Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Boží muka
Nedaleko chráněné vily Samorostlé, na hranici „království“ luhačovického a „panství“ pozlovického se nacházejí pozoruhodná boží muka, která při zběžném pohledu připomínají spíše svatotrojiční sloup. Tématika vrcholového „sousoší je sice úplně jiná, ale v každém případě se jedná o boží muka nadstandardně krásná i originální. Je-li skutečnou datací této památky letopočet 1698, vyrytý ve spodní části pylonu, tak se jedná o skvělý - a poměrně vzácný - příklad drobné barokní architektury z konce 17. století. Památka však působí dojmem ještě starší.
Při bližším pohledu zjistíme, že se jedná o boží muka s čtvercovou dvojstupňovitou základnou a čtyřbokým pylonem se skosenými hranami. Tento sloupec je ukončen bohatě profilovanou stupňovitou římsou. Nad ní se nachází čtyřboká kaplička s hlubokou nikou na přední straně (a dalšími mělkými výklenky na bočních stranách i vzadu). Všechny niky jsou půlkruhově zaklenuté a v té čelní bývá umístěna malá pieta.
Nad kapličkou můžeme vidět další profilovanou římsu s nápisem na čelní straně. Tento nápis, tedy MRSKANI PA KR, nám naznačuje téma vrcholového sousoší. Tam totiž stojí bičovaný Kristus, přivázaný k malému sloupku. Kristus má hlavu skloněnou k pravému rameni a po jeho obou stranách stojí biřici, kteří jej bičují. Úplný vrchol těchto božích muk tvoří dvouramenný kříž.
O cennosti luhačovických kamenných božích muk, která jako „místo trvalého bydliště“ uvádějí ulici Antonína Václavíka v Pražské čtvrti, svědčí nejlépe fakt, že mezi naše chráněné Kulturní památky byla zařazena hned v květnu roku 1958.