Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Lázeňské město Luhačovice patří bezesporu mezi velmi kvalitní učebnice moderní architektury první třetiny minulého století. Vždyť mezi několika desítkami zdejších kulturních památek jasně vedou rodinné vily a lázeňské domy, pocházející z tohoto období . A právě jednou z těchto vil je zajímavá stavba, kterou najdete na ulici Leoše Janáčka (č. 269). Statut Kulturní památky tato vila obdržela již v roce 1992.
Vila Pracner byla postavena - v historizujícím slohu - v roce 1906, a to podle návrhu architekta Vladimíra Fischera. Jednalo se o projektanta významného, protože tento pedagog VŠT v Brně je podepsán – mimo jiné – také pod současnou podobu Augustiniánského domu v Luhačovicích, Nové radnice v Ostravě nebo radnic v Tišnově a Fryštáku.
Na první pohled – na tomto do jisté míry unikátním skvostu - každého určitě upoutají sgrafita pražského malíře Ládi Nováka, představující postavy přadleny a čtenáře. Na průčelní stěně věže se také nachází sgrafito, které znázorňuje jezdce na bílém koni. K tomu je nutno přidat nápis „Nám dobře a nikomu zle".
V přímém sousedství se nachází další památková stavba - Vládní vila, neboli vila Samohrd. Z terasy vidíme na Pražskou čtvