Proti proudu řek, proti toku času
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vyrážíme do Polabí, projdeme se okolo Labe a Cidliny a navštívíme místa, která jsou úzce spjata s historií nejen Čechů, ale i národů žijících na našem území v dávné minulosti.
Za čím jedeme?
Na výlet vyrazíme z Poděbrad. Z města, které dalo českému národu krále v osobě Jířího z Poděbrad. Právě letos je to 550. let, co se tento panovník zapsal nejen do českých dějin, ale i do dějin evropských, kdy po kontinentu vypravil svou mírovou misi. Na jaře byla v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku otevřena nová expozice, která se této události věnuje. V nedaleko ležícím Polabském muzeu se zase můžeme seznámit s celkovými dějinami města a jeho okolí.
Po prohlídce města se z náměstí vydáme po červené značce okolo Labe směrem k soutoku s Cidlinou. Od soutoku pak pokračujeme po zelené do Libice nad Cidlinou.
Libice nad Cidlinou, místo, kde se také psaly dějiny tohoto národa. Právě zde před více jak tisíci lety stávalo hradiště rodu Slavníkovců. Slavníkovci byli největšími konkurenty Přemyslovců v boji o nadvládu nad zdejším územím, až Přemyslovci v roce 995 sáhli k radikálnímu řešení. Rod Slavníkovců byl nemilosrdně vyvraždět a Přemyslovci tak opanovali na více jak 300 let země české. Z rodu Slavníkovců pocházel i druhý pražský biskup, jeden z patronů země české, sv. Vojtěch. V Libici si můžeme prohlédnout nejen místo, kde dříve stávalo hradiště, ale i Pamětní síň Slavníkovské Libice na obecním úřadě.
Z Libice pokračujeme proti proudu Cidliny stále po zelené. Postupně projdeme obce Kanín, Opolany a Sány, až se dostaneme do cílového bodu našeho putování, do obce Dobšice.
Na území Dobšic žili ve 3. a 4. století před naším letopočtem Keltové, což potvrdily mnohé archeologické nálezy. Většinu z nich si můžeme prohlédnout v místním Muzeu Keltů. Součástí muzea je i venkovní expozice Keltského oppida s klasickým obydlím Keltů, polozemnicí a Naučná stezka malého Dobše, která na info tabulích podrobně informuje o bývalém Keltském osídlení.
V Dobšicích na nádraží pak náš výlet končí. Celkem ujdeme zajímavých a poučným 16 kilometrů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvili jsme se dvakrát. Poprvé u soutoku Labe s Cidlinou a podruhé v Sánech, kde je ale potřeba sejít ze značky směrem do centra obce.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nevím, co vypíchnout. Příroda okolo obou řek je kouzelná, informace, které výletník získá v muzeích a nebo z info tabulí jsou velmi zajímavé a poučné. Je to takové vyučování dějepisu v přírodě.
Ostatní informace
Památník krále Jiřího otevřeno denně kromě pondělí od 9-17 hodin, vstupné 20 a 10 Kč.
Polabské muzeum Poděbrady otevřeno denně kromě pondělí 9-17 hodin, vstupné 40 a 20 Kč.
Slavníkovské hradiště v Libici je celoročně volně přístupné, pamětní síň slavníkovské Libice má otevřeno následovně: PO a ST 8-10:30 a 12-16:30, ÚT,ČT a PÁ 8-10:30 a 12-14:30. V sobotu a neděli po telefonické domluvě na tel: 325637141.
Muzeum Keltů v Dobšicích otevřeno celoročně 10-16 hod. Po příchodu k muzeu je však potřeba zavolat na uvedené telefonní číslo a průvodkyně příjde do 5-ti minut.