Loading...
Pro návštěvu nejrůznějších trhových atrakcí má našinec většinou jen slova pohrdání a nic na tom nemění ani fakt, že se u našich severních sousedů takto občas ošatí a levnější kuřivo sobě pořídí. Obdobně při návštěvě hlavního města Portugalska většinou nikdo nepočítá s tím, že by mohl drahocený čas a uškudlenou eurobankovku na bleším trhu ztratiti. Platí to většinou až do chvíle, než vstoupí na Trh zlodějů, což je – samozřejmě svým způsobem – opravdu úžasná atrakce. Tedy pokud Vás potěší např. takové „nesmyslné zbytečnosti“, jakými je (většinou nejen) pohled na desítky a desítky let staré fotoaparáty, historické kachlíky azulejos nebo sbírky známek, mincí a starých knih. A originální elpíčka oblíbených kapel 60. let a počátku 70. let, včetně broučího Seržanta Pepře a maďarské Omegy, už dnes většina z nás také nedrží v ruce každý den. Navíc se zde – v rozporu s názvem atrakce – krade evidentně méně než v centru města.
Bleší Zlodějský trh není jen oblíbeným pouličním trhem, nabízejícím starožitnosti, použité zboží I všemožnou veteš a haraburdí, ale najdeme zde také malíře s jejich novými i staršími dílky nebo zcela nové řemeslné výrobky, zejména pak ručně malované kachlíky azulejos. Nejčastěji se ale vzpomíná na historický nábytek, kapesní hodinky, různé současti oděvů, císařské mince, staré panenky i láhve a již výše uvedené staré fotoaparáty a vinylové desky, včetně nejrůznějších singlů. Nakoupit se tady levně dají také nejrůznější „šperky“ (z vlastní zkušenosti vím, že často moc dlouho nevydrží) a zcela unikátní suvenýry. Radost by jistě měla také skupina Kabát, protože zde nechybí ani děvky a chlast. A zkrátka nepřijdou ani ti, kteří si potrpí na ozdoby hippies i peruánských indiánů. Svůj neobvyklý název však získal tento pouliční trh zřejmě podle toho, že se zde původně prodávalo především kradené zboží.
Tradice tohoto trhu vznikla již někdy ve 13. století a jeho umístění se různě měnilo. V prostoru zvaném Campo de Santa Clara, nacházejícím se mezi Národním Pantheonem a kostelem São Vicente de Fora se trhy konají od roku 1882. Podle většiny informačních pramenů trhy Feira da Ladra probíhají vždy jednou za dva týdny (ale ve skutečnosti je to snad každý týden), a to v sobotu a v úterý, od 9,00 do 18,00 hod. (občas se sice uvádí konec trhů mezi 15. a 16. hodinou, ale to tu snad ještě nikdo nikdy nezažil). Na místo konání akce se nejlépe dostaneme tramvají č. 28 (tedy pokud jezdí a nějak se do ní vmáčkneme – ani jedno totiž nemusí „klapnout“) nebo autobusy č. 712 a 734.