Pomník ženám z pochodu smrti
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
V obci Svatava, nedaleko Sokolova, postavili Němci v období II. světové války ženský koncentrační tábor. Židovky, které zde v nelidských podmínkách pracovaly v nedaleké továrně na výrobu součástek k leteckým motorům a raketovým střelám, mohli jen doufat v osvobození. Bohužel v době, kdy se blížily armády spojenců, vyhnali Němci tyto ženy do pochodu, kterému se později začalo říkat pochod smrti. Všichni, kteří byli k pochodu donucení, byli extrémně trápeni zimou, hladem a terorem. Pochody smrti měly hlavní cíl - nechat během něj zemřít co nejvíce lidí.
Obětem pochodu smrti z tábora v obci Svatava byly v 60. letech 20. století zbudovány dva pomníky. Oba jsou z ateliéru Daniely Vinopalové – Vodákové. První se nachází ve Svatavě, na místě bývalého koncentračního tábora. Druhý byl postaven v městě Krásno.
Pomník v Krásnu byl odhalen 6. 11. 1963. Je z pískovce a zpodobňuje týranou ležící ženskou postavu. Na jednom z podstavců je nápis PAMÁTCE UTRPENÍ ŽEN, KTERÉ ZAHYNULY BĚHEM POCHODU SMRTI KONCEM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
Při instalaci památníku v 60. letech však byl z ideologických důvodů původní návrh Daniely Vinopalové – Vodákové pozměněn a to bez jejího vědomí. Tak se na pomník dostala i pěticípá hvězda, která vyznění díla, razantně pozměnila. Jak autorka sama říká: „Chtěla jsem, aby vzpomínka na utrpení těchto žen vyzněla bez patosu, aby si zachovala lidský rozměr. V obou případech bylo bohužel do těchto prací zasahováno bez mého vědomí. Profily kamenných podstavců, které nesly reliéfní plastiku v Krásnu, byly změněny, do jednoho z podstavců byla vytesána pěticípá hvězda a písmo. Původní záměr tak byl porušen.(…)Okolo pomníku ve Svatavě byly postaveny v období normalizace jakési zátarasy, myšlené snad jako vymezení tamějšího prostoru, ale mému záměru úplně cizí.“
Dnes v Krásnu stojí opět pomník tak, jak byl navržen. Přibyl pouze jednoduchý nápis, který utrpení žen připomíná.