Libice nad Cidlinou - kostel sv. Vojtěcha
Dominantou východočeské obce Libice nad Cidlinou, nacházející se v okrese Nymburk, je zdejší farní kostel sv. Vojtěcha, který obklopuje areál zrušeného hřbitova. Jedná se o památkově chráněnou jednolodní stavbu na jihovýchodním okraji historického jádra obce, pocházející z poslední čtvrtiny 14. století. Současná podoba kostela je však výsledkem přestavby z roku 1836. Zřejmě i proto se v případě tohoto svatostánku často hovoří o stavbě, spojující gotiku s empírem.
Vysoce ceněný je také celý - již zmíněný - areál hřbitovního kostela, který nabízí řadu náhrobků řazených mezi velmi kvalitní umělecká díla, spojovaná nejčastěji právě s pozdním empírem, přelomem 19. a 20. století i jmény sochařů Josefa Šejbala a Stanislava Suchardy. Bývalý hřbitov obklopuje opuková ohradní zeď, s kterou je spojen někdejší domek hrobníka.
Kostel byl původně dřevěný a zasvěcený sv. Bonifácovi. Později se změnil v románský zděný kostelík patřící sv. Jiří, na jehož místě vznikl na konci 14. století nový kostel gotický. V roce 1832 bylo zasvěcení kostela přisouzeno sv. Vojtěchovi, což mu ovšem moc štěstí nepřineslo, protože okamžitě vyhořel. Obnoven pak byl v letech 1835 až 1836, kdy došlo mj. k prodloužení chrámové lodi a pozdně empírové úpravě oken. Vzápětí se u kostela objevila hranolová západní věž a v průběhu roku 1875 byla pseudorenesančně upravena fasáda. V gotické podobě tak zůstal dochován pouze polygonálně zakončený presbytář a jižní sakristie.
Obdélná loď má plackovitou klenbu vysokou asi 7 metrů, kruchtu nesou dva pilíře. Na každé straně lodi se nachází pět obloukových oken. Presbytář je sklenut dvěma poli křížové klenby. Od lodi je oddělen triumfálním obloukem. Kněžiště osvětluje čtveřice lomenými oken s gotickými kružbami. Na jižní venkovní straně můžeme vidět novodobě zazděný lomený portál a u vchodu do sakristie se nachází výklenková sedile.
Mobiliář kostela, do jehož interiéru se dá většinou pouze nahlédnout přes mříž (nebo zůstává zcela uzavřen) pochází převážně z 18. a 19. století.