Loading...
Turistické cíle • Příroda • Studánka
Josefův pramen jsme navštívili během dovolené v Českém ráji, když jsme procházeli hruboskalským skalním městem. Okruh mezi skalami v jednom místě nás zavedl k několika pramenům u lázní Sedmihorky, z nichž jeden z nich byl právě Josefův. Vznikl díky Antonínu Šlechtovi, jenž se nechal inspirovat průkopnickým nadšením Vincence Priessnitze a už v roce 1841, tedy pouhých devět let po Priesnitzovi, otevřel provoz v nových vodoléčebných lázních v Sedmihorkách. Tyto lázně jsou tak nejstarším vodoléčebným ústavem v Čechách, a vznikly díky velkorysé podpoře majitele hruboskalského panství na opravdu kouzelném místě.
Josefův pramen byl kdysi upraven a okrášlen tesanými pískovcovými bloky tak, aby lázeňští hosté netrpěli blátem rozmočené cesty. Když jsme k němu dorazili, spatřili jsme dřevěnou sochu muže, sedícího na zídce u pramene. Zřejmě tak věčně stráží zdroj pitné vody.
Po krátké prohlídce Josefova pramene jsme pokračovali v cestě. I když jsme se nacházeli přímo nad lázněmi Sedmihorky, nechali jsme si je na jindy a vydali jsme se dále do nitra skal.
https://www.turistika.cz/cestopisy/okruh-hruboskalskym-skalnim-mestem
Josefův pramen je třetím pramenen, na který narazíme při cestě ze Sedmihorek k Janově vyhlídce a dále k Valdštejnu. Postava sedící u pramene ( Josef, nebo skřítek?) čte z knihy ve které je psáno „Ve vodě pramenných stružek a potůčků žije malý korýš, blešivec potoční. Jmenuje se blešivec protože svými trhavými pohyby připomíná blechu. Jeho přítomnost znamená čistou vodu. Voda z takového pramene je s největší pravděpodobností pitná.“