The Shard – nejvyšší mrakodrap v Evropské unii
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Novou nejvýraznější dominantou Londýna je The Shard (česky Střep), nazývaný také jako Shard of Glass, Shard London nebo London Bridge Tower. Svými 309,6 m výšky je nejvyšším mrakodrapem v Evropské unii a po moskevském Mercury City Tower (339 m) druhým nejvyšším v Evropě.
Za čím jedeme?
Aby se na Bridge Street, pravém břehu Temže, mohl Shard začít stavět, musel se v roce 2008 zbourat kancelářský komplex Southwar Towers z roku 1975. S vlastní stavbou Shardu se podle projektu světově proslulého italského architekta Renzo Piano, držitele Pritzkerovy ceny za architekturu, začalo v 16. března 2009. Shard rostl před očima, podařilo se jej dokončit v první polovině roku 2012. Následně 5. července téhož roku katarský premiér šejch Hamád Ibn Džásim Ibn Džaber as–Sání a člen britské královské rodiny Andrew, vévoda z Yorku slavnostně přestřihli pásku, předali tento unikátní víceúčelový objekt do užívání. Nechyběla ani laserová show.
V důsledku krize v roce 2008 do projektu finančně vstoupil emirát Katar, který je dnes s developerem Sellar Property Group vlastníkem nemovitosti. Cena díla dosáhla 450 milionů liber, tj. v přepočtu asi 18 miliard korun.
Shard byl architektem Renzo Piano navržen jako vertikální město. Tomu odpovídá obsazení pater. Do 28. patra se nacházejí kanceláře s prestižní adresou. Ve 29. až 34. patře návštěvníci najdou stravovací zařízení, restaurace a bary. Ve 35. až 52. patře se lze ubytovat v hotelovém apartmánu. V 53. až 65. patře si ti movitější mohou koupit některý z exkluzivních bytů, nejvýše položených ve Velké Británii. Po cenách bytů jsem raději nepátral. 68. až 72. patro slouží jako vyhlídka pro veřejnost. Budova má celkem 95 pater. Střecha je ve výšce 304,1 m.
Technické parametry výškové budovy jsou více než pozoruhodné. Celková podlahová plocha činí 110 tisíc m2. Vertikální Dopravu zajišťují 44 výtahy rychlostí 6 m za vteřinu. Venkovní plášť budovy je složen z 11 tisíc skleněných panelů, které by plošně pokryly osm fotbalových hřišť. Délka elektroinstalace měří 320 km. V jednu chvíli na stavbě pracovalo 1.450 dělníků a techniků z 60 zemí.
Dne 1. února 2013 začaly vyhlídkové prostory v 68. až 72. patře Shardu sloužit veřejnosti. Slavnostně je zpřístupnil starosta Londýna pan Boris Johnson. Zájem o úchvatný kruhový výhled z výšky 244 metry na Londýn a okolí, do vzdálenosti až 40 mil, je velký. První rok vyhlídku a restaurace navštívil milion turistů z celého světa. Dnes se návštěvnost pohybuje okolo 6 tisíc turistů denně.
Abychom vylepšili statistiky, zavítali jsme do 68. až 72. patra také. Nutno předeslat, že naši návštěvu zařídil Ježíšek, který nám vstupenky na Shard nadělil pod stromeček. O vstupenkách napíšu více informací v závěru článku.
Je určité riziko, že při návštěvě vyhlídky nebude přát počasí, bude špatná viditelnost. I na toto je částečně pamatováno. Pokud z vyhlídky neuvidíte tři z pěti památek, kterými jsou London Eye, St Paul’s Cathedral, The Gherkin, Tower Bridge a One Canada Square, vrátí vám vstupné. K návštěvě jsme si vybrali den a hodinu, kdy mělo být jasno až polojasno. Předpověď meteorologů příliš nevyšla, bylo oblačno. Naštěstí viditelnost byla vcelku dobrá.
Vstupu na vyhlídku předchází bezpečnostní kontrola podobná té na letišti. Každý návštěvník projde rámem, jeho zavazadlo, elektronika (fotoaparát, tablet, mobil…) a svršky (bunda, svetr) projedou po pásu rentgenovým zařízením. Kontrolován je i obsah kapes. Omezená je velikost příručního zavazadla na rozměry 55 x 38 x 20 cm.
Do 68. patra vás vyvezou dva výtahy s přestupem přibližně v polovině výšky. Jízda trvá velice krátce, pouze několik desítek vteřin. Na stropě výtahu jsou promítány různé barevné obrazce, které umocňují zrcadla po stranách výtahové kabiny.
Můžete si zapůjčit audioprůvodce (k pověšení na krk) a k němu sluchátka. Informace jsou v několika jazycích. Přibližně po půl hodině je úplně jedno, jaký jazyk si zvolíte, dojdou baterie. Audioprůvodci však nejsou potřeba, nahradí je dalekohledy s interaktivními displeji, které jsou rozmístěné po obvodu vyhlídky. Ukáží, jak zaměřená část města vypadá ve dne, v noci a za slunečna. Poskytují informace v deseti jazycích (ze slovanských jen v ruštině) o 200 památkách a objektech, na které zacílíte. Doba použití dalekohledu jsou dvě minuty. Pokud na využití dalekohledu nečeká další zájemce, můžete se jím dívat opakovaně, kolikrát chcete.
