Loading...
Podobnou sochu bychom asi hledali někde severozápadněji u České Skalice nebo rovnou v Ratibořicích. Ale tam už babičku mají a to rovnou i s vnoučaty a psy. Zadali „nejslavnější“ česká babička navštívila i Králík (tehdy tedy Grulich) Božena Němcová ve své novele neuvádí. Vzhledem k vyprávění z knihy, že Marie Magdalena Novotná (jak se babička jmenovala) se narodila v Kladsku (není řečeno, zda přímo ve městě, nebo jen někde v oblasti Kladské kotliny). Vzhledem k tomu, že Kladská kotlina je z Králíků na dosah (vlastně se tak trošku zarývá i na naše současné území, přes široké Mladkovské sedlo zhruba ke Štítům, mohla jako žena vojáka paní Novotná zavítala leckam, takže ty Králíky nemusíme vyloučit. Od roku 1991 má tedy babička svou sochu i v Králíkách. Potíž je v tom, je-li to ta pravá babička vlastně ani nevíme.
Ve skutečnosti ale babička ani z Kladska nebyla, pochází od Dobrušky, takže vyprávění z knihy a filmu je jen autorská licence.
Půvabnou sochu objevíme na malém parčíku, spíše zeleném prostranství u Valdštejnovy ulice, východně od králického Velkého náměstí. Na svědomí ji má sochař Josef Kříž. Socha vznikla při příležitosti sochařského sympozia „Ožívání mramoru“. S nově nabytou svobodou se s podobnými akcemi takříkajíc roztrhl pytel a tak si i v Králíkách vzpomněli, že poblíž mají poměrně kvalitní ložisko krystalického vápence u Dolní Moravy. Tehdy tedy v již jen sporadicky užívaném lomu nalámali nějaké bloky a umělci čiňte se. V následujících letech se uskutečnilo ještě několik ročníků, dál na to navázaly setkání dřevosochařů, později setkání ART-EX.