Loading...

Květnická Velká skála

Turistické cíle Skalní útvar

Málokteré město má v pozadí tak báječnou horskou kulisu jako Tišnov u Brna. Podle bohatého výskytu rostlinstva nese tato „hora“ se dvěma vrcholy, vypínajícími se přímo nad středem města, už od nepaměti jméno Květnice. Jenže skutečnou horou není. Na to by totiž musela mít poněkud jinou nadmořskou výšku. Její vrcholové kóty jsou označeny toliko číselky 446 m (Velká skála), 387 m (Malá skála) a vlastní vrchol se tyčí do 470 metrů nad hladinou nejbližšího, leč poněkud vzdáleného moře. Její extrémně strmé svahy pokryté listnatým hovzdem a místy i lesostepí se ale zdají opticky mnohem vyšší.

S tím bohatstvím zdejší květeny je to tak: Květnice je sice stran geologie součástí brněnského masívu, ale zároveň i jakýmsi rozmezím mezi chladnější Vysočinou a mnohem teplejším Brněnskem. Navíc je geologické podloží téhle masivní „ostrovní hory“ tvořeno nejen šedými či narůželovělými křemennými slepenci a pískovci, přeměněné místy na kvarcit, ale hlavně devonskými vápenci, díky čemuž zde vznikl Tišnovský kras. Nachází se v něm několik hlubokých propastí a jeskyní, z nichž je veřejnosti – i když není přístupná – díky médiím známa hlavně ta Králova.

 

Foto: Franta

Květnice byla zemí zaslíbenou nejen pro botaniky, ale i pro mineralogy, kteří zde mohli nalézt úžasné vzorky polodrahokamů a minerálů, jakými je třeba ametyst, křišťál, záhněda anebo baryt, který se tu na úpatí kopce ve štolách kdysi dokonce těžil. Kromě toho zde narazili i na kalcit, galenit, limit, azurit, malachot, ryzí měď, sádrovec, citrín, lublinit a mnohé další. Ano, Květnice bývala úžasnou pokladnicí... dnes už je bohužel volný sběr minerálů pod vysokou pokutou zakázán. Není ale nutno lkát nad tímto zákazem – nejkrásnější ukázky zdejšího „vzácného kamení“ je možno shlédnout ve velmi rozsáhlé mineralogické expozici v klášterním muzeu v Předklášteří.

 

Dnes je celý kopec chráněn (má statut přírodní památky), ale cesta na jeho vrcholky naštěstí není zapovězena. Těmi nejzajímavějšími místy vás protáhne v délce více jak sedm kilometrů zeleně značená trasa Naučné stezky Květnice.

 

Foto: Franta

Já neměl čas projít si ji celou, ale výstup na první květnický předvrchol – Velkou skálu, jsem si samozřejmě ujít nenechal. Výstup jsem začal od Millerova domu (muzeum) na okraji města. Prvního více jak půl kilometru jsem se v odpoledním horku plahočil velmi nechutným stoupáním sešikma do prudkého svahu kopčiska a byl vděčný alespoň za tu trochu stínu, jež mi dopřál okolní hvozd. Od rozcestníku a Info tabule NS jsem pak už dalších 700 metrů pokračoval v naprosté pohodě po vrstevnici po obvodu kopce, což uklidnilo zpěněnou krev a navíc jsem byl odměněn několika hezkými výhledy dolů na Tišnov a široké okolí, Posledního půl kilometru stezka překonala serpentinami a pak už jsem stanul u rozcestníku, odkud to byl k Velké skále kousek. Pochopitelně jsem zde nebyl za dnešního krásného slunečného odpoledne sám - nacházelo se tady množství dalších návštěvníků, hlavně rodičů s dětmi. A já se stal svědkem toho, jak tu jedna (mineralogicky zřejmě poučená mamina) svým ratolestem v kamenném moři pod skálou ukazovala kámen, z něhož byl kdysi vyloupnut ametyst.

 

Foto: Franta

Jinak stála za pozornost i sama Velká skála. Je nejvyšším skalním útvarem na celé Květnici a hlavní stěna rozložitého mrazového srubu, protknutého mnoha puklinami, dosahuje asi deseti metrů. Je tvořen devonskými kvarcity a na povrch vystupujícími křemencovými brekciemi a laminity. Velká skála je pěknou ukázkou místních skalin, jen ta avizovaná vyhlídka z vrcholu mne trochu zklamala, neboť pohled do okolní krajiny byl omezen haluzemi již notně vzrostlých stromů...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace: 16.1.2022
Květnická Velká skála na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Květnická Velká skála

Tišnov – drobné památky, budovy, uličky a místa, která byste neměli minout
Tišnov – drobné památky, budovy, uličky a místa, která byste neměli minout
Socha
Téměř devítitisícové jihomoravské město Tišnov, nazývané mnohdy Brána…
0.1km
více »
Tišnov - Spořitelna města Tišnova
Tišnov - Spořitelna města Tišnova
Dům, budova
Jedná se o významnou funkcionalistickou stavbu brněnských architekt…
0.1km
více »
Tišnovská městská spořitelna
Tišnovská městská spořitelna
Dům, budova
Jakožto člověk žijící ve funkcionalistickém Zlíně na svých cestách vyhled…
0.1km
více »
Tišnov - dům U Jana
Tišnov - dům U Jana
Měšťanský dům
Je považován za nejmalebnější měšťanský dům v historickém jádru m…
0.1km
více »
Tišnovský dům U Jana
Tišnovský dům U Jana
Dům, budova
Pravděpodobně nejkrásnější historický objekt města se vypíná poblíž Komen…
0.1km
více »
TIŠNOV 21 - 3.Procházka Tišnovem
TIŠNOV 21 - 3.Procházka Tišnovem
Cestopisy
Modrá značka nás z Předklášteří zavedla na most přes Svratku. I když na…
0.2km
více »
Tišnovský Millerův dům
Tišnovský Millerův dům
Dům, budova
K nejstarším tišnovským komunikacím, které spojovaly centrum města s…
0.2km
více »
Tišnov - Turistické informační centrum
Tišnov - Turistické informační centrum
Infocentrum
Informační centrum se nachází v přízemí budovy na Náměstí Míru 12…
0.2km
více »
Svatováclavské hody ve městě Tišnov
Svatováclavské hody ve městě Tišnov
Výletní místo
Dobrým typem na výlet jsou městské slavnosti ve městě Tišnově - Sva…
0.2km
více »
Tišnov - busta generála Mariana Langiewicze
Tišnov - busta generála Mariana Langiewicze
Drobné památky
V loňském roce uplynulo 150 let od několikatýdenního nedobrovolného pobytu významného polského důstojníka - generála Mariana Antoniho Me…
0.2km
více »
zavřít reklamu