Pevnost Hůrka se svými čtyřmi bojovými objekty je jednou z nejmenších tvrzí čs. opevnění
Trasy • Pěší trasa • Malá náročnost
Jednou ze vstupních bran pro návštěvu masivu kralický sněžník mohou být Králíky, město nacházející se v severní části kralické brázdy. Před druhou světovou válkou se město jmenovalo Grulich s převahou obyvatelstva německé národnosti.
Vyjedeme-li z Králík směrem na Hanušovice objeví se na konci města po levé straně v prostoru zvaném Výšina (Berghöhe) připomínka smutné novodobé historie a to Dělostřelecká tvrz Hůrka. Jedná se o nejmenší pevnostní objekt československého opevnění. Součástí tvrze jsou čtyři bojové objekty propojené podzemními chodbami. Jedná se pěchotní sruby K-S 10 krycím názvem U boží muky (pěchotní srub), K-S 11 Na svahu (dělostřelecký srub levostranný), K-S 12 Na kótě (dělostřelecká otočná věž), K-S12 a, U rybníčku (vchodový srub tvrze Hůrka), K-S 13 U lomu (pěchotní srub). Samostatným objektem, chodbami nepropojeným byl srub K-S 12 b, Utržený (dělostřelecká pozorovatelna), umístěný 1,5 km od tvrze východním směrem na kótě Veselka.
Nejblíže vchodovému srubu s krycím označením U rybníčku se nachází kasematní dělostřelecký srub K-S 11 přístupný polní cestou vedoucí od silnice směřující do Červeného potoku, viz. mapa cíl trasy. Srub měl být vyzbrojen houfnicemi směřujícími do prostoru Dolní Lipky, Mladkova, Lichkova a východního okraje Českých Petrovic. Zachovalé tři střílny pro houfnice jsou zabetonovány. Na objektu je patrné, že byl vystaven silnému pokusnému německému odstřelování v rámci zkoušek protipevnostních zbraní. Osádku mělo tvořit 86 vojáků.