrámu sv. Bartoloměje v Plzni.

Významným datem v historii kostela je také rok 1662, kdy byl ulit nový malý zvon, který se jediný, jako umíráček, dochoval dodnes. Váží 38 kg a má v průměru 41 cm.

Během třicetileté války dochází opět k úpadku a částečnému poničení kostela. V roce 1700 je naštěstí opět započato s opravami. Z tohoto období pochází například hlavní portálový oltář.

O třicet let později se pokračuje s přestavbou pod vedením barokního architekta Matěje Ondřeje Kondela. Úzká gotická okna byla nahrazena oválnými, věž kostela byla o jedno patro zvýšena a zakončena barokní bání s lucernou. V přízemí je vsazen nový menší portál s bohatě profilovanou římsou. Přistavěna byla také sakristie s kulatými zamřížovanými okny, klenutou křížovou klenbou. V této době vzniká na přilehlém hřbitově i barokní kostnice.

Foto: Bubinga

V roce 1839 dochází k výměně střešních šindelů za prejzy, nátěru báně věže, na jejíž vrchol je osazena koule a vztyčen kříž. V roce 1863 byla střešní krytina vyměněna za břidlicovou. V letech 1912 až 1913 dochází k zásadní a mnohými dodnes diskutované rekonstrukci kostela sv. Jiří, která byla provedena podle návrhu městského architekta Farkače. V rámci těchto oprav bylo odkryto románské zdivo, které zůstalo takto odkryté, a proto bylo také na některých místech přezděno. Dále byla postavena schodišťová věžička, přestavěn kůr, vyměněny krovy, osazena barevná okna a vytvořen nový dřevěný strop. Po dokončení oprav byl kostel znovu vysvěcen 23. března 1914.

Poslední větší provedené opravy se uskutečnily ke konci 20. a na začátku tohoto století. V roce 1997 byla do objektu zavedena elektřina, vyřešen odvod dešťových vod a opraveny vnitřní omítky. Roku 2001 byla opravena fasáda věže kostela včetně krovu a krytiny. V letech 2006 až 2009 byla dokončena oprava fasády kostela. Degradované pískovcové zdivo bylo zakonzervováno, ale nejexponovanější západní stěna byla opětovně omítnuta.

Foto: Bubinga

Kostel je tvořen jednou lodí na přibližně čtvercovém půdorysu, který se od východu k západu mírně zužuje, přičemž osa kostela se mírně odchyluje k severu. Na východě navazuje na loď přes vítězný oblouk presbyterium vytvořené pěti stěnami osmiúhelníku, které jsou prolomené čtyřmi gotickými okny. Na severní stěnu presbyteria navazuje barokní sakristie a k jihozápadnímu okraji přiléhá apsida, v níž je románské okénko. Hlavní vstup je v západním průčelí prostřednictvím lomeného článkovaného pískovcového portálu. K jižní stěně lodě přiléhá předsíň, z níž vede točité schodiště na kůr.

Kostel obklopuje hřbitov s několika cennými náhrobky a barokní kostnicí. Nejstarší nálezy zhruba čtyřiceti hrobů jsou datovány do poloviny 11. století, což vyvrací jednu z domněnek o založení kostela, respektive o existenci tvrze na tomto místě. Hřbitov byl celkem čtyřikrát rozšiřován, jižním směrem v období 1863-1897 a opětovně mezi let 1897-1905, po roce 1905 došlo k expanzi severním i východním směrem. Nejstarším dochovaným náhrobkem na hřbitově je náhrobek dr. Karla Teysslera s plastikou klečícího anděla a ozdobnou mříží po obvodu hrobky, který je.

Foto: Bubinga

Zajímavostí hřbitova je zcela určitě barokní kostnice. Je to obdélníková stavba, která má stěny zdobené lisenami a profilovanou okapní římsou. Delší stěna je prolomena oválnými okny s kovanou mříží, mezi kterými se nachází jednoduchý vstupní portálek. Budova má střechu s červenou prejzovou krytinou a je nad ní vztyčená kulatá věžička, členěná čtyřmi polosloupky s volutovými motivy, podobná lucernám románských rotund. Dále lze vypozorovat oválná okénka umístěná ve čtyřech polích mezi sloupky a nad nimi štukové reliéfy s lebkou a zkříženými hnáty.

