Kouřim
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Kouřim je město okresu Kolín ležící v Českobrodské tabuli nad ranou Kouřimkou, která zde vzniká soutokem Vavřince a Střebovky a z níž se později - u Plaňan - postupným soutokem s Bečvárkou a Blinkou stává Výrovka vlévající se do Šembery a společně s ní o kousek dál - u Kostomlátek - do Labe.
Město Kouřim bylo založeno kon.13.stol. Přemyslem Otakarem II. pod Starou Kouřimí, která byla osídlena již v mladší době kamenné a kde se ve 2.pol.9.stol. rozkládalo hradiště, jedno z největších u nás. Kouřim byla velmi kvalitně opevněna a bývala i sídlem krajské správy, dnes je toto město poměrně malé, ale zato krásné.
Z Prahy do Kouřimi se hromadnou Dopravou bez přestupu dostat nelze a pro cestu sem existují 3 varianty: Podle mě nejlepší je přestup na zastávce Ždánice,,U Jánů na silniční křižovatce východně od Ždánic a jižně od Kouřimi; sem jezdí autobusová linka od stanice pražského metra Háje na Kutnou Horu a garantovaně na ni navazuje linka z Kouřimi na Horní Kruty, přičemž přestup se někdy může uskutečňovat i mezi čtyřmi spoji (ve všech směrech). Alternativou k této variantě je jízda přes Český Brod, kam se z Prahy dostanete vlakem a opět garantovaně přestoupíte na autobus. Jelikož do Kouřimi jezdí také vlak, a to po trati od Peček, která na okraji města končí, existuje i možnost cesty čistě vlakové, ta je ovšem časově pravděpodobně nejdelší a nepochybně také cenově nejméně výhodná; přestup byste v tom případě konali v Pečkách. Sice jsem řekl, že je tato trať ukončena v Kouřimi, ale jednu stanici od Kouřimi je železniční křižovatka Bošice, kde začíná krátká trať Bošice - Bečváry spojující tratě Pečky - Kouřim a Kolín - Ledečko; jedná se však o trať s malým dopravním významem a v současnosti je provozována pouze musejně.
Jádrem Kouřimi je malebné náměstí, v jehož sousedství stojí velice hodnotný raně gotický Kostel sv. Štěpána z doby kolem r.1260 a vedle něho pozdně gotická zvonice později přestavěná renesančně a pak ještě novogoticky J. Mockerem. Zajímavá je také stará radnice, dnes museum Kouřimska. Na okraji centra - u zastávky Základní škola - stojí Kaple Panny Marie z roku 1727. Na jihozápadním okraji města můžete navštívit skanzen; já jsem tak zatím neučinil, ale předpokládám, že za prohlídku stojí. Centrum Kouřimi je chráněno coby městská památková zóna.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.
Kouřim leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Západním a jižním směrem od města se rozkládají ovocné sady střídané lesy. Severním a východním směrem je zvlněná krajina České tabule. Městem protéká říčka Výrovka, na které je u jihovýchodního okraje města vybudován rybník Strašík. U jižního okraje města je Muzeum lidového stavitelství kam byly přeneseny historicky cenné stavby ze zatopeného údolí Želivky. Ve městě nejsou značené cyklistické trasy, ale najdem tu celou řadu značených turistických tras, po kterých se můžeme vydat nejenom pěšky. Severním směrem z města dojdeme na vrcholek kopce zvaný Lipanská mohyla ( 367 m.n.m.), na jehož vrcholku je postaven stejnojmenný Památník. Vydáme-li se z Kouřimi severovýchodním směrem dojdeme ke zřícenině kláštera. U východního okraje města je značený výcházkový okruh vedoucí kolem Lechova kamene, kolem Libušina jezírka zpět do města. Jihovýchodním směrem dojdeme do obce Zásmuky, kde můžeme navštívit místní zámek.
Historie
Původně byla založena osada nedaleko dnešního města dnes zvaná Stará Kouřim. Toto místo bylo osídleno již v mladší době kamenné. V druhé polovině 9. století byla osada správní centrum kmene Zličanů a sídlem knížat. Toto sídlo zaniklo v období kmenových bojů v první polovině 10. století. Později tu byl postaven slavníkovský hrad a v podhradí osada nesoucí název Druhá Kouřim. Do roku 1233 byl hrad v majetku rodu Děpoltů, větve Přemyslovců. Ve druhé polovině 13. století bylo králem Přemyslem Otakarem II. založeno město tak zvaná Třetí Kouřim, současné město. V 16. století se ve městě rozvíjely řemeslnické cechy a obchod. Tento rozvoj pozastavilo období třicetileté války. V průběhu let bylo město poničeno několika požáry. I přes tyto negativní jevy se ve městě dochoval jeho středověký půdorys a řada historicky cenných památek. Do dnešní doby se dochovala značná část původního opevnění z druhé poloviny 13. století. V 15. století bylo opevnění posíleno a zpevněno, přibyly hranolové bašty a věže. Před hradbami byl hluboký příkop a val, jehož část se dochovala v původní podobě. Do města se vstupovalo čtyřmi branami, dnes stojí pouze jedna z nich, Pražská. Historická část města je soustředěna v okolí obdélníkového náměstí. Na náměstí stojí budova radnice se středověkým jádrem, která byla v roce 1782 přestavěna barokně. Tato budova byla v letech 1958 až 1960 rekonstruována a bylo tu instalováno muzeum Kouřimska. Městu dominuje kostel svatého Štěpána postavený ve 13. století. V pozdějších letech byla ke kostelu přistavěna renesanční hranolová Zvonice. Hřbitovní kostel Nesvětější Trojice byl postaven v roce 1591. U jižního okraje města najdeme skanzem s ukázkami staveb lidové architektury.