TURISTIKU PODPORUJÍ
61 570 turistů a cestovatelů
112 351 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 250,- odměny za články
 Moje oblíbené
Tipy a novinky Chaty a chalupy KolínChaty a chalupy  Mapa Kolín
Dominantou města je Bartolomějské návrší. Mezi další zajímavosti patří neorenesanční radnice a Jeruzalém na Labi – kolínský židovský klenot. Navštívit můžete bývalé židovské ghetto, synagogu a unikátní starý židovský hřbitov. Rozhledna Vodárna a projížďka nejstarší polabskou řepařskou drážkou jsou oblíbené výletní cíle rodin s dětmi. Nezapomeňte navštívit také mezinárodní festival dechové hudby Kmochův KolínVíce v příspěvku Město Kolín.
TIP:
 Trasy Kolín (10)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Stará Kouřim

Turistické cíle Hradiště

pohled na Lechův kámen
pohled na Lechův kámen  •  Fotografie (17)  • Foto: slaja
pohled od Lechova kamene na Kouřim

Hradiště Stará Kouřim leží jihovýchodním směrem od současného města Kouřim. Obě místa jsou od sebe oddělena údolím říčky Výrovky (někdy též Kouřimka či Vavřinecký potok). Na jedné ostrožně nad říčkou je rozloženo centrum městečka Kouřim, na druhé straně je bývalé hradiště. Ale to není všechno, na další ostrožně, jižně do centra dnešní Kouřimi, leželo hradiště U svatého Jiří a pod ním, proti proudu říčky Výrovky, leželo ještě čtvrté hradiště, nazvané U svatého Vojtěcha. Celkem tedy v okolí byla čtyři sídliště.

Stará Kouřim byla založena na místě staršího pravěkého osídelní. První Slované se tam usídlili v 6. století n.l. V 9. století se hradiště stalo významným centrem pod taktovkou mocného rodu Zličanů. Dříve se hradiště nazývalo Zlič. Ve 2. polovině 9. století dosáhlo největšího rozkvětu. V 1. polovině 10. století podlehlo přemyslovské moci a jako původní centrum Zličanů ztratilo význam. Přemyslovci si svoje centrum vybudovali na jiné ostrožně. Vzniklo tak opevněné hradiště U svatého Jiří. Ve 12. a 13. století se stalo centrem Děpolticů,vedlejší větve Přemyslovců. Hradiště ztratilo význam po střetu Děpolta III. s Přemyslem Otakarem II. Bylo dobyto a na jiné ostrožně bylo založeno královské město Kouřim. Na hradišti U sv. Jiři stávaly dva kostelíky. Dnes z něho zbyly jen nepatrné terénní pozůstatky.

Za to na bývalém hradišti Stará Kouřim je toho dnes více k vidění. Na severozápadním svahu ostrožny zaujme výrazná rulová skalka nebo spíše větší balvan. Říká se jí Lechův kámen. Vojvoda Lech byl mladším bratrem praotce Čecha, který si usmyslel, že v krajině okolo Řípu je málo místa, tak vzal svoji družinu a vyrazil někam dále do kraje. Přišli k této skalce, tam se jim zalíbilo, zapálili na ní obětní hranici jako poděkování bohům, že mohou na tomto místě setrvat a založit sídliště. S praotcem Čechem byl Lech domluven, že třetí den od odchodu Lechovy družiny vystoupí praotec se svými lidmi na Říp a tam, kde uvidí dým, tam se bratr Lech usadil. Tak se také stalo. Nad skalkou Lech postavil první srub a dal tak základ novém sídlu. Podle do daleka viditelného kouře, který stoupal nad kamenem, místo dostalo své jméno, Kouřim. Tak praví pověst, kterou zaznamenal kronikář Václav Hájek z Libočan. Lech se tady však dlouho nezdržel, odešel na severovýchod, kde založil zemi jménem Lechy či Lachy. Její obyvatelé se nazývali Laši a byli to předci dnešních Poláků.

