Loading...
Válečných pomníků nebo symbolických hrobů (na veřejných místech) je u nás dost a dost, v podstatě v každé větší vesnici a občas i v té menší.
Ne všechny se dochovaly v dokonalém stavu. V našich končinách pak došly újmě hlavně v těch oblastech, kde žilo převážně německy hovořící obyvatelstvo. V nových poměrech po roce 1945 přišla řada pomníků věnovaných obětem První světové války často k úhoně. Obzvlášť to platilo, pokud takový pomník stál na exponovaném místě. Zcela určitě to platilo o válečném pomníku v Linharticích u Moravské Třebové (Linhartic je u nás víc).
Pomník u mostu přes Třebůvku byl podle současných nápisů věnován padlým a ztraceným v období let 1914–19 (ZU EHREN UNSERER HELDEN 1914 – 1919), který je vepsán na obvodu vrcholového kruhu s válečným křížem.
Poměrně zajímavou skutečností je fakt, že původní účel pomníku na tomto místě bylo ale uctění císaře Josefa II. a památka na zrušení nevolnictví 1781. No v nové republice se moc nehodilo vystavovat bývalé panovníky, byť syn Marie Terezie byl celkem oblíben a to hlavně v lidových vrstvách.
Válečný pomník v původní podobě (po odstranění císařovy busty) byl odhalen v roce 1923. Na kamenných deskách bylo 27 jmen místních padlých občanů. Po další válce ale pomník začal chátrat, byl povalen a postupně obrůstal plevelem.
K nápravě došlo po roce 2001 i díky posledním starousedlíkům, kteří iniciovali opravu památníku. K slavnostnímu odhalení opravené památky došlo v roce 2003. Pomník z maletínského pískovce tvoří čtvercová vydlážděná plocha s nárožními sloupky s okrasným řetězem. Uprostřed prostranství je na čtvercovém základu odstupňovaný podstavec na který navazuje hranolový sloup zakončený římsou. Na horní části je umístěn kruhový emblém s německým válečným křížem a kruhovým nápisem (viz výše Našim padlým hrdinům 1914 – 1919).
Na čelní straně a bocích hlavní části pilíře jsou leštěné desky z černé žuly a zlatými nápisy, které se zmiňují o památce padlých i na novému zasvěcení pomníku česko-německému smíření.