Hustopeče – rozhledna, Mandloňová naučná stezka, Hradní pivovar
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vyrazili jsme do Přerova – trochu oklikou – a zaměřili jsme se na rozhledny a minipivovary. Když už jsme v Břeclavi a v Zaječí, tak do Hustopečí už to není daleko. A tam máme rozhlednu i minipivovar. Takže rovnou dva důvody, proč tam zajet.
Za čím jedeme?
Hustopeče jsou zhruba 30 km od Brna jižním směrem - jen kousek od dálnice Brno - Bratislava.
Území města patří mezi oblasti s nejstarším osídlením. V době 20–25 000 let př. n. l. zde žili lovci mamutů, koncem 4. a počátkem 3. tisíciletí př. n. l. zde byla neolitická sídliště, ve 3. století př. n. l. i keltská pohřebiště. První písemná zmínka o Hustopečích je z r. 1240. Na město byly povýšeny v roce 1572. V té době se ve městě budovalo opevnění, ve kterém byly tři brány – Kovářská, Židovská a Vodní. Po r. 1870 se opevnění rušilo a bylo rozebíráno jako stavební materiál. Poslední bašta se zbytkem hradební zdi se dochovala v ulici Na Hradbách. V 18. století byla největší vinařskou obcí na Moravě. Od 2. poloviny 19. století ji vlastnil knížecí rod Lichtenštejnů.
V současné době jsou Hustopeče známé hlavně jako vinařské město, kde je zachována kolonie vinných sklepů z 18. století. Má však řadu i dalších historických památek. Za prohlídku určitě stojí renesanční budovy na Dukelském náměstí, především měšťanský Dům U Synků z r. 1579. Je to jednopatrový dům s arkýřem. V zadním traktu jsou arkádové lodžie. Dnes je zde infocentrum, Městské muzeum, galerie a stálá vinařská expozice. Dominantou náměstí je morový sloup Nejsvětější Trojice z let 1736–1738. Na druhé straně náměstí je renesanční kašna Žumberák z r. 1595, do které se přiváděla pitná voda dřevěným potrubím z nedalekého návrší. Uprostřed kašny je sousoší Tritóna s delfíny. R. 1906 byla vedle staré, dnes empírové radnice postavena radnice nová třípatrová v novorenesančním stylu s vysokou věží. Ta bohužel není přístupná veřejnosti.
My jsme sem přijeli, abychom se zašli podívat na rozhlednu a ochutnali zdejší pivo.
Rozhledna na Starém vrchu (303 m n.m.), někdy nazývána i Mandloňová je severně od města. Malé parkoviště je na levé straně silnice do Kurdějova. Vyrazili jsme kousek do kopečka a po zelené odbočili vlevo a šli již téměř po rovině. Po chvíli se naše trasa spojila s Mandloňovou naučnou stezkou. Ta začíná dole ve městě u autobusového nádraží, její celková délka je 9 km. Nechá se však rozdělit na dva okruhy. Je na ní 5 zastavení, vede po Starém a Kamenném vrchu a je věnovaná především mandloním. Ty se zde pěstovaly již v 17. století. V poválečném období se jejich plocha na nějaký čas rozšířila, nyní zbyly jen dva menší sady. Proč a jak to bude dál, to vše se dozvíte na jednotlivých zastaveních naučné stezky a také u rozhledny, která stojí na okraji sadu a kde je 5. zastavení.
Dřevěná rozhledna byla postavena v letech 2011-12. Je 17,4 metry vysoká, na vyhlídkovou plošinu ve výši 12,5 metru vede ocelové točité schodiště. Je celoročně volně přístupná. Jsou z ní vidět Hustopeče, Pálava s vodní nádrží Nové Mlýny, Bílé Karpaty, za dobré viditelnosti i alpský Ötscher.
Od auta jsme to k rozhledně měli asi 1,2 km pohodlnou cestou. Zpátky jsme se rozdělili, Ota musel pro auto, já šla z prudkého kopce směrem k městu po naučné stezce. Jedinou výhodou této cesty je, že je z ní hezčí pohled na rozhlednu. Samotná trasa ale tak hezká není. Až na náměstí by to bylo 2,5 km.
Když už jsme tady byli, tak jsme museli zajet do Hradního pivovaru, který byl otevřen r. 2015. Nemá nic společného s hradem, ale s hradbami, které zde byly. Takže ho najdete na křižovatce Nádražní a Hradní. Uvnitř je menší posezení, větší je zastřešené venkovní posezení, takže ideální místo pro cyklisty. Jen sem nejezděte v pondělí, to mají zavřeno. Jinak každý den otevírají v 15 hodin a zavírají mezi 23 – 24 hodinou. My jsme se zastavili jen na chvilku. Než nám natočili pivo do petky, dala jsem jedno malé. Řidič měl smůlu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme zde nejedli, jen jsem si pochutnala na místním pivu v Hradním pivovaře.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Skutečně hezká rozhledna je umístěna na hodně zajímavém místě – mezi mandloněmi. Ty tady známé nejsou, takže to bylo docela překvapení. Určitě by stejně zajímavé bylo projití naučné stezky.
Ostatní informace
Okolí je protkáno takovým množstvím cyklotras, že stačí si jen vybrat, kterým směrem se vydat. Zda vyrazit po okolních vinných obcích nebo k vodní nádrži Nové Mlýny. Hezky je v Mikulově, zajímavá je Pálava, krásná projížďka je i v Lednicko – valtickém areálu.