Libušín - kostel sv. Prokopa
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Libušín je menší město, autem asi 7 km severozápadně od centra Kladna. Při jeho průjezdu mne zaujal novogotický kostel sv. Prokopa. Ten patří v současnosti jako filiální kostel do Římskokatolické farnosti u kostela sv. Václava Kladno - Rozdělov.
Ke konci 19. století přestal potřebám obce (a hlavně školy) prostorově vyhovovat kostel sv. Jiří. První požadavky na stavbu nového kostela přímo ve městě vznesla školní rada již v r. 1899. Protože Libušín nebyl samostatnou farností, měl kostel původně statut kaple. V lednu 1906 byly přijaty plány od architekta Mockera z Třeboně, v květnu 1907 přijal provedení stavby stavitel Ullmann z Libušína. 5. listopadu 1908 kostel slavnostně vysvětil arcibiskup pražský Leo kardinál Skrbenský. Kostel byl zasvěcený patronu horníků sv. Prokopovi.
Kostel má celkem 11 oken z katedrálního skla a 5 oken s obrazy - sv. Václava, sv.Prokopa, sv. Jiří, sv. Josefa, sv. Anny s Pannou Marií, které byly podle návrhu akademického malíře Adolfa Liebschera zhotoveny firmou J. Kryšpín v Praze . Obrazy na stěnách kostelní lodi malovali místní učitel Adolf Kolář a Adla Schön (tehdejší student uměleckoprůmyslové školy). Na věži jsou hodiny z r. 1896 od V. Krečmera. Varhany vyrobila firma J.Hubička z Prahy. Původní zvony se jmény František Josef, Prokop a Jiří zhotovila firma Diepoldova v Praze. Ty byly v době I. sv. války zrekvírovány, v roce 1932 nahrazeny novými a po deseti letech opět armádou zabaveny.
Vedle kostela je postaven sloup se sv. Janem Nepomuckým z r. 1735.
Kvůli havarijnímu stavu byl kostel 7. února 1986 uzavřen. S opravami se začalo v r. 1991. Znovu vysvěcen byl biskupem Jaroslavem Škarvadou 30.října 1993. Opravy probíhaly až do r. 1998.
Pravidelné bohoslužby bývají v neděli odpoledne. Občas se v kostele pořádá koncert.
Svatý Prokop (*asi 970-985 v Chotouni +25.3.1053 v Sázavském klášteře) byl původně světský kněz, později poustevník. Spolu s knížetem Oldřichem r. 1032 založili Sázavský klášter se slovanskou bohoslužbou, jehož byl prvním opatem. Svatořečen byl roku 1204. Je uctíván jako jeden z českých zemských patronů. V roce 1588 byly Prokopovy ostatky vyzdviženy z hrobu a přeneseny do kostela Všech svatých na Pražském hradě.