Lisabon - náměstí Rossio (Lisboa - Praça de D. Pedro IV)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Možná nejznámější a nejkrásnější lisabonské náměstí nese jméno panovníka Petra IV. Portugalského, který byl současně také Petrem I. Brazilským. Zřejmě proto, aby se to nepletlo, nazývají všichni náměstí jeho osvědčeným historickým jménem, které platilo až do března roku 1971, tedy Rossio (Praça do Rossio). Co se týče umístění tohoto obdélníkového náměstí, platí pro něj totéž, co pro sousední Praça da Figueira. Je součástí centrální čtvrti – nebo jak se zde říká civilní farnosti – Baixa Pombalina, tedy někdejší městské části Santa Justa e São Nicolau. A hned na úvod ještě jedna zajímavost: v dobách Říše římské zde stával hipodrom čili cirkus. Koneckonců o tomto „plácku“ se říká, že zažil téměř vše myslitelné. Býčí zápasy, různé festivaly, veletrhy i vojenské přehlídky, řady veselících se kurtizán, divoké večírky, revoluci, inkviziční procesy i množství poprav, včetně upálení za živa.
Ve středověku v těchto místech stával Královský špitál Všech svatých s kaplí Panny Marie a klášter San Domingos. Po zemětřesení v roce 1531 byly ještě tyto objekty během pěti letech rekonstruovány, ale ničivé zemětřesení v roce 1775 pro ně znamenal definitivní „konečnou“. Téměř zničen byl i třípodlažní věžovitý palác Estaus z poloviny 15. století, který byl po roce 1775 přestavěn pod vedením Carlose Mardela a Manuela Caetano de Sousa. Na jeho místě byl v roce 1807 umístěn palác Paço da Regência a v roce 1826 Câmara dos Pares, tedy Sněmovna, později Královská akademie a Ministerstvo policie, obrany a financí. Ministerstvo nakonec vyhořelo a tak je na jeho místě v letech 1846 až 1849 postaveno Národní divadlo královny Marie II. Na místě dvou vévodských paláců tehdy vzniklo vlakové nádraží Rossio a objevily se také slavné kašny. Monumentální fontánu ozdobila socha Neptuna pocházející z konce 16. století, která byla stržena v roce 1786.
Současnou podobu dal tedy náměstí projekt architekta Carlose Mardela. Obdélníkové náměstí je dnes 166 metrů dlouhé a 52 m široké. Dominují mu monumentální kašny a socha krále Petra IV., ale mnohé nejvíce upoutá typická černobílá mozaiková dlažba se zvlněnými vzory. Ve své době bylo toto náměstí jedním z prvních míst v celém Portugalsko, kde se tato „výzdoba“ objevila. Ještě v 19. století se zde nacházely slavné taverny, které pravidelně navštěvovaly různé slavné osobnosti, zejména z oblasti umění. Prim, samozřejmě, hráli mistři pera a štětce. V současné době je vystřídaly obchody se suvenýry, klenotnictví a několik kaváren.
Ve středu náměstí stojí od roku 1870 bronzová socha Petra IV., 28. krále Portugalska a 1. samostatného císaře Brazílie. Autorem podoby 27,5 m vysokého pomníku je portugalský sochař Germano José de Salles a jako jeho spoluautoři bývají uváděni Francouzi Elias Robert a Jean Davioud. Pomník tvoří mramorový podstavec, vápencový sloup a bronzové sochy. Na spodní části podstavce můžeme vidět čtyři ženské postavy, představující alegorie Spravedlnosti, Opatrnosti, Síly a Umírněnosti. Nechybí ani štíty 16 velkých měst a basreliéfy. zajímavostí pomníku je fakt, že jeho základní kámen byl položen již v roce 1852 a jeho nevzhledný podstavec, posměšně nazývaný karafa, byl raději zničen v roce 1864. Říká se také, že socha Petra IV. byla původně sochou císaře Maxmiliána I. Mexického, který však byl mezitím zastřelen, a proto došlo k její „zázračné“ přeměně. Údajně je to však jen pomluva a Pedro byl od počátku Pedrem.
Za zmínku stojí také velice zajímavý - a převážně barokní - klášterní kostel São Domingo, jehož základní kámen byl položen v polovině 13. století. Kostel se nachází v severní polovině – a na východní straně - náměstí Petra IV. a určitě stojí za návštěvu.