Loading...
Turistické cíle • Odpočinkové místo
Lípa Naděje, občas uváděna s přídomkem na Lomečku, je mohutným a pozoruhodným stromem, který se nachází vedle kláštera Lomec umístěného na stejnojmenném vršku v lesích vysoko nad jihočeskými Netolicemi či Vodňany. Vzhledem k tomu, že tato lípa srdčitá byla bratrstvem poustevníků - ivanitů vysazena již v roce 1750, můžeme ji s klidným svědomím označit za strom pozdně barokní.
Lípa Naděje je od roku 2005 součástí volně přístupné novodobé meditativní zahrady, kterou založil otec Patrik krátce po třístém výročí posvěcení klášterní svatyně, které proběhlo v roce 1704. Obvod jejího kmene je přibližně 7 metrů, takže se jedná o jeden z nejmohutnějších stromů jižních Čech. Kmen je celistvý s výraznými kořenovými náběhy. Od výšky 3,5 metru z kmene vybíhají kosterní větve, přičemž borka kmene i nižších větví porůstá mechem.
Na kmeni tohoto památného stromu je umístěna dřevěná tabulka s nápisem „památná lípa Naděje 1750“ a kapličkovým zpodobněním Ukřižovaného. Výraz památný je myšlen ve smyslu stáří a významu, protože skutečné právní ochrany se lípě Naděje dodnes nedostalo.
V areálu roste řada dalších lip, které jsou však mladší. I některé z nich jsou opatřeny svatými obrázky a texty. Kromě souboru lip je součástí meditační zahrady např. kruhový záhon, který je osazen v pravidelné vzdálenosti umístěnými balvany s reliéfními kachlemi. Tuto část meditační zahrady můžeme klidně označit za oázu svatých žen a setkávání. Koneckonců i těch 7 keramických reliéfů na kamenných balvanech vytvořili ženy.
Tento kruhový úsek Meditační zahrady Panny Marie tedy charakterizují keramické reliéfní obrazy s duchovní mariánskou tématikou. Jedná se vlastně o jistou obdobu křížové cesty, kde jednotlivá zastavení vytvořily výtvarnice Eva Boříková a Klára Kavanová Mušková. Tento prostor by měl sloužit k načerpání tělesné i duchovní síly.
A co že jednotlivá zastavení zobrazují? Zvěstování – setkání s Andělem (č. 1), Magnifikat – setkání s Alžbětou (2), Betlém – Bohorodička (3), Obětování v chrámě – žena bolesti (4), Přímluvkyně – Kána Galilejská (5), Matka bolestná – Matka lidstva (6) a Večeřadlo – seslání Ducha svatého (7).
Opomenout bychom neměli ani lesní křížovou cestu, která spojuje lomecký poutní areál s nedalekým lesním hřbitovem. Vznikla roku 2005 jako vzpomínka na pátera Františka Hobizala a tvoří ji čtrnáct zastavení v podobě dřevěných sloupků s vrcholovou kapličkou s příslušným zpodobněním tématu zastavení.
Na závěr ještě malé upřesnění pro ty, kteří by toto zajímavé místo chtěli navštívit. Lomec se nachází v katastru Nestanic, které jsou částí obce Libějovice. V té chvíli se tak nacházíme v krajinné památkové zóně Libějovicko – Lomecko (byla vyhlášena v polovině roku 1996) i v blízkosti hranice okresů Strakonice a Prachatice.