Skalka svým tvarem připomíná kamenný oltář. Je na ostrožně osamělá, žádný jiný kámen či skalka tam není. Musel tedy přitahovat pozornost už od pravěku. A zdá se, že byl předkřesťanským obětištěm. Probíhaly tady pohanské magické obřady. Snad se tady konaly čarodějnické sabaty. Ve středověku prý tady dokonce byly upalovány čarodějnice. Podle pověsti ten, kdo kámen na Štědrý večer o půlnoci obskáče 3 krát se zatajeným dechem na jedné noze, tomu vydá své poklady pod ním schované. Vzhledem k velikosti skalky je to věc nemožná. Ale můžeme se ptát, není pověst vzpomínkou na nějaký dávný pohanský rituál? Místo je to spojené s mužskou energií a živlem ohně. V době Zličanů stával kámen v předhradí. Kousek nad ním ve svahu jsou dosud zachované mohutné valy hradiště.

Na vrcholku kopce stojí kaplička sv. Víta obklopená památnými lípami. Barokní kaplička byla postavena roku 1724, upravena byla v roce 1863. Nechybělo mnoho a dnes tam mohla stát katedrála sv. Víta, tak jako na Pražském hradě. Přemyslovci ale nad Zličany vyhráli, a tak katedrálu sv.Víta máme na pražském Hradě.

V Dalimilově veršované kronice si můžeme přečíst pověst o tom, jak se Zličané poklonili přemyslovské moci. Na začátku 10. století byl vládcem na zličském hradišti kníže Radslav. Patřilo mu i velké území směrem na východ a západ. Přesto si začal brousit zuby i na přemyslovská území. Dal dohromady vojsko a vytáhl na přemyslovský dvorec Žitomíř. To si mírumilovný kníže Václav nenechal líbit a vytáhl proti němu. Nechtěl ale, aby došlo ke střetu vojsk a tak Václav Radslava vyzval na souboj muže proti muži. Do toho se Radslavovi moc nechtělo, padl proto před Václavem na kolena. Radslav mu slíbil, že již více nebude na přemyslovské državy útočit a oba dva se nakonec usmířili. Václav ho pohostil na svém dvoru Žitomíři. Žitomíř se dnes nazývá Štolmíř a je kousek od Českého Brodu. Místo, kde obě dvě vojska k sobě „přistoupili“, že nazývá Přistoupim a najdeme tam kostel sv. Václava. Tohle je pověst, nicméně hradiště Zlič bylo dobyto Václavovým bratrem Boleslavem a centrum Přemyslovců ve zdejším kraji se přeneslo na ostrožnu U svatého Jiří. Zličané byli ještě pohané, kdežto Přemyslovci se již začali orientovat na nové křesťanství. To jim zajistilo podporu z Německa a napomohlo k vítězství nad ostatními slovanskými kmeny na území Čech.

Ale vraťme se ke kapličce a jejím patronu svatému Vítovi. Kult svatého Víta nahradil na slovanských územích kult pohanského boha Svantovíta. Do Čech přišel z německého Saska. Od vévody saského a východofranského krále Jindřicha I. Ptáčníka dostal ostatek – rámě (tj. část ramenní kosti) náš kníže Václav. Ten postavil na Pražském hradě svatovítskou rotundu. Politicky se tím Čechy začaly orientovat na Sasko, jehož patronem byl svatý Vít. Později kníže Spytihněv přestavěl rotundu na baziliku, ale zasvěcení chrámu zůstalo stejné. Ještě později byla do Prahy získána za panování Karla IV. Vítova hlava a další ostatky. Vrátím se ke sv. Václavovi, který dostal rámě sv. Víta. Při tomto jeho uvedení saského kultu sv. Víta byla na Pražském hradě vyvrácena víra v pohanského Svantovíta, kterému pohané obětovali kohouta. A na památku tohoto činu je sv. Vít zpobodován s kohoutem. Tak to tedy bylo na pražském Hradě. Nemohla by se stejná situace opakovat i na Staré Kouřimi?

