Hustopeče, Slavnosti rozkvetlých mandloní 2016
Nevím, jak daleko sahá sláva unikátního mandloňového sadu v Hustopečích. U nás na Moravě se o něm trochu ví. Proto jsem se před dvěma roky rozhodl připojit ke skupině kamarádů, kteří vymysleli tento výlet a jít se na ten mandloňový sad podívat. Podotýkám, že to nebylo v době slavností. Jaká se koná tuto sobotu 24.3. Kdo ví, jak to bude letos vypadat. Včera byl v Brně odpoledne -1°C pod nulou. Dnes už se to trochu lepší.
Hustopeče znám z vinobraní, která považuji za jedna z nejlepších. Ostatně jsem o jednom hustopečském již dříve napsal. Takže Hustopeče a jejich vinné sklípky už jsem poznal. Mandloňový sad by měl být pro mě rozšířením znalostí.
Mandloňové sady jsou tu vlastně dva. U Starého vrchu, a Kamenného vrchu. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že se jedná o nejsevernější takové sady v Evropě. Z Hustopečí jimi prochází naučná stezka se sedmi infotabulemi. Návštěvníci se zpravidla věnují tomu bližšímu sadu, poblíž rozhledny.
Mandloně se tu začaly pěstovat už v 17. století. Větší rozmach zaznamenaly po r. 1949 s perspektivou vytvoření soběstačnosti socialistického státu před dovozem. Postupně zde bylo přes 50 tisíc stromů na víc jako 180 ha s produkcí 6 tun jader. V průběhu let se však pěstování mandloní snižovalo a více se pěstovaly meruňky. Nyní je tu v obou sadech jen asi 600 stromů na 4 ha, ale vysazují se další. Více jsou tu pochopitelně rozšířeny vinice a meruňky.
Na severním okraji Hustopečí, za podjezdem dálnice, se nachází jedno vhodných parkovišť, dokonce s blízkou restaurací. Zatím si jí moc nevšímáme a vykročíme na okolo vedoucí naučnou stezku Mandloňová. Kousek za hřbitovem odbočí ze silnice vlevo okolo vinařství Starý vrch. Dál se jí držíme i po dalším odbočení doprava.
Po necelém kilometru stoupání jsme u 17 a půl metru vysoké rozhledny. Právě tady uvidíme první mandloňový sad. Z nejvyččí podesty rozhledny se naskýtá výhled nejen na blízké Hustopeče, ale na blízké kopce Pálavy s Novomlýnskými jezery pod ní, a širé, mírně zvlněné vinohrady a sady, kam až oko dohlédne. My tu samozřejmě nesmíme pominout vrcholový přípitek z kamarádových kalíšků a trochu zarelaxovat.
Od rozhledny NS pokračuje přes plochý vrchol Hustopečského Starého vrchu, 308 m nadmořské výšky. Za ním se větví do menšího a většího okruhu. Kdyby napravo nebyly stromy, tak by byl níže vidět další čarokrásný kus přírody. Fotovoltaické. Jo, jo. Nejen mandloněmi, meruňkami a vínem živ je člověk.
Levý, kratší okruh, vede k farmě, za kterou se obloukem stáčí kolem Předního rybníku návratem ke hřbitovu a do Hustopečí.
Velký okruh postupně stoupá ke Kamennému vrchu s výhledem na Kurdějov. Dál se NS rovněž stáčí doleva a ještě před výše uvedenou farmou a Předním rybníkem vede okolo druhého sadu Kamenec. Za nimi se přidává ke kratší variantě. Nejdelší měří z Hustopečí 9 km.
Dále mohu doporučit vyzkoušet, zda v Hustopečích náhodou nebudou v některém z vinných sklepů otevřená dvířka. Pokud výsledek bude negativní, není vše ztraceno. Tuto sobotu se konají Slavnosti mandloní. Odehrávají se na náměstí, ve vinných sklepech a u rozhledny. Z hutného programu vyjmenovávám jen kuchařské show vč. soutěže jedlíků na čas (velký mandloňový koláč), ve velkých stanech můžete ochutnat mandloňové speciality (mandlové věnečky, mandlové trdelníky, různě pražené mandle, pro vegetariány, a vegany rostlinné laskominy z mandlí a bez lepku,...).Měla by být i mandlovice a mandlové pivo z místního minipivovaru.
Z krmě kulturní na pódiu různá vystoupení, kapely, cimbálovka, soubory. V okolí stylový jarmark, mandlová kosmetika, dekorační předměty. Samozřejmě nebude chybět 13 otevřených sklepů + někteří vinaři v domě U Synků, a další stánky po městě (mandlové paštiky, různé mandlové delikatesy, nakládané mandle, mandlový čaj na zahřátí z Hustopečeké mandlárny).
Výše uvedené je milé zpravodajství. Bohužel existuje i nemilé. Poslední roky je taková zima, že mandloně vykvétají později. Takže při slavnosti si jejich krásu neužijete. Leda přijet nadvakrát. Ovšem nic vám nebrání sem jezdit častěji i na jiné, vinařské radovánky. Takže máte na vybranou, buď Slavnosti s dobrůtkami a kulturou, nebo o týden, či dva později jen rozkvetlý mandloňový sad a možná otevřený nějaký sklep..
Další informace o slavnostech najdete na https://www.slavnosti-mandloni.cz. Dodatečně se omlouvám, ale dříve jsem článek nestihl. Šil jsem to horkou nití, takže prosím omluvte případné nedostatky.
V okolí ještě stojí za zhlédnutí v Kurdějově zajímavý opevněný kostel sv. Jana Křtitele z poloviny 15. stol. Kdysi z něj vedly podzemní chodby pod Radnici a faru.