Ze Zásmuk do Lechova kraje - do historické Kouřimi
Tipy na výlet • Romantika • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Když jsem se připravoval na tuto vycházku, nic moc jsem si od ní nesliboval. Vycházka však předčila mé očekávání a tak Vám ji nabízím také.
Z centra Zásmuk jdeme po žluté značce, která nás vyvede na okraj města. U železniční zastávky značka uhýbá vlevo a vede nás okrajem bažantnice k potoku Vavřinec. Tady ve Vlčím dole narazíme na první ze zajímavých kamenných mostů přes Vavřinecký potok, který si zahrál v pohádce Nesmrtelná teta. Pokračujeme dále podél potoka údolím a míjíme tzv. Střechovské skály. Před Toušicemi uslyšíme hukot tekoucí vody, to se dostaneme k dalšímu kamennému mostu, pod nimž potok překonává tzv. Toušický práh s malými peřejemi, určitě zajímavé místo, jež byste zde nečekali.
V Toušicích narazíme na modrou značku, po které jdeme chvíli otevřeným terénem, poté se vnoříme do lesa. Po chvíli máme možnost podívat se k rybníku Strašík na jehož břehu můžeme posedět.
Modrá značka nás dovede na okraj Kouřimi, k mostku přes potok. Než dojdeme do centra Kouřimi, projdeme se ještě po 2 km žlutě značeném okruhu Starou Kouřimí s Lechovým kamenem a Libušiným jezírkem. Alespoň k Lechovu kameni dojděte, je od něj krásný výhled na Kouřim a do širého kraje.
Městská památková zóna Kouřim je pak krásnou tečkou za dnešním výletem. Na okraji Kouřimi můžeme navštívit Muzeum lidových staveb. V jeho areálu je i stylová hospoda.
V centru Kouřimi, v budově býlalé Radnice, sídlí muzeum se zajímavými exponáty. Lze zde také získat informační materiály o městě a okolí. Můžete se městem jen tak projít a obdivovat raně gotický Kostel sv. Štěpána, pozdně gotickou Zvonici, zachovanou Pražskou bránu nebo část Městského opevnění s baštami. Je jen na Vás, kolik času prohlídce Kouřimi věnujete.
Za čím jedeme?
Podíváme se do poklidného městečka Zásmuky, kde se opravy dočkal místní zámek, bohužel není veřejně přístupný, v sezóně si však můžete prohlédnout vstupní bránu s menší expozicí o Zásmucku a nádvoří zámku. Podíváme se na kamenné mosty z 18. století klenoucí se nad potokem Vavřinec, zajímavé Toušické prahy s peřejemi. V Kouřimi si pak prohlédneme historické jádro města, můžeme navštívit muzeum, skanzen lidových staveb nebo se projít k Lechovu kameni ve Staré Kouřimi.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V hospodě ve skanzenu nebo pak přímo v centru Kouřimi v restauraci U zeleného stromu lze uhasit žízeň a naplnit hladové žaludky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Toušické prahy s malými peřejemi se Vám jistě budou líbit. Ve skanzenu lidových staveb v Kouřimi se pak můžeme obdivovat umění předků, kteří dokázali žít v souladu s okolní přírodou. Samotné historické centrum města Kouřim je příjemným místem k zastavení v dnešním uspěchaném světě.
Ostatní informace
K projití trasy doporučuji solidní obuv, protože povrch a vegetace odpovídá vlhkému biotopu podél Vavřineckého potoka.
Muzeum lidových staveb
Otevírací doba
leden,únor, listopad zavřeno
od 20. března, duben, květen, červen, září
úterý - nedělě 10.00 – 17.00
červenec, srpen
úterý - nedělě 10.00 – 18.00
říjen sobota, nedělě 10.00 – 16.00
prosinec úterý - nedělě 10.00 – 16.00
Vstupné
Základní vstupné Zvýšené vstupné (v době konání akcí)
dospělí 60 Kč 90 Kč
děti, studenti, důchodci 30 Kč 50 Kč
děti do šesti let, ZTP, ZTPP zdarma zdarma
rodinné vstupné* 150 Kč 200 Kč
Muzeum Kouřimska
Otevírací doba
leden muzeum uzavřeno
únor – březen
sobota – neděle 11.00 – 17.00
od 20. března, duben – říjen úterý – pátek 9.00 – 17.00
sobota - neděle 11.00 – 17.00
listopad, prosinec muzeum uzavřeno
Vstupné
dospělí 30 Kč
děti, studenti 15 Kč
rodinné
60 Kč
senioři nad 70 let, ZTP, ZTPP zdarma