Zličané zde uctívali slovanské pohanské kulty. Nedaleko pozdější kaple sv. Víta byly nalezeny základy 90 m dlouhé halové stavby. Ta sloužila pravděpodobně ke shromažďování elity zličského hradiště i obyvatel, k oslavám různého druhu, jako třeba vítězství či svatbám. Tady mohli mocní přijímat vzácné návštěvy, obchodníky. O kousek dále pak najdeme Libušino jezírko. Dnes je to jen prohlubeň bez vody. Dříve to byl kultovní prostor hradiště. Od profánního prostoru byl oddělen valem a obehnán hradbou a palisádou. Jezírko mělo zpevněné břehy. Stávaly tady dřevěné idoly bohů. Pravděpodobně zde byl i posvátný dub. Ve vyhloubených jámách hořely posvátné ohně. Slavili se tady svátky jako letní a zimní slunovrat. Přinášely se tady obětiny bohům. Věštilo se tady. Místo to bylo spojené s vodním kultem. Jezírko bylo přírodního původu, napájené vodou z puklinového pramene a i deštěm. Libušino je uváděno na konci 16. století. JakoLibuši si ale nepředstavujme konkrétní postavu soudkyně a věštkyně, jakou známe z Kosmovy kroniky z 12. století či ještě lépe ze školní četby, z Jiráskových Starých pověstí českých. Kněžnu Libuši odtud známe jako věštkyni, která předpověděla slávu Praze a která si vzala Přemysla Oráče, ze kterého se tím pádem stal kníže. Nejednalo se tedy o vlastní jméno ženy. V těchto pověstech je zakódována vzpomínka na kněžky zv. libuše. Byly to kněžky, soudkyně, věštkyně, stážkyně a pečovatelky o posvátný prostor. Jsou spojovány s vodou, tedy s prameny, jezírky, studánkami. A těm přísluší jemná, ženská energie.

Nedaleko jezírka byly nalezeny hroby zličské elity. Je tady pohřbeno více generací kouřimských vládců. Byl tady nalezen i hrob tzv. kouřimské kněžny, která byla ozdobena luxusními šperky. V souvislosti s jezírkem mě napadá, nemohla by to být místní kněžka? Ne jenom kněžny, ale i kněžky, tzv. libuše, pro své schopnosti musely být velice ctěnými postavami. A tak by luxusní výbava hrobu odpovídala její vážnosti. Ale kdo ví, jak to tenkrát bylo?

U hradby posvátného okrsku byla nalezena kamenná soška, idol boha se čtyřmi tvářemi v horní části,dvě z nich jsou mužské s vousy. Ve spodní části idolu je 6 tváří s čelenkou. Čtyři tváře v horní části idolu mohly symbolizovat vševidoucnost a přeneseně vševědoucnost boha. Není možné určit o jakého konkrétního boha se jedná. Svantovít byl zobrazován se čtyřmi hlavami, které vidí na čtyři světové strany. Tím se znázorňovala jeho vševidoucnost, tedy jinak vševědoucnost. A tím se opět dostáváme ke kapličce sv. Víta na nejvyšším bodě návrší. Ve starších časech tam byl Svantovít uctíván. V době počínajícího křesťanství byly Svantovítovy svatyně zařazovány do nového systému víry tím, že jejich patronem se stal sv. Vít. Na místech, které jsou zasvěceny sv. Vítovi najdeme nějaký zázračný pramen, který léčí oči. A tím se opět dostáváme ke Svantovítovi, tomu, který výborně viděl na všechny strany a díky tomu se mohl stát vševědoucím.

A možná ještě na závěr poznámka o mužských a ženských energiích na hradišti. Lechův kámen představuje mužskou a ohnivou energii. Libušino jezírko představuje ženskou, vodní energii. Zdá se, že energie jsou v tomto ohledu vyrovnány, živly se doplňují, a tak procházka po hradišti působí vždy velice příjemným dojmem a je fajn se tam vracet.

