Z Králíků k pramenu Tiché Orlice a na Jeřáb
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Výchozím bodem této trasy je centrum Králíků, případně místní autobusové nádraží. Vydáme se po souběhu zelené a žluté pěší značené trasy alejí stoupáním ke klášteru Hedeč. Žlutá značka vede přímo ke klášteru, zatímco zelená obchází vrch zprava kolem lesního pramenu, její průběh je atraktivnější, ale delší.
Od kláštera pokračujeme po žluté přes rozhlednu Val a loukami k silničce nad Horní Orlicí, kde změníme vedoucí barvu na modrou a ta nás dovede jehličnatým lesem k pramenu Tiché Orlice, dále trasa pokračuje poměrně výrazným stoupáním na vrchol Jeřáb se širokými rozhledy. Stále se držíme modře značené stezky, sejdeme k důležité křižovatce tras u lesní Kaple svaté Trojice a o několik stovek metrů dále k rozcestí u radioaktivního pramene Rudolf. Mírným stoupáním k Severomoravské chatě a odtud stálým klesáním přes louky na dohled od lyžařského vleku do vísky Podlesí. Modrá značka pak pokračuje dál do cíle trasy, k autobusové zastávce u přejezdu v obci Malá Morava.
Celá trasa měří asi 15 km a je středně náročná až náročná.
Za čím jedeme?
Klášter Hedeč - v některých pramenech též Hora Matky Boží, Mariánský kopec, Kopeček, Holý vrch nebo Lysá hora. Klášter s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie, původně servitský, z konce 18.století. V 19.století kostel vyhořel a servity vystřídali redemptoristé, kteří jej obnovili. Po II.světové válce byl v místě internační tábor pro duchovní, poté charitní základna řádových sester. Řád redemptorisdtů se do kláštera vrátil před cca 10 lety.
Rozhledna Val - 35 m vysoká ocelová konstrukce, slouží primárně jako telekomunikační věž. Volně přístupná po celý rok, rozhledy všemi světovými stranami, za dobré viditelnosti zejména na Orlické hory.
Vrch Jeřáb - 1003 m.n.m., vrchol s výhledy zejména na Sněžník a Suchý vrch, pod kterým pramení Tichá Orlice. Jde o nejvyšší bod Jeřábské vrchoviny.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ač trasa vede relativně výhradně neobydlenými oblastmi, není problém s možností zakoupení občerstvení. U kláštera jsou to dvě restaurace, dále pak po cestě k rozhledně hotel Kačenka, pitné prameny Tichá Orlice a Rudolf. Příjemným překvapením je Severomoravská chata zhruba ve 3/4 trasy, s širokým výběrem jídel za více než přijatelné ceny. V cíli je pak možno volit Rybářskou baštu přímo u trasy nebo hostinec u přejezdu v Malé Moravě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Na trase se střídají zajímavosti jak kulturní, tak přírodní. Lesní úseky se vhodně kombinují s přechody luk a výhledy. Některá místa mají předválečný historický nádech a je patrné dřívější obydlení německou národností, zejména ve vsi Podlesí a jejím přilehlém kostelu se hřbitovem.
Ostatní informace
Pro cestu zpět do Králíků je možno využít pouze autobus, osobní Doprava na železniční trati z Hanušovic je zrušená, ale spojení je bezproblémové i o víkendu. Klášter slouží stále svému účelu a je veřejnosti přístupný jen částečně, rozhledna Val je volně přístupná po celý rok.