Luhačovice - okruhem D.Jurkoviče
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Podíváme se do Luhačovic a jejich blízkého okolí, kterým nás provede okruh značený červenou místní značkou. Výchozí místo si můžeme zvolit libovolně, ovšem v centru města je potíž s parkováním, takže doporučuju vyrazit raději např. od železniční stanice. Nejprve vystoupáme nad město, kolem Bílého kříže přes rozcestí Solné přijdeme ke Kamennému kříži, pokračujeme osadou Ještí a k vysílači Obětová, odkud sestoupíme do rekreační zóny u Luhačovické přehrady. Dále procházíme Pozlovicemi k Oboře a kolem jezírka lásky nás okruh provede Luhačovicemi kolem zdejších pramenů zpět k nádraží. Délka trasy činí 17km.
Za čím jedeme?
Okruh D.Jurkoviče - architekt Dušan Jurkovič (1868-1947) - národní umělec - vytvořil na motivy lidové tvorby architekturu lázní Luhačovice, která je jeho základním dílem: Janův (Jurkovičův) dům, Slovácká búda, plovárna, Jestřebí nebo např.hudební pavilon. Okruh zároveň spojuje nejznámější prameny lázní: Ottovku, Vincentku, pramen sv.Josefa či pramen Dr.Šťastného.
V Luhačovicích vyvěrá celkem 14 pramenů, z toho jeden sirný. Využívají se k léčbě zejména horních cest dýchacích a žaludečních potíží. Praktikuje se pitná kůra, inhalace a koupele.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
S občerstvením není v této oblasti problém, velmi mile překvapí, že i přes čilý turistický ruch nabízí téměř všechny restaurace levné denní menu a samozřejmě lze zakoupit také lázeňské oplatky mnoha druhů, a to kvalitnější a levnější než v obchodech.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Město leží v krásném prostředí Bílých Karpat, bylo by tedy škoda využít času pouze na procházky v zastavěných částech jako většina návštěvníků. Okruh je ideálně koncipován tak, aby provedl výletníky jak městem, tak přírodou v jeho okolí.
Ostatní informace
Pět z celkových čtrnácti pramenů je volně přístupných, ani do ostatních částí města se vstup neplatí. S prameny jako zdrojem tekutin moc nepočítejte, jejich chuť je ... ne zrovna optimální ... :)
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.