Muzeum Kouřimska v Kouřimi
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedeme do malebného historického města, které leží asi 40km východně od Prahy.
Za čím jedeme?
Kouřim je ideálním místem pro jednodenní výlet. Za návštěvu rozhodně stojí Muzeum Kouřimska, které sídlí v historické budově Staré Radnice uprostřed náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí. Muzeum nabízí k prohlídce dvě atraktivní expozice.
První expozice "Středověká Kouřim a Kouřimsko" představuje vývoj města a jeho okolí ve středověku. Interiéry místností se stylizovanými architektonickými prvky posilují dojem návštěvníka, že se skutečně nachází v dobách dávno minulých. Začátek je věnován období raného středověku (od konce 10.století do roku 1250). Dokladem této doby jsou vystavené předměty denní potřeby objevené při archeologických výzkumech - keramika, železné a kostěné nástroje, mince, obchodní vážky atd. Součástí expozice jsou i fotografie s ukázkami dobové architektury, model kostela sv. Prokopa v Záboří nad Labem nebo kopie plastiky "kouřimských lvů", která snad původně byla součástí kazatelny nebo křtitelnice. Druhá část expozice je věnována vzniku a rozvoji královského města Kouřim (1250 až 1450). Dominantou výstavního sálu je interaktivní model středověké Kouřimi v podobě kolem roku 1400. Vystavené exponáty znatelně ukazují rozdíly mezi jednotlivými sociálními vrstvami - venkov, město, šlechta a církev. Návštěvníka zaujmou hlavně keramické kachle, skleněné číše a poháry, fragmenty architektonických článků a především kopie dnes již nezvěstné madony z kostela v Tismicích.
Druhá expozice „Historická Kouřim a Kouřimský kraj“ se zabývá dějinami kraje a města od 16. století do poloviny 19. století. Její autoři se pokusili netradiční formou instalace zobrazit a popsat v obecnější i konkrétnější rovině historický vývoj regionu v různých společenských vrstvách (město, církev a šlechta) a pomocí architektonických a výtvarných prvků podtrhnout dojem z vnímání interiérů. Velký důraz je kladen především na exponáty, které pocházejí výhradně ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně, Muzea Kouřimska a jeho dalších poboček. Tématicky, chronologicky i prostorově se expozice člení na tři části – renesanci a raný barok, období vrcholného baroka a 1. polovinu 19.století. Nechybí ani stylizovaný měšťanský interiér 1. poloviny 19. století, vybavený originálním nábytkem a dalšími umělecko-řemeslnými předměty a obrazy, dokumentujícími nejen vkus a dobový styl bydlení, ale i řemeslnou zručnost našich předků.
Muzeum zajišťuje také průvodcovskou službu v kostele sv. Štěpána, jenž je považován za jednu z nejvýznamnějších památek raně gotického stavitelství ve střední Evropě. V chrámu se nachází kaple sv. Kateřiny s unikátním souborem nástěnných maleb z počátku 15. století. V rámci hodinové prohlídky navštívíte i renesanční zvonici s netradičně zavěšenými zvony srdcem vzhůru.
V Kouřimi je dále možné navštívit Muzeum lidových staveb, které je naším jediným skanzenem představujícím lidovou architekturu z celých Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Celoročně se zde odehrává mnoho národopisných pořadů s bohatým doprovodným programem vhodným pro rodiče s dětmi. Aktuální informace naleznete vždy na www.skanzenkourim.cz.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na náměstí je příjemná restaurace i kavárna.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbila se nám expozice v muzeu, zajímavá prohlídka kostela a zvonice a velký zážitek jsme si odnesli ze skanzenu, kde se právě konal jeden z národopisných pořadů.
Ostatní informace
Muzeum Kouřimska - základní 30kč, snížené 15kč, rodinné 60kč
Muzeum lidových staveb - základní 80kč, snížené 40kč, rodinné 200kč