Luhačovice - lázeňský dům Jestřabí
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Jedním z mnoha luhačovických objektů, na kterém se podepsala – jistě nejedna – ruka geniálního slovenského stavitele Dušana Jurkoviče, je lázeňský dům Jestřabí. Dnes v tomto objektu sídlí komfortní hotel Garni Jestřabí a je zajímavé, že u tohoto domu bývají uváděny dvě adresy; Leoše Janáčka 138 i Lázeňské náměstí 436 (zde ovšem platí, že A je správně). Jisté je však to, že budovu najdeme na samém okraji lázeňského parku, v blízkosti kolonády, různých lázeňských zařízení i dalších Jurkovičových staveb.
Jedná se o první zdejší novostavbu architekta Dušana Jurkoviče, postavenou v letech 1902 až 1904 ve stylu tzv. národní secese. Volně stojící vila je přísně symetrická a má podobu bloku s příčně rozvinutými postranními křídly. Jurkovič zde opět výrazně použil všechny své charakteristické prvky, včetně hrázděného zdiva. Vedle budovy se nachází malý „vlastní parčík“ s mostky a jezírky, což je pozůstatek velké japonské zahrady, která se u domu původně nacházela. Dá se konstatovat, že lázeňský dům Jestřabí velmi vkusně a symbolicky uzavírá celé lázeňské údolí, vůči kterému je situován takřka kolmo.
Architektonicky dům pokračuje v podobě předchozích luhačovických Jurkovičových realizací za využití hrázdění v nejvyšším podlaží. Na rozdíl od Jurkovičova domu, Vodoléčebných lázní nebo Chaloupky zde však neposloužil jako základ starší zděný objekt. Současně však můžeme u tohoto objektu již pozorovat pozvolný posun od křivek k lomeným formám.
Dnešní hotelové zařízení nabízí stylově vybavené interiéry recepce, baru, jídelny a jedno nebo dvoulůžkových pokojů. Snídaně formou bufetu se podávají v hotelu, obědy a večeře v nedalekém Společenském domu. Lázeňské procedury jsou poskytovány v zařízeních ve vzdálenosti od 50 do 300 metrů a parkování je zajištěno asi 150 m od hotelu za denní poplatek 60,- Kč.
Lázeňský dům pod Jestřabí horou byl zařazen mezi Kulturní památky již v roce 1958. V roce 2000 prošel celý objekt nákladnou a citlivou rekonstrukcí, jejímž investorem byly Lázně Luhačovice, a.s. Autorem této rekonstrukce byl Ing. arch. Soukal. A příznivci betonového brutalismu budou jistě potěšeni fontánou před průčelím budovy.