Zdroje : https://www.kudyznudy.cz/aktivity/libusino-jezirko-nedaleko-kourimi, https://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/kourim, informační tabule na místě



Nadmořská výška:
294 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.000, 14.990)
Poslední aktualizace: 11.11.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: slaja
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Kouřim

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,6km od místa

Příspěvky z okolí Stará Kouřim

Naučná stezka Stará Kouřim
Naučná stezka Stará Kouřim
Tipy na výlet
Historie města Kouřimi se začala psát dle dochovaných písemných pramenů v 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Archeologové datují osídlení tohoto místa již do mladší doby kamenné. První Slované do těchto mís…
0.3km
více »
Bedřichova vyhlídka
Bedřichova vyhlídka
Vyhlídka
22. prosince 2018 byla otevřena nová rozhledna – „Bedřichova vyhlídka“, umístěná na vrchu Beřichov - 279 m. n. m., jihozápadně od obce Nová Ves I. Mimo rozhledny "Vodárna", umístěné na věži…
0.7km
více »
Za krásami Rýchor
Za krásami Rýchor
Tipy na výlet
Ze Žacléře po turistických značkách... Cíl Rýchorská Bouda. Poznání a odpočinek, nedávno se rekonstruoval Bílý Kříž. Najíst se lze na Boudě Hubertuska, která se vynoří cestou na Rýchorskou Boudu. Nejvíce se líbilo…
0.7km
více »
Stará Kouřim
Stará Kouřim
Městská část
Východně od města na návrší (osídlené již od sklonku 5. tisíciletí př. n.l.) byly při vykopávkách nalezeny zbytky valů rozlehlého Hradiště, nazývaného "Stará Kouřim". Rozsáhlý pahorek ?Stará Kouřim? je ze tří…
0.7km
více »
Ze Zásmuk do Lechova kraje - do historické Kouřimi
Ze Zásmuk do Lechova kraje - do historické Kouřimi
Tipy na výlet
Když jsem se připravoval na tuto vycházku, nic moc jsem si od ní nesliboval. Vycházka však předčila mé očekávání a tak Vám ji nabízím také. Z centra Zásmuk jdeme po žluté značce, která nás vyvede na okraj města. U železniční zastávky značka uhýbá vlevo a vede nás okrajem bažantnice k potoku Vavřinec. Tady ve Vlčím dole narazíme na první ze zajímavých kamenných mostů přes…
0.8km
více »
Kouřim - tak trochu zapomenuté město s významnou historií
Kouřim - tak trochu zapomenuté město s významnou historií
Tipy na výlet
Jedeme do Kouřimi - historického města, za památkami, historií, potulkou v okolí a v přírodě a trochu se vrátit v čase. Jedeme autem. Kouřim leží nedaleko Kutné Hory, ale bokem hlavní trasy Kutná Hora - Praha. Autobus z Prahy i Kutné Hory s přestupem např. ve Ždánicích. Kouřim i okolí je možné projet na kole. Počítejte s kočičími hlavami! Kouřim - krásné malé městečko s…
0.9km
více »
Muzeum Kouřimska v Kouřimi
Muzeum Kouřimska v Kouřimi
Tipy na výlet
Jedeme do malebného historického města, které leží asi 40km východně od Prahy. Kouřim je ideálním místem pro jednodenní výlet. Za návštěvu rozhodně stojí Muzeum Kouřimska, které sídlí v historické budově Staré Rad…
1km
více »
Královské město Kouřim
Královské město Kouřim
Tipy na výlet
Vydáváme se po stopách, začátcích našeho osídlení, do malého  města plného legend a historie, které však mohlo býti dnešním hlavním městem. Nebudu se…
1km
více »
Kostel sv. Štěpána
Kostel sv. Štěpána
Kostel
Stavba kostela byla zahájena v padesátých letech 13. století současně s budováním města. Stavbu kostela vedla královská dvorská huť, ovlivněná architektonickou tvorbou cisterciáckého řádu. Kostel je považován za…
1km
více »
Zvonice
Zvonice
Kostel