Mezi vyhlídkami v patrech můžete procházet libovolně. Vyhlídka v 72. patře není zastřešená, je na ní chladněji. V případě deště na ní bude asi volněji. Skla jsou však všude. Jsou trochu problémem při fotografování, házejí odlesky. A protože jsou zkosená, objektiv na sklo nelze plně přiložit a odlesku se nedá vždy zabránit. Sympatické je, že na vyhlídce můžete být, jak dlouho chcete. V poklidu si vychutnat kruhový výhled na celý Londýn.
Na severu za Temží se tyčí skupina mrakodrapů včetně známého Gherkinu (okurku skutečně připomíná). Na břehu poblíž Tower Bridge stoji Tower of London. Trochu dále je vidět Olympic Stadium. Pod námi na Temži kotví bitevní loď Belfast (dnes je v ní muzeum).
Východně pod námi se přes Temži klene Tower Bridge. Za ním dál, za meandry Temže, je další skupina mrakodrapů s finančním centrem Canary Wharf. Před Tower Bridge se na pravém břehu řeky nachází architektonický skvost City Hall. V dáli je vidět zavěšený Queen Elizabeth II Bridge a ještě dál tyčící se TV Crystal Palace Transmitter.
V jižním směru lze rozpoznat kopečky North Downs, výškové budovy Guys Hospital, Stratu a další, Imperial War Museum a Battersea Power Station.
Zajímavý je pohled západním a severozápadním směrem. Při troše hledání uvidíte Houses of Parliament a při dobré viditelnosti sportovní fanoušek dohlédne až na Wembley Stadium. Dobře viditelné je London Eye a také BT Tower. Za řekou se světlá historická St Pauls Cathedral.
Památek a moderních výškových objektů je k vidění velké množství. Nejsem znalec Londýna, rozpoznám jen některé. A výčet by byl značně dlouhý. Podle fotografií na internetu musí být ze Shardu úchvatný pohled na rozzářený Londýn v noci. Ale to jsme již ve městě nad Temží nebyli. Snad příště.
Na vyhlídce si můžete rezervovat stolek v lomu pláště a při dobrém moku vychutnávat pohled na vybranou část Londýna. Nebo můžete napodobit mladého muže, který v době naší návštěvy požádal o ruku svoji vyvolenou. Tento životní krok zamilovaného páru se setkal s nadšeným jásotem a potleskem přítomných návštěvníků.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možností stravování je v Londýně, v okolí Shardu a Tower Bridge, více. Pojedli jsme ve Fratelli v Potters Fields Parku na Londýn za přijatelné ceny. Bydleli jsme mimo Londýn, do hlavního města jsme se přijeli podívat pouze na jednodenní výlet.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jsme milovníky vyhlídkových míst. Rádi se do dálek díváme z vrcholů hor, štítů, rozhleden a teď už i z mrakodrapů. Návštěva Shardu patří mezi nezapomenutelné zážitky. Vidět Londýn z ptačí perspektivy je úžasné.
Ostatní informace
Otevírací doba na vyhlídce Shardu je celoročně od 10.00 do 22.00 hodin. Od října do března je čas v některých dnech krácen. Doporučuji si aktuální otevírací dobu ověřit na http://www.theviewfromtheshard.com/en/plan-your-visit/visitor-information/.
Vstupenky, jak píšu výše, nám byly zakoupené přes internet formou dárkového certifikátu. Datum a čas jsme si museli rezervovat minimálně 24 hodin předem. Všechny vstupenky, i ty zakoupené u pokladen Shardu, jsou datované a časově vymezené. Kapacita vyhlídkových pater je omezená. Nikdo vám nezaručí, že se na vyhlídku dostanete hned po zakoupení vstupenek, byť za vyšší cenu. Zvláště o víkendu a za pěkného počasí je zájem vyšší. V Shardu jsme byli v srpnovou sobotu a u pokladen byla dlouhá fronta.
Atraktivitě místa a poptávce odpovídá i cena vstupného. Vstupenka koupená přes internet stojí pro dospělého 25,95 £ (děti od 4 do 15 let, studenti a tělesně postižení mají slevu, děti do 3 let a jeden doprovázející tělesně postiženého mají vstup zdarma). Kombinovaná denní a noční vstupenka (jedna návštěva ve dne, druhá v noci v jeden den) stojí o 10 £ více, přijde dospělého na 35,95 £ (ostatním jsou poskytovány slevy). Všichni nad 18 let si mohou dopřát decku šampaňského, za kterou si ke vstupnému připlatí 8 £.
Vstupenka zakoupená u pokladny vyjde dráž. Dospělý zaplatí 30,95 £. Za kombinovanou vstupenku potom 40,95 £. I zde mají výše uvedené skupiny slevu a lze si přikoupit skleničku šampaňského za zmíněných 8 £.
Uvedené ceny jsou ze srpna 2015. V příštích letech se mohou změnit. Aktuální ceny vstupného včetně různých slev pro studenty, děti a zdravotně postižené doporučuji sledovat na http://www.theviewfromtheshard.com/en/tickets-packages/ticket-information/.
Fotografie a záběry pořízené kamerou z vyhlídky nesmí být použity ke komerčním účelům bez souhlasu provozovatele.
Více informací o Shardu získáte na http://www.the-shard.com/, na http://www.theviewfromtheshard.com/en/ a dalších stránkách.