Český Ráj - Hruboskalsko - Prachovské skály - Příhrazské skály
Bude tomu skoro 5 let, kdy jsme Český Ráj, nejstarší chráněnou krajinnou oblast v Česku navštívili. Krajina je naprosto odlišná od té, na kterou jsme zvyklí u nás na Moravě, především díky specifickým skalním útvarům z pískovce.
Český Ráj, ležící na středním toku Jizery, zaujímající rozlohu cca 180 km², je rovněž rájem filmařů. Snoubí se zde rozmanitost přírodních krás - skal, lesů, rybníků s bohatými historickými památkami, zámky a hrady.
Výlety do okolí jsme rovnoměrně rozložili na cyklistické a pěší. I když se zdaleka nezvládlo podívat na vše, co kraj nabízel, po týdnu stráveném v tomto romantickém prostředí jsme mohli potvrdit, že je právem nazýván Českým Rájem.
Hruboskalsko - Valdštejn, Hrubá skála
Proč bychom se báli na *Prachovské skály… Mládkem opěvované Prachovské skály však zklamaly, zapůsobily hodně komerčně. Nepřipadaly nám ani tolik pěkné, jako Hruboskalsko, které nadchlo z této oblasti vůbec nejvíce.
Vyšlápli jsme z Turnova cca 2 km k rozhledně Hlavatici (380 m.n.m.). Z jejího vrcholku se otevřel hezký výhled do okolí (na Kozákov, Ještěd Turnov, Bezděz, Jizerské hory, či na Ralsko). Poté jsme šli po červené (cca 1 km) směrem k Valdštejnu, původně gotickému hradu založenému koncem 13. stol. Hrad je nejstarší z Českého Ráje. Trasa vedla (stále po červené) Zlatou stezkou Českého Ráje ke skalním vyhlídkám Janova, Na Kapelu a U Lvíčka. Kousek před Hrubou Skálou bylo možné z červené odbočit doleva na žlutou a dojít na Mariánskou vyhlídku. Tato je prý považovaná za nejhezčí v Českém ráji. Pod vyhlídkou se nachází symbolický hřbitov horolezců.
Zámek Hrubá Skála patřil kdysi Valdštejnům. Postaven byl v 60 m výšce na skalách, v místě hradu Skála. Dle informací známé funguje zámek i jako velmi příjemné zázemí. Tohoto ubytování ráda s rodinou využívá při návštěvách Českého Ráje. Zámek je též soustem filmařů. Natáčel se tu např. film Princ Bajaja. Mrkli jsme odtud na zříceninu Trosek.
Vrátili jsme se zpět do Turnova, přesunuli se do nedalekých Příhraz a vyrazili vstříc skalám Příhrazským.
Pískovcové skalní město (vyhlášené v roce 1998 přírodní rezervací) nám nepřipadalo tolik atraktivní jako Hruboskalsko. O to méně lidí jsme zde ale potkali. Viděli jsme hluboká údolí, strmé skály a mnoho lesů. Desítky skalních věží jsou terénem pro horolezce. I my, pěškochodci - nešplhavci, jsme si tu přišli na své.
Po červené jsme se dostali do nejnavštěvovanějšího místa Příhrazských skal - do Drábských světniček. Vysoko na skaliskách se dochovaly pozůstatky skalního hradu, vystavěného na pískovcových blocích ve výšce přes 100 metrů nad údolím. Nacházely se tu vydlabané kapsy - místnosti různých funkcí a také chodby, mosty, plošiny a schodiště. Prohlídka zříceniny byla lehce adrenalinová. Odměnou nám byly výhledy do okolí.
Český Ráj - Prachovské skály
Již výše zmíněné *Prachovské skály se staly naším dalším cílem. Skalní uskupení pískovcových útvarů se nachází blízko Jičína. Skály jsou v majetku rodiny Schliků. V důsledku obrovského množství hlučných lidí se tak nějak vytratil půvab prostředí samotného . Přijížděli jsme ze Sobotky a zaparkovali v Horním Lochově (není to hlavní vstup). Odkud už nás na trasu navedly turistické značky. Jsou zde vytvořeny různé prohlídkové okruhy. Vyšlapali jsme mnoho schodů a zastavovali na vyhlídkách. Cestou zpět z Horního Lochova jsme se stavili v nedaleké Sobotce. Nachází se zde lovecký zámeček Humprecht ze 17. stol. Děti však zajímalo především příjemné koupaliště. Ve vodě jsme strávili zbytek odpoledne.
odkazy:
http://www.hrad-valdstejn.cz/, http://www.hrad-valdstejn.cz/cs/mapy.html
http://www.hrubaskala.cz/hotely/hotel-zamek-hruba-skala/