Tišnovský Mariánský sloup
Velmi hodnotné sochařské dílo si můžeme prohlédnout na spodním tišnovském náměstí, které nese jméno po „učiteli národů.“ A to i přesto, že se jedná o sloup zbudovaný v historizujícím novobarokním stylu a byl na rynek umístěn až roku 1863, kdy nahradil „originální“ barokní Pietu, jež byla přemístěna k městskému kostelu. Tohle nové dílo bylo vytvořeno na paměť tisíciletého výročí příchodu sv.Cyrila a Metoděje na Moravu a jeho autorem se stal sochař Josef Alois Břenek.
Sousoší je umístěno ve čtvercové ohradě, která je zabezpečena železným zábradlím. Z ní se tyčí masivní čtyřhranný sokl, na jehož rozích jsou umístěny skulptury obou zvěrozvěstů, sv.Floriána a samozřejmě také patron města – sv.Václav. Ze soklu k nebi trčí vlastní štíhlý sloup, na němž je Immaculata – socha Bohorodičky stojící na zeměkouli obtočené hadem.
Památkově je sloup chráněn od roku 1964.
(Sochař a řezbář Josef Alois Břenek je sice označován za „Brňáka“, ale narodil se roku 1820 v Hranicích a v Brně se učil v dílně sochaře B.Edeleho, kde setrval až do roku 1840. Poté tvořil dva roky ve Vídni a nakonec se do Brna vrátil a usadil se tu. Kromě Tišnova na jeho díla narazíme v Brně na Komenského náměstí, v městysu Lomnice u Tišnova, Mohelnici, Rajhradu, Doubravníku, Velehradu a v Předklášteří u Tišnova, kde roku 1878 tento umělec zemřel.)