Tišnovský dům U Jana
Pravděpodobně nejkrásnější historický objekt města se vypíná poblíž Komenského náměstí (bývalého dolního rynku) na rohu Jungmanovy, Janáčkovy a Dvořáčkovy ulice. Jedná se o barokní měšťanské stavení s výrazným průčelím, které zde na základech starého renesančního domu v půli 18.století zbudoval hořický stavitel Jiří Vojtěch Šimon.
Impozantní vysoký a do ulice vystrčený volutový štít patrového domu je členěn třemi okenními osami a na nárožích lizénami. Přízemí je od patra odděleno římsou. Mezi okny v patře jsou ve štukových rokokových rámech umístěny dva medailony s freskovými podobiznami svatého Jiří a svatého Martina. Jejich autorem byl pravděpodobně místní malíř Petr Jarovský anebo jeho syn Martin. V devatenáctém století prošel dům úpravami, kdy na něj byly umístěny postranní balkóny a součástí stavení se LP 1854 stala i kaple se sochou sv.Jana Nepomuckého, přenesená sem odjinud.
Dům je památkově chráněn od roku 1964.
Podle pověsti se měl koncem 14.století v tomto domě narodit Šimon z Tišnova, mistr Karlovy univerzity a přítel mistra Jana z Husi. Jakožto objekt vystavěný na atraktivní parcele později sloužil k bydlení vysokým úředníkům vrchnosti, jako třeba klášternímu důchodnímu Rudolfu Černickému.
Bydlel v něm i primátor Ondřej Růžička… ale jméno ani jednoho ze zmiňovaných pánů se na pamětní desku (umístěnou na jeho fasádu v novověku) nedostalo.
Namísto nich je tam uveden slavný tišnovský rodák Dr.Jan Dvořáček (1808 – 1865), který sice pocházel z řeznického rodu, ale „dotáhl“ to až na vídeňského právníka. Jako velký český vlastenec a politik byl pak účastníkem i Slovanského sjezdu.