Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Royal Observatory Greenwich (Královská observatoř) je jedním z nejdůležitějších historických vědeckých míst na světě. Založil jej Charles II. v roce 1675 a podle mezinárodního výnosu je úředním východiskem pro každý nový den, rok a tisíciletí.
Hvězdárna, součást National Maritime Museum, je jedním z nejznámějších prvků Maritime Greenwich. Od roku 1997 patří mezi světová dědictví UNESCO. Návštěvníci hvězdárny mohou stát na východní a západní polokouli současně, když se postaví každou nohou na jednu stranu nultého Poledníku. Galerie hvězdárny vysvětluje mimořádné úkazy času, prostoru a astronomie, v Planetáriu mohou návštěvníci zkoumat nebeské jevy.
Charles II. jmenoval v roce 1675 Johna Flamsteeda svým prvním královským astronomem. Hvězdárna byla postavena pro zlepšení navigace na moři a nalezení přesných pozic na východ a na západ astronomickým způsobem, protože na moři bývá země z dohledu. K tomu neoddělitelně patřilo i přesné měření času, díky kterému se hvězdárna v 19. století proslavila.
Při neštěstí na moři v roce 1707 zemřelo přes 2 000 lidí, což vyvolalo větší poptávku po spolehlivějších způsobech navigace. V roce 1714 Parlament ustanovil skupinu expertů a nabídl tučnou odměnu komukoliv, kdo vyřeší problém nalezení délky na moři. Trvalo téměř 60 let, než byla cena udělena. Nakonec nešlo o žádného slavného astronoma, vědce nebo matematika, ale o Johna Harrisona, málo známého tesaře z Yorkshire, který se přeškolil na hodináře.
V Greenwichi se nachází Muzeum času a prostoru - postavené sirem Christopherem Wrenem v roce 1675. Návštěvníci mohou vidět Astronomické královské apartmány, slavné Harrisonovy "časoměřiče" s počítačovými simulacemi a spletitými nástroji a také největší dalekohled v Británii. Harrisonovy přístroje změnily navigaci navždy. Všechny jeho průkopnické časoměřiče jsou v plném provozu předváděny v Harrisonově galerii.
Královská hvězdárna je také sídlem světového nultého poledníku = délka 0° 0' 0''. Každé místo na Zemi je zaměřeno pomocí délky na východ nebo západ od této linie. Nultý poledník je definován polohou velkého teleskopu »Transit Circle« v Poledníkové budově hvězdárny. Tu nechal postavit v roce 1850 královský astronom G. B. Airy.
Od konce 19. století sloužil Greenwichský nultý poledník jako souřadnicový podklad pro kalkulaci greenwichského místního času. Před tím mělo téměř každé město na světě svůj vlastní místní čas. Greenwichský poledník byl vybrán za Světový nultý poledník v roce 1884, kdy se zástupci 25 zemí setkali ve Washingtonu na Mezinárodní poledníkové konferenci. V závěru konference získal Greenwich titul „Délky 0°" a stal se středem světového času a východiskem každého nového dne a roku.
Kromě toho, že se můžete postavit jednou nohou na východ a druhou na západ od nultého poledníku, si můžete seřídit hodinky podle červeného balónku, který se zde vypouští každý den přesně ve 13.00 hodin. Mezi další atrakce v National Maritime Museum (Národním námořním muzeu) patří loď Cutty Sark (klipr z 19. století převážející čaj) a Gipsy Moth, malá jachta, která se stala významným symbolem britské mořeplavby - obeplula totiž bez doprovodu celý svět.
V Greenwichi je příjemná atmosféra - strávíte zde snadno několik hodin prohlížením stánků s řemeslnými výrobky, starožitnostmi a různými drobnostmi. Pak si můžete zaskočit do hospůdky na břehu řeky na oběd nebo večeři.
Vstupné - zdarma
Otvírací doba:
Otevřeno celoročně: 10.00-17.00
V létě: 10.00-18.00.
Poslední návštěva 30 minut před koncem otvírací doby.