Kuřim - štoly z doby 2.světové války
Turistické cíle • Důl, štola, šachta
Dnešní město Kuřim, které má v současnosti více jak deset tisích obyvatel se nachází 14 km severně od středu Brna. Obec si po dlouhá staletí zachovávala svůj převážně zemědělský charakter. Ten se však pozvolna začal měnit výstavbou železniční trati z Brna přes Kuřim do Tišnova a pak dále na Vysočinu na přelomu 19. a 20. století. Zásadní zlom v jeho dalším rozvoji způsobila však 2. světová válka.
Během 30. let 20. století, kdy se k moci v Německu dostal Adolf Hitler a mezinárodněpolitická situace v Evropě se stále více vyostřovala, přikročilo i Československo k obranným opatřením. Kromě budování vojenského opevnění v pohraničí se soustředilo také na zbrojní výrobu. Jedním z klíčových podniků na Moravě byla brněnská Zbrojovka, která již v roce 1937 uvažovala o rozšíření své výroby a to vybudováním dalšího výrobního závodu. Jedním z možných míst byl prostor za Kuřimí. V roce 1938 byl vypracován projekt nového zbrojního podniku, ale k jeho realizaci kvůli německé okupaci republiky sešlo. Projekt zrealizovat v Kuřimi nařídil pak v roce 1941 říšský ministr letectví Hermann Göring, kdy zdejší výrobní podnik měl sloužit zbrojním potřebám nacistického Německa. V polovině roku 1943 do areálu kuřimské Zbrojovky přesunul svou výrobu i závod na výrobu leteckých motorů Klöckner - Flugmotorenbau GmbH z Hamburku, který byl ohrožován spojeneckými nálety. Původně malé městečko Kuřim se díky válečné výrobě rozrostlo o dalších 15 tisíc zaměstnanců obou závodů.
Po vylodění a obsazení jihu Itálie spojeneckými vojsky koncem roku 1943 a zřízení vojenské letecké základny u města Bari se dolet spojeneckých bombardérů prodloužil až nad Protektorát. V pátek 25. srpna 1944 byly výrobní haly Zbrojovky i Klöckneru masivně bombardovány. Při spojeneckém náletu zahynulo přes 40 osob nejen z řad zaměstnanců továrny, ale i civilního obyvatelstva. Dalších více jak 200 bylo zraněno.
Stále reálnější ohrožení průmyslové a zbrojní výroby v Německu i Protektorátu spojeneckými nálety vedlo ke snaze přenést výrobu do podzemí. Proto se vedení Zbrojovky rozhodlo zbudovat uvnitř nedalekého kopce Záruba podzemní objekty, které by sloužily z větší části jako výrobní prostory a menší část byla vyhrazena pro zaměstnance.
Systém štol při úpatí zalesněného kopce Záruba na severním okraji Kuřimi byl budován ve 2. polovině roku 1944 a počátkem roku 1945. Nebyl však zcela dokončen a výroba zde nikdy nebyla ralizována. Přesto zdejší štoly posloužily dvěma až třem tisícům obyvatel jak Kuřimi tak i z okolních obcí jako úkryt před bombardováním a při závěrečných bojích na přelomu dubna a května 1945. Po osvobození zůstaly štoly opuštěny a nevyužity. Z bezpečnostních důvodů byly vchody do většiny z nich později zazděny a zavaleny.
V nedávné době však město Kuřim tyto podzemní objekty upravilo a zpřístupnilo veřejnosti. Prohlídky se zde uskutečňují prozatím dvakrát do měsíce většinou v sobotu odpoledne. Ke vstupu do podzemních prostor se dá dostat velice snadno, neboť důležitým orientačním bodem nám bude nové nákupní centrum Kaufland na severu města, kde lze i zaparkovat. Vpravo od vstupu vede chodník k lávce, která přechází říčku Kuřimku. Za ní se dáte po místní komunikaci vlevo a po 250 m přijdete před vstupní dveře, za nimiž se nachází již bludiště podzemních chodeb. Před vchodem jsou lavičky a informační tabule popisující zdejší objekt a jeho historii.
Počet návštěvníků na prohlídkové trase je z bezpečnostních důvodů omezen. Do štol není umožněn vstup s invalidním vozíkem a dětem mladším osmi let. Též není povolen vstup se psy a dalšími zvířaty. Fotografovat se může pouze pro soukromé účely. Návštěvníkům se doporučuje do podzemí teplé oblečení. Ve zdejších štolách je průměrná teplota 8°C. Vstupné: plné 100,- Kč, dítě do 18 let 50,- Kč, senior 65+ a ZTP 80,- Kč
Více informací na e-mailové adrese: stoly@kurim.cz.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko/D2, GOL 1:25 000 Okolí Brna-Tišnovsko