Zvonice se nachází vedle kostela Sv.Štěpána v Kouřimi. Byla postavena v pozdně gotickém slohu v roce 1525. V roce 1570 byla renesančně přestavěna italským mistrem Filipem. Dnešní podoba je výsledkem novogotické přestavby z roku 1890. Ve zvonici bylo původně umístěno pět zvonů z roku 1671. Největší Václav, který patřil mezi největší kovolitecká díla v Čechách, byl po svém…
1km
více »
Mírové náměstí
Mírové náměstí
Náměstí
Náměstí v Kouřimi je zachováno v původním rozsahu od založení města v polovině 13. století. Se svou rozlohou cca 16 250 m2 patří k největším náměstím našich středověkých měst. Zachovalo se původní dláždění z kon…
1km
více »
Kouřim
Kouřim
Město
Kouřim je město okresu Kolín ležící v Českobrodské tabuli nad ranou Kouřimkou, která zde vzniká soutokem Vavřince a Střebovky a z níž se později - u Plaňan - postupným soutokem s Bečvárkou a Blinkou stává Výrovka vlévající se do Šembery a společně s ní o kousek dál - u Kostomlátek - do Labe. Město Kouřim bylo založeno kon.13.stol. Přemyslem Otakarem II. pod Starou Kouřimí,…
1km
více »
Kouřim - Informační centrum
Kouřim - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na akce. Nabízí velké množství bezplatných i placených propagačních materiál…
1km
více »
Výlet do Kouřimi
Výlet do Kouřimi
Tipy na výlet
Jedeme autem na výlet do malebného městečka Kouřim. V Kouřimi je opravdu nádherně. Už dříve jsme zde byli ve Skanzenu lidových staveb, tentokrát jsme si jeli prohlédnout přímo starobylé městečko s jeho vzácnými pa…
1km
více »
Město Kouřim – po stopách dávné historie
Město Kouřim – po stopách dávné historie
Trasa
Město Kouřim – procházka po stopách dávné historie Kouřim je historické město ležící 18 km západně od Kolína. Osídlení je v Kouřimi dokázáno již z mladší doby k…
1km
více »
naučná stezka Stará Kouřim a muzeum lidových staveb (skanzen) Kouřim
naučná stezka Stará Kouřim a muzeum lidových staveb (skanzen) Kouřim
Tipy na výlet
Kouřím je cca 50 km východně od Prahy. Můžeme se tu pokochat pohledem na lidové stavby.  Jsou tu památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové…
1km
více »
Pro mikulášskou nadílku do kouřimského skanzenu
Pro mikulášskou nadílku do kouřimského skanzenu
Tipy na výlet
Muzeum lidových staveb v Kouřimi, Ruská ul. Kouřim Otevírací doba v prosinci: pátek - neděle 10.00 - 16.00 hodin 24.,25. a 31. zavřeno   4. 12. 2011 10.00 - 18.00 Svatomikulášské obchůzky Druhou adventní nedělo čekají na návštěvníky tajemné obchůzky Barborek a Ambrože, které patří k adventní době spojené s tradičními tabu, tradovanými především ve venkovském prostředí. V…
1.1km
více »
Do skanzenu v Kouřimi v sobotu 28.9.13 na přednášku o vývoji lidových staveb
Do skanzenu v Kouřimi v sobotu 28.9.13 na přednášku o vývoji lidových staveb
Tipy na výlet
Do skanzenu v Kouřimi vlakem (z Prahy v 9:17h), na kole, autem. Přednáška a komentovaná prohlídka skanzenu vedená PhDr. Pavlem Burešem, specialistou na vesnická sídla a lidovou architektu…
1.1km
více »
Ze Zásmuk do Peček podél Výrovky
Ze Zásmuk do Peček podél Výrovky
Cestopisy
Ze Zásmuk do Peček podél Výrovky Je desátého března, poslední z několika slibovaných slunečných dnů. Ty předešlé jsem ke své malé radosti víceméně proležel. Chřipka, průdušky. Na rozcvičení jsem si naplánoval ces…
1.1km
více »
Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Svatomikulášská obchůzka v kouřimském skanzenu
Tipy na výlet
...cestujete-li vlakem či autobusem Pro cestu do Kouřimi vlakem je nejprve potřeba dostat se do Peček. Zde zastavují osobní vlaky Praha – Kolín – Pardubice. Z Peček pak jezdí jednou za hodinu až dvě vlak do Kouři…
