Procházka skalním bludištěm a návštěva skalního hrádku
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vycházka začíná u rozcestí turistických cest v Malé Skále, blízko Boučkova statku. Vydáme se po červeně značené cestě směrem na Kozákov. Cesta po chvílí začíná stoupat nad Malou Skálu. Při stoupání se nezapomeňte ohlédnout, uvidíte Vranovský hřeben se zříceninami hradů Frýdštejn a Vranov. Serpentinami v lesním úseku vystoupáme na rozcestí značených cest, Pánovo pole, kde červená značka protíná žlutou okružní značku, která prochází skalním labyrintem Besedických skal. Je možné se vydat na tuto pěknou, cca 5 kilometrů dlouhou okružní cestu, ale v této vycházce si projdeme jen její část.
Od turistického rozcestí u Pánova pole zahneme vlevo a ještě stále budeme stoupat, nyní po žluté značce, až na vyhlídkovou skalku s výhledem na hřeben Suchých skal. Až se vydýcháme a dostatečně vychutnáme toto krásné místo, začneme sestupovat po kamenité pěšině k rozcestí značených cest u kraje lesa nad Besedicemi, zde je možnost občerstvení.
Projdeme Besedicemi, na křižovatce značených cest se dáme vlevo, značka sleduje silnici do obce Koberovy. Zatáčíme vpravo a nyní pokračujeme po modré značce. Za obcí jdeme po nevýrazném zalesněném hřebínku, po pravé ruce máme Klokočské a Betlémské skály, po levé ruce Hamštejnský hřeben s Kozákovem. Pohodlnou cestou dojdeme pod zříceninu hradu Rotštejn.
Prohlídku tohoto skalního hrádku si nenechte ujít. Z nejvyšší hradní plošiny jsou krásné výhledy do kraje, na blízký Kozákov s rozhlednou i na vzdálenou zříceninu hradu Trosky.
Od hradu pokračujeme po žluté značce, která nás provede nejzajímavější a nejkrásnější částí Klokočských skal. Procházíme skalními labyrinty, stoupáme i klesáme po schodech a můstcích, vyjdeme i na jednu z plošin, ze které jsou nádherné výhledy na Klokočí a okolí. Mějte na paměti, že se pohybujete v chráněné krajinné oblasti, a tak se přičiňte o to, aby měli možnost obdivovat tyto přírodní scenérie i naši potomci.
Pěšina nás přivede až na rozcestí značených cest nad Klokočskými průchody. Zkuste si projít tuto cca 70 metrů dlouhou a 1 až 2 metry širokou skalní průrvu. Kousek od tohoto rozcestí je další z možností příjemného posezení za rozumné ceny.
Z rozcestí nad Klokočskými průchody pokračujeme po červené značce. Nyní procházíme Betlémskými skalami. Je to příjemná procházka po lesní cestě s možností občasných výhledů ze skalních plošin. Na směrové odbočce se můžeme jít podívat na vyhlídku Zdenčina skála. Dalekým rozhledům dnes brání vzrostlá vegetace.
Po návratu na červenou značku pokračujeme až na okraj lesa u Záholic, které projdeme a červená značka dále sleduje silnici do osady Myšina. Za ní vcházíte do lesoparku před Turnovem. Z výhledového altánu si ještě můžeme podívat na Dlaskův statek v Dolánkách. Poté již bezpečně dojdeme na náměstí v Turnově.
Za čím jedeme?
Skalní města Českého ráje lákají milovníky turistiky ve všech ročních obdobích na svou krásnou přírodu a přírodní scenérie, na možnost dalekých výhledů do kraje.
Prohlédneme si skalní hrádek Rotštejn, který se péčí občanského sdružení stává oblíbeným cílem mnohých návštěvníků Českého ráje.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na trase je více možností a příležitostí k občerstvení a posezení. Od vyhlášeného Boučkova statku v Malé Skále, přes možnost občerstvení v Besedici nebo v penzionu na Klokočských skalách. Jestli můžu doporučit, tak jistě neuděláte chybu, když si za místo občerstvení zvolíte penzion Na Klokočských skalách, který najdete nad Klokočskými průchody.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jedinečné skalní útvary, krásné výhledy do kraje, k životu se vracející zřícenina hrádku Rotštejn. To vše vás jistě nadchne a zaujme, stejně jako lidová architektura v místních obcích a osadách.
Ostatní informace
Vstup na hrad Rotštejn je dobrovolný. Na co jsou vybrané peníze použité se můžete přesvědčit na vlastní oči.