Kuesta Fialník v Českém ráji
Turistické cíle • Příroda • Kopec
Kuesta Fialník nacházející se mezi obcemi Loučky, Koberovy, Klokočí a Vesec na rozhraní Semilska a Jablonecka je jednoduše řečeno zvláštní stráň (podle španělského cuesta), jejíž severovýchodní strana příkře spadá k silnici spojující Koberovy s Vescem a jihozápadní stráň se svažuje jen pozvolna. Kuesta vznikla tektonickou činností. Její zlomová linie je rovnoběžná s Ještědsko-kozákovským hřbetem.
Po takřka vodorovné hraně kuesty vede příjemná cesta převážně smíšeným borovo-bukovo-modřínovým lesíkem a dál podél Višňových sadů. Z této nádherné vycházkové cesty jsou v některých místech pěkné výhledy na již uvedený Ještědsko-kozákovský hřbet a v úseku blíže Klokočí na hradbu Betlémských skal, které tvoří čelo Klokočské kuesty.
Fialník byl v minulosti sečen a pasen. Ve 30. letech minulého století však sedláci s touto činností skončili. Sklízení sena a pasení dobytka bylo neefektivní. Nadále začali některé části kuesty zalesňovat borovicemi a modříny.
Geologický podklad kuesty tvoří vápnité pískovce. Proto se na zbylých loukách daří květeně. Na jaře zde kromě jiných rozkvétají fialky, podle kterých kuesta dostala svoje jméno.
Dočetl jsem se, že na podzim tu kvete hořeček brvitý. A to paradoxně díky herbicidům a dalším chemickým preparátům určeným k likvidaci plevelu okolo ovocných stromů. Na jaře aplikované herbicidy zlikvidují konkurenční rostliny, zatímco hořeček brvitý přečká v klidu pod zemí. Na podzim na úhorech, kde nestačila vyrůst jiná květena, hořeček brvitý vykvétá.
Koncem října jsme pomalu procházeli sadem. Na úhorech i podél plotu, kde měl podle popisu hořeček brvitý růst, jsme jej žel nenašli. Příště snad budeme mít větší štěstí.
Byla by škoda, kdyby tento druh hořce z Fialníku zcela zmizel. Jedná se totiž o rostlinu uvedenou v Červeném seznamu IUCN (Červeném seznamu ohrožených druhů). Hořeček brvitý kvete od července do října a dorůstá velikosti 10 až 30 cm.
Fialník přejdete po hraně kuesty přibližně za půl hodiny po modré turistické značce vedoucí z obce Koberovy ke zřícenině skalního hradu Rotštejn (nebo obráceným směrem).