1.1km
více »
Stříbrná adventní neděle v kouřimském skanzenu
Stříbrná adventní neděle v kouřimském skanzenu
Tipy na výlet
Muzeum lidových staveb v Kouřimi ...cestujete-li vlakem nebo autobusem Pro cestu do Kouřimi vlakem je nejprve potřeba dostat se do Peček. Zde zastavují osobní vlaky Praha – Kolín – Pardubice. Z Peček pak jezdí jednou za hodinu až dvě vlak do Kouřimi, která je jeho konečnou stanicí. Kouřim je součástí PID, čehož mohou Pražáci využít dvojím způsobem: …
1.1km
více »
Kaple P. Marie Pomocné
Kaple P. Marie Pomocné
Kaple
Kaple se nachází na území města Kouřimi, při křižovatce silnice č. 334 z Kutné Hory na silnici na obec Bulánka, jihozápadním směrem od kostela Sv. Štěpána. Kaple P. Marie Pomocné byla postavena roku 1727 opatem…
1.2km
více »
Pražská brána
Pražská brána
Hradby
Středověké hradby obepínají městské jádro Kouřimi prstencem o délce 1250m. Dva hradební pásy od sebe odděloval 14m široký parkán. Vnitřní hradební zeď vznikla jako první, patrně hned na počátku budování města. U…
1.2km
více »
Okolí Kouřimi - severovýchod
Okolí Kouřimi - severovýchod
Tipy na výlet
Poznáme město Kouřim a okolní méně známé památky a místa s bohatou historií.  https://www.turistika.cz/vylety/kourim-tak-trochu-zapomenute-mesto-s-vyznamnou-historii Na cestu se vydáme autem s krátkými procházkami, cyklisté mohou stejnou trasu projet na kole, protože jedeme mimo frekventované trasy, tak se i na kole pojede po silnicích dobře. Celá trasa má cca 45 km. Trasu…
1.2km
více »
Výlet do skanzenu v Kouřimi
Výlet do skanzenu v Kouřimi
Tipy na výlet
Jedeme do skanzenu - Muzea lidových staveb v Kouřimi. Přímo ke skanzenu se dá dojet autem, před skanzenem je parkoviště. Nebo můžeme jet autobusem či vlakem do Kouřimi a pak kousek pěšky, cestou se projdeme hezkým…
1.3km
více »
Z Kouřimi do Lipan za výhledy
Z Kouřimi do Lipan za výhledy
Tipy na výlet
Budete-li pobývat v Kouřimi, tak si udělejte vycházku. Vydáme se pěšky z Kouřimi do Lipan a zpět. Pěší trasa má cca 12 km. Je možné trasu zkrátit a z Lipan či Třebovle dojet autobusem zpět do Kouřimi. Dá se projet i na kole. Z Kouřimi se vydáme po červené turistické značce do Království. No řekněte, jak často se dostanete do království? Tak tady to máte jisté! Pozor na krále a…
1.3km
více »
Kouřim - skanzen
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kouřim - skanzen
Skanzen
Vznik Muzea lidových staveb v Kouřimi, pobočky regionálního muzea v Kolíně, je spojen s Počátky výstavby vodárenské nádrže na Želivce. Budoucí vodní plocha přehrady měla zatopit některé zajímavé památky lidové a…
1.4km
více »
Toušice
Toušice
Vesnice
Jméno vsi se objevuje v písemných pramenech poprvé již roku 1207 v predikátu Jana z Toušic. Roku 1388 koupila celou ves kapitula u sv. Apolináře na Novém Městě a v majetku zdejšího zemanského rodu se uvádí pouze…
1.8km
více »
Třebovle – Sázavský dvůr (zámek)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebovle – Sázavský dvůr (zámek)
Zámeček
V obci Třebovle, poprvé písemně zmíněné roku 1297, bylo ve středověku dokladováno několik panských dvorů. Nejstarší  z nich se nacházel na místě staré tvrze a byl zbořen na počátku 18.…
3.7km
více »
Svojšice-zámek
Svojšice-zámek
Zámek
Obec Svojšice se poprvé uvádějí v r. 1241, kdy zde měl několik dílů Milota ze Svojšic. Tvrz ve Svojších je zmiňována poprvé v r. 1427, kdy ji Benigna z Toušic postoupila i s dvorem a částí vsi svému manželovi Mik…
3.7km
více »