Loučná nad Desnou – kříž v Kociánově
Je jich všude plno, ale ne vždy si jich všimneme. Za staletí se staly součástí krajiny, takže se nám zdá, že jsou tu vlastně odjakživa. Na mysli mám samozřejmě různé kříže, kapličky, boží muka a podobné rozeseté po krajině, ale i v zástavbě měst a vesnic.
Vlastně měly podobnou funkci, jako dnes mají křížky a pomníčky rozeseté kolem cest i v novodobé historii. Ano, měly připomínat nějakou tragédii nebo smutnou událost, která je s místem takové stavbičky spojená. Dnes u cest povětšinou vznikají malé pomníčky nebo křížky, kde se někdo vyboural, vyjel z cesty, nebo byl sražen nějakým cizím přičiněním.
I v minulosti si tak chtěli pozůstalí připomínat památku na nešťastníka, kterého nějaká tragedie postihla, ale leckdy se takové památníčky stavěly i v případě opačném, tedy když někdo nějak šťastně unikl již jisté zkáze.
Velmi pěkný kříž upomínající spíše na nějakou šťastnější událost můžeme potkat v centru Loučné nad Desnou, přesněji v části Kociánov. Tedy vlastně v hlavní zástavbě u křižovatky nedaleko hostince U Tygra (hotel Pod Jedlovým vrchem).
Pískovcový kříž z roku 1827 nechal vyhotovit podle dedikačního nápisu Karl Gabriel s manželkou, dětmi a přáteli.
Kříž zhotovil neznámý kameník, podle vzhledu ovšem velmi zkušený. Pískovcový artefakt je umístěn na prolamovaném hranolovém podstavci s dedikačním nápisem. Pokračuje ustupující římsou hranolový dřík sloupu je v čele vyzdoben reliéfem Panny Marie Bolestné (v srdci zabořený meč). V čelním oblouku další římsy je umístěná lastura (to je symbol apoštola Jakuba), Nad lasturou je reliéf Srdce Kristova s paprsky a nápisem HS. V jehlanovitém štíhlém sloupu je reliéf hada (ďábla) a lebky což jsou symboly smrti. Vrchol díla tvoří jetelový kříž s Kristem.