Kostnice byla postavená okolo roku 1730 a jako její autor se uvádí nejčastěji jméno Matěj Ondřej Kondel, jelikož také on v té době prováděl přestavbu kostela sv. Jiří. Místní farnost byla celkem velká, ale hřbitov malý. Proto byly hroby často po několika letech otvírány a kosti skládány nejprve ke hřbitovní zdi a poté do kostnice. Dle některých vyprávění z té doby byla tato kostnice srovnávána s kostnicí v Sedlci u Kutné Hory.

Foto: Bubinga

Bohužel došlo na přelomu 19. a 20. století k vandalskému poničení kostnice a rozházení kostí. A tak byly při rozšiřování hřbitova v letech 1904 a 1905 kosti z kostnice uloženy do společných šachtových hrobů. V této době také dochází v souvislosti s rozšířením a úpravou hřbitova k významným archeologickým nálezům z poloviny 11. století, které objasňují něco málo z tajemné historie kostela, který si tak i nadále žije dvojí život. Jeden opředený legendami a druhý reálný, naplněný každodenními radostmi i starostmi.

Hřbitov je společně s kostelem chráněn jako kulturní památka České republiky. Kostel sv. Jiří momentálně patří do farnosti spravované salesiány Dona Bosca (Římskokatolická farnost Plzeň – Lobzy). Bohoslužby se zde odehrávají v neděli v 9,00.

Jak jsem již uvedl, tento starobylý plzeňský kostelík se nachází v blízkosti soutoku Berounky a Úslavy. I když je druhá jmenovaná řeka z těch plzeňských nejméně vodnatá, umí při povodních ukázat svou sílu. Před zmíněným kostelíkem je na venkovní zdi fary značka, kam až dosáhla voda při povodni v srpnu roku 2002. Kostel se hřbitovem se stal tenkrát ostrůvkem uprostřed řeky, která svůj tok různě zkracovala přes níže položené okolí.

V Plzni i okolí mne zaujala další zajímavá místa:

Foto: Bubinga

- soutok Úslavy a Berounky:https://www.turistika.cz/mista/soutok-uslavy-a-berounky-v-casti-plzne-zvane-doubravka

- Přírodní park Horní Berounka a most sv. Jiří: https://www.turistika.cz/mista/prirodni-park-horni-berounka-a-most-u-sv-jiri-na-okraji-mesta-plzen

- vyhlídka Holý vrch a hradiště Bukovec:https://www.turistika.cz/mista/hradiste-bukovec-a-vyhlidka-holy-vrch-v-prirodni-rezervaci-zabela-na-okraji-mesta-plzen

- Husitský památník v Plzni – Bukovci:https://www.turistika.cz/mista/husitsky-pamatnik-v-plzni-bukovci

Foto: Bubinga

- tvrziště Pecihrádek:https://www.turistika.cz/mista/tvrziste-pecihradek-na-okraji-plzne-v-katastru-mestske-casti-bolevec

- Plzeňský Matterhorn:https://www.turistika.cz/mista/ostra-hurka-neboli-plzensky-matterhorn

- Rotunda sv. Petra a Pavla:https://www.turistika.cz/mista/stary-plzenec-rotunda-sv-petra-a-pavla

- pomník Mistra Jana Husa:https://www.turistika.cz/mista/pomnik-mistra-jana-husa-v-plzni-doubravce

- rozhledna Chlum:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-chlum-na-okraji-mesta-plzen

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Poslední aktualizace: 26.5.2015
Nadmořská výška:
302 metrů nad mořem
WWW stránky:
Kostel sv. Jiří v Plzni – Doubravce – patrně nejstarší dochovaný kostel na území dnešní Plzně na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kostel sv. Jiří v Plzni – Doubravce – patrně nejstarší dochovaný kostel na území dnešní Plzně

