Loading...
Barokní socha sv. Jana Nepomuckého v jihomoravském Kurdějově je umělecky hodnotnou kamenosochařskou prací pocházející z II. poloviny 18. století. Skulptura v poměrně tradičním ikonografickém pojetí a nepříliš obvyklém postoji je umístěna před – nebo spíše pod – zdejším kostelem sv. Jana Křtitele, kde jí dělají společnost socha sv. Antonína Paduánského a kamenný kříž.
Oblíbeného českého světce zde vidíme v kontrapostu, s mírným esovitým prohnutím těla a lehce skloněnou hlavou. V pozdvižené pravici drží kamenný krucifix s korpusem Krista, v levé ruce pak biret. Jan Nepomucký je tradičně oblečen do kanovnického roucha (alba, rocheta a mozzetta). Světcova kovová zlacená svatozář má podobu paprsků s pěticí hvězd na jejich konci.
Socha stojí na masivním, konkávně prohnutém, podstavci křížového půdorysu s hranolovou základnou a vrcholovou římsou s profilovaným, směrem vzhůru se zužujícím, nástavcem.
Autor barokní sochy se zdůrazněným výrazovým pojetím je neznámý, jako materiál zde byl použit mušlový vápenec. O chráněnou kulturní památku se jedná od května roku 1958.