Tower of London - Palác a pevnost Jejího veličenstva v Londýně
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Tower of London se nachází v centru Londýna, hned vedle proslulého mostu Tower Bridge na Temži...
V součastnosti se jedná hlavně o turistickou atrakci, ale stále zůstává Tower královskou rezidencí a je střežen stálou stráží - ta je tvořena jednotkou královské gardy Buckinghamského paláce. Také je zapsaný na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V paláci můžete zhlédnout kolekci brnění z královské sbírky či britské korunovační klenoty. Každý večer průvodci provádí Ceremony of the Keys - proceduru uzamčení bran Tower. Také jsou zde chování krkavci, přesněji 7 krkavců, kteří mají i svá jména. Každý den dostávají 170 gramů syrového masa a speciální granule nasáklé krví. Na Toweru jsou chování z důvodu legendy, která praví, pokud budou na hradě krkavci, bude Anglie chráněna proti invazi.
První zmínky o místě, kde se nachází pevnost, byla v době císaře Claudiuse, který zde nechal postavit první římské opevnění. V roce 1078 nařídil Vilém I. Dobyvatel postavit White Tower, aby ochránil Normany. Později král Richard I. Lví Srdce dal zbudovat hradní příkop kolem hradeb a nechal ho napustit vodou z řeky Temže.
Ve 13. století byl zřízen Královský zvěřinec. Někdy se jako rok založení uvádí 1235, kdy Jindřich III. obdržel tři leopardy nebo lvy jako svatební dar od Bedřicha II., císaře římského. V roce 1264 byl zvěřinec přestěhován do Bulwarku, blízko hlavního západního vchodu, který byl pojmenován Lion Tower. Příležitostně byl otevřen pro veřejnost za vlády Alžběty I., stále pro veřejnost od roku 1804. V roce 1835 byla zvířata přemístěna do Londýnské zoo. Větší část Lion Tower byla zbořena, zůstala pouze brána Lion Gate.
Významný vězeň, jako například Thomas More, byl veřejně popraven na Tower Hillu. Příslušníci šlechtického stavu byli popravováni uvnitř komplexu u Tower Green. Někteři šlechtici popravení mimo Tower byli pohřebni zde. Legenda vypráví, že občas prochází Towerem se svou hlavou v podpaží královna Anna Boleynová, která byla popravená v roce 1536 za zradu vůči králi Jindřichu VIII.
Tower byl rovněž použiván jako sídlo ministerstva obrany do roku 1855 a byl také občas používán jako vězení v obou světových válkách. V době první světové války bylo v Toweru uvězněno asi 11 německých špiónu. Dokonce zde strávil 4 dny Hitlerův zástupce Rudolf Hess.
Součástí paláce a Pevnosti Toweru jsou tyto tvrze:
- Constable Tower
- Beauchamp Tower
- Well Tower
- Bloody Tower
- Brick Tower
- Broad Arrow Tower
- Byward Tower
- Middle Tower
- Cradle Tower
- Develin Tower
- Deveraux Tower
- Flint Tower
- Lanthorn Tower
- White Tower
- Martin Tower
- St Thomas's Tower
- Bell Tower
- Salt Tower
- Wakefield Tower
- Bowyer Tower
- Wardrobe Tower
Otevírací doba
1.11 - 28.2 - 9:00 - 16:30 hod
1.3. - 31.10 - 9:00 - 17:30 hod
Vstupné
Dospělí - 25 liber