Památník bombardování Plzně 17.4. 1945
Památník bombardování Plzně 17.4. 1945
Památník
U příležitosti 73. výročí ničivého náletu na Plzeň byl 17. dubna 2018…
0.4km
více »
Soutok Úslavy a Berounky v části Plzně zvané Doubravka
Soutok Úslavy a Berounky v části Plzně zvané Doubravka
Řeka
Malebná řeka Berounka, o které se říká, že je jedna z nejkrásnějších řek v…
0.4km
více »
Pomník Mistra Jana Husa v Plzni – Doubravce
Pomník Mistra Jana Husa v Plzni – Doubravce
Pomník
Římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, pedagog a kazatel Jan Hus se narodil kolem roku 1370 v Husinci a 6.…
0.4km
více »
Pomník Nejsvětější trojice v Plzni - Doubravce
Pomník Nejsvětější trojice v Plzni - Doubravce
Socha
Nejsvětější Trojice je jeden Bůh ve třech osobách, Otec, Syn a Duch svatý…
0.5km
více »
Plzeň: Svatý Jiří na Doubravce
Plzeň: Svatý Jiří na Doubravce
Tipy na výlet
Výlet ke kostelu svatého Jiří jsem spojila s procházkou k Boleveckému rybníku.  Jako dopravní prostředek jsem využila městkou hromad…
0.5km
více »
Pecihrádek
Pecihrádek
Zřícenina
O tvrzi neexistuje žádný historický písemný pramen. Jednalo se…
0.7km
více »
Tvrziště Pecihrádek na okraji Plzně v katastru městské části Bolevec
Tvrziště Pecihrádek na okraji Plzně v katastru městské části Bolevec
Tvrz
Území okolo Plzně patřilo k místům, přes které procházely v minulosti důl…
0.7km
více »
Přírodní park Horní Berounka a most u sv.Jiří na okraji města Plzeň
Přírodní park Horní Berounka a most u sv.Jiří na okraji města Plzeň
Výletní místo
Přírodní park Horní Berounka byl zřízen 1. ledna 1996 za účelem vytváření…
0.9km
více »
Z Doubravky do Bukovce a přes Chlum zpátky
Z Doubravky do Bukovce a přes Chlum zpátky
Trasy
Příjemná procházka v klidném prostředí o délce zhruba 6 km, vhodná i pro…
1km
více »
Plzeň-Doubravka - (Chlum) - Bukovec - Dolanský most - Věžka - Bílá Hora
Plzeň-Doubravka - (Chlum) - Bukovec - Dolanský most - Věžka - Bílá Hora
Trasy
Trasa, která začíná na konečné trolejbusu č. 16 a končí na zastávce…
1.1km
více »
Berounka
Berounka
Řeka
Berounka vzniká na severním okraji Plzně spojením čtyř řek odvodňujících …
1.1km
více »
Víkend s Maxem a dvěma dámami (Mže a Berounka)
Víkend s Maxem a dvěma dámami (Mže a Berounka)
Cestopisy
Max je famózní parťák na cesty. A když se k tomu přidají dvě úžasné krásky…
1.6km
více »
Rozhledna Chlum na okraji města Plzeň
Rozhledna Chlum na okraji města Plzeň
Rozhledna
Zděná rozhledna se nachází na kopci Chlum asi jeden kilometr severovýchod…
1.7km
více »
Rozhledna Chlum u Plzně
Rozhledna Chlum u Plzně
Rozhledna
Rozhledna na kraji Plzně. Rozhledna vznikla jako Památník a po celorepublikové sbírce, kdy se vybralo 120.000 Kč byla postavena…
1.7km
více »
Plzeň - naučná stezka Údolím Radbuzy
Plzeň - naučná stezka Údolím Radbuzy
Trasy
  Počátkem června 2014 byla otevřena další naučná stezka podél plzeňských…
1.8km
více »
Naučná stezka „Po stopách Františka Malocha“
Naučná stezka „Po stopách Františka Malocha“
Trasa
Naučná stezka „Po stopách Františka Malocha“ obsahuje celkem 11…
1.9km
více »
Plzeň a prohlídka pivovaru Prazdroj
Plzeň a prohlídka pivovaru Prazdroj
Technická památka
Návštěvu Plzeňského Prazdroje mohu určitě doporučit. Člověk se podívá na…
1.9km
více »
Plzeň hlavní nádraží - železniční stanice
Plzeň hlavní nádraží - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k…
2.1km
více »
Plzeňský pivovar
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Plzeňský pivovar
Muzeum
Právě v Plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví.…
2.1km
více »
Za pivem nejen do Muzea
Za pivem nejen do Muzea
Tipy na výlet
Jedeme na výlet do města Plzeň, příjemně autem nebo vlakem (vzhledem k několika ochutnávkám doporučujeme vlak). Konkrétně pak do pivovaru, kde nás…
2.2km
více »
zavřít reklamu