Kunštát - zámecký areál
Kdysi středověký hrad, později renesančně-barokní zámek. Ještě nedávno sídlo archívu „hýčkané“ státní péčí – a tak tak, že se jeho budovy nerozpadly. Od roku 2005 se pomalu, ale jistě vrací (díky opravám) feudálnímu sídlu bývalá krása. A i když je tu stále ještě práce jak na kostele, přesto je zámek Kunštát v sezóně veřejnosti přístupný a jeho interiéry mají rozhodně co nabídnout.
Přiznám se, že mi podoba jeho komnat z paměti už trochu vyšumněla – ještě ten den jsme totiž navštívili i zámek v Lysicích a jeho výzdoba tu kunštátskou tak trochu „přebila“- ale určitě si živě vybavím třeba pozoruhodný Pilastrový sál, který sloužil produkci živé hudby. A také ten Rytířský, kde na stěnách visí obrazy rytířů z Řádu zlatého rouna a kde vidno krásné řezbářské práce. A když zavřu oči a usilovně se zamyslím, promítne se v hlavě i barokní kaple, zasvěcená sv.Josefovi.
Kunštátský hradozámek není pozoruhodný jen tím, že se zde významnému moravskému rodu v roce 1420 narodil budoucí český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad, ale pro nás fanšmejkry hlavně faktem, že prošel za dobu své existence četnými, leč hodnotnými přestavbami. Nejprve z pozdně románského a raně gotického hradu na renesanční zámek, prozářený později prvky baroka a nakonec na něj zlehounka dýchl i duch klasicismu.
O vznik sídla se zasloužil Kuna, psaný z Kunštátu. Další majitelé a rody, které výrazně přeměnily jeho vzhled, byli Černčičtí z Kácova, hrabě Kašpar Friedrich z Lamberka a ti poslední – Honrichsové. Ti mají na svědomí nejen klasicistní úpravy, ale třeba i ten novogotický altán, stojící u zahrady.
Na zámek, stojící na vyvýšeném hřebenu nad bývalou podhradní vsí, je hezký pohled jak z okolních kopců, tak i z kunštátského náměstí. A platí to i naopak. Když jsme stoupali nahoru na hradní kopec, procházeli jsme nově zrekonstruovanou terasovitou zahradou Habrůvkou, odkud se na městečko a okolí otevíral pěkný výhled. (Mimochodem, název zahrady vznikl podle plotů z habrů, které jednotlivé terásky ohraničují).
Nahoře pod altánem jsme narazili na pozoruhodný psí hřbitov, založený zde už roku 1890. Při pohledu od něj na zámek se může každý návštěvník přesvědčit, jak strmým srázem byl od západu chráněn původní hrad. Na východní přístupové straně pak hlubokým, dosud zachovalým příkopem. Kromě něj je zde dnes i dlouhá výhledová terasa s úžasným rozhledem dolů na Kunštát i na jeho líbezné okolí. A když se jej naše oči dostatečně nabažily, rádi jsme se otočili a zaměřili je i na bělostnou hodinovou věž a budovy podzámčí... ale hlavně na hlavní zámecký objekt, v jehož interiérech nás, nedočkavce, čekala velmi zajimavá prohlídka.
No, a protože nám před ní ještě zbyla nějaká ta chvilka, navštívili jsme i sousední zahradní terasu s pěknou fontánou a tím novogotickým altánem, u nějž se nacházelo i příjemné posezení.