Kouzelné podhradí Českého Krumlova - Latrán
Kouzelné podhradí Českého Krumlova - Latrán je jednou z historických částí města nacházejících se na hlavním břehu Vltavy. Ulice Latrán začíná u Lazebnického mostu a končí u Budějovické brány. Kromě řady významných měšťanských domů se v Latránské ulici nachází bývalý kostel sv. Jošta, Zámecký pivovar, Budějovická brána a Latránskou ulicí dojdete do zámeckého areálu a kláštera řádu křížovníků s červenou hvězdou. Tato atraktivní část malebného podhradí je oblíbené místo návštěvníků Českého Krumlova i pro ubytování, posezení v restauracích, či útulných kavárničkách. Je zde i spousta zajímavých krámků a obchodů. V klidné části, 500 metrů od státního hradu a zámku lze využít ubytování v Hotelu Latrán, kde se možno ubytovat v pokojích v historickém stylu. V přízemí hotelu lze posedět v CAFÉ ŠTRÚDL a na české kuchyni si můžou návštěvníci pochutnat v nedalekém hostinci DEPO v zámeckém parku. V minulosti část Latrán obývali lidé, kteří se podíleli na zajišťování hospodářského fungování hradu. V roce 1555 spojil Vilém z Rožmberka Latrán s vnitřním městem v jeden celek.
Jednou z dominant této části města je jediná dochovaná brána města - Budějovická brána, dvoupatrová čtyřboká věž, postavená v letech 1598 - 1602, stojící na městské části Latrán. Je jednou z devíti městských bran původního středověkého opevnění Českého Krumlova. Na vnitřní straně zaujme fresková výzdoba se slunečními hodinami, upoutá i svým architektonickým řešením a renesanční a malířskou výzdobou. Původně k ní byl přístup po dřevěném padacím mostě, dnes jdete po kamenném mostě, odkud vidíte na silutu zámku. Budějovická brána je vysoká 18.6 metrů, široká 7.3 metry, severní zeď má šířku 11.8 metru.
Most, který spojuje Latrán se Starým Městem se jmenuje Lazebnický. Stojí na dvou kamenných opěrách a jednom středověkém pilíři, tvořícím počátek ostrova. Současná podoba je z 30. let 19. století. Uprostřed mostu vidíme sochu sv. Jana Nepomuckého a Ukřižování.