Krásenská rozhledna
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Další zastávkou na našem cyklovýletě po západních Čechách byla rozhledna nad obcí Krásno.
Krásenská rozhledna se nachází na Krásenském vrchu v nadmořské výšce 777 m nedaleko města Horní Slavkov.
Rozhledna je jednou z nejpodivuhodnějších rozhleden v zemi. Důvodem je neobvyklý tvar, kdy po obvodu se jako spirála vine vnější schodiště. Základna věze je 11 m široká, vyhlídková terasa je ve výšce 25 m a má v průměru již jen 3 m. Na vyhlídkovou plošinu vede 120 schodů. Po zdolání schodů se otevře kruhový výhled. Na severu jsou vidět Krušné hory, na severovýchodě – Doupovské vrchy, východě a jihu - Tepelská vrchovina, západě - nejvyšší vrchy Slavkovského lesa Lesný a Lysina.
Tato krásná rozhledna byla postavena na základě návrhu sochaře W. Russe a architekta Fritze Hoffmanna, který se údajně nechal inspirovat legendární babylónskou věží. Obec Krásno využila projekt pro nouzové práce, kdy v době hospodářské krize v letech 1933-35 stavba zajistila práci místním nezaměstnaným. Stavba měla pozvednout cizinecký ruch v blízkosti lázeňských měst Karlovy Vary a Mariánské Lázně. V roce 1997 byla rozhledna rekonstruována.
Rozhledna je volně přístupná a nejlépe se k ní dostanete z Krásna po žlutě značené turistické cestě. My jsme přijeli oklikou z lesů od Nové Vsi .
Krásenská rozhledna
V letech 1933- 1935 byla na Krásenském vrchu postavena rozhledna, která je zajímavá zejména vnějším spirálovitým schodištěm. Rozhledna měří 25 metrů a za pěkného počasí je z ní velmi pěkný pohled. Na vrcholu je připevněno několik porcelánových destiček s kresbou krajiny, kterou by jste měli z rozhledny vidět.
Jestli rádi táboříte doporučuji si vzít sebou něco na oheň, pod rozhlednou je obrovské ohniště.
Pod Krásenským vrchem se vine zajímavá technická památka - umělý vodní příkop Dlouhá stoka.
Místo je dobře dostupné, vybavené informačními cedulemi a místem na zaparkování. Mohu doporučit i cyklistům a motorkářům.
O zajištění finančních prostředků se postarali především obyvatelé Krásna a místní spolky. V roce 1933 se začalo se stavbou. Peněz však bylo málo a tudíž se co nejvíce šetřilo. Veškerý materiál se sháněl z těsného okolí stavby, aby nebylo nutné vynakládat peníze za dopravu. Například kameny na stavbu se použily z okolí kopce a tak na jeho jedné straně vznikl menší lom. I přesto finance vystačili pouze do října roku 1933 a poté musela být stavba přerušena. Do června roku 1934 se vybrali další peníze, v pracích se pokračovalo a brzy byla stavba rozhledny dokončena. Dne 23. června roku 1935 byla slavnostně otevřena. Sláva rozhledny bohužel netrvala dlouho, ale i tak si získala velikou oblibu a stala se vyhledávaným turistickým cílem lidí z celého Československa.
O tom, že se jednalo v době před válkou, o významné místo, svědčí i to, že ještě v průběhu stavby rozhledny (v roce 1934) vystavěl v těsném jejím sousedství místní podnikatel Franz Herget výletní hostinec. Ten si rychle získal popularitu a výletníci v něm našli příjemné posezení při cestě k rozhledně. Bohužel po roce 1947 přestal být objekt udržován a brzy poté byl stržen. Dnes lze na jeho místě objevit pouze kamenné základy.
Po zdolání 120 schodů se člověk ocitne na vrcholové plošině, po jejímž obvodu jsou umístěny keramické destičky s popisky výhledu na všechny světové strany. Rozhled je úžasný.
*
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- rozhledna na bájném vrchu Krudum:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-na-bajnem-vrchu-krudum
- kostel sv. Mikoláše:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svateho-mikolase-pod-vrchem-krudum
- pomník přísahy:https://www.turistika.cz/mista/pomnik-prisahy-pod-vrchem-krudum
- popraviště na Šibeničním vrchu:https://www.turistika.cz/mista/horni-slavkov-popraviste-na-sibenicnim-vrchu
- Dlouhá stoka:https://www.turistika.cz/mista/slavkovsky-les-dlouha-stoka
- popraviště na Galgenbergu:https://www.turistika.cz/mista/becov-nad-teplou-popraviste-na-galgenbergu
- kopeček Homolka:https://www.turistika.cz/mista/becov-nad-teplou-homolka
- Moučné pytle a Jelení vrch:https://www.turistika.cz/mista/skalni-utvar-moucne-pytle-a-jeleni-vrch-u-karlovych-varu
- prameny u obce Prameny:https://www.turistika.cz/mista/prameny-u-obce-prameny
- upolínová louka:https://www.turistika.cz/mista/upolinova-louka
-Tři křížky:https://www.turistika.cz/mista/tri-krizky
- Dominova skalka:https://www.turistika.cz/mista/dominova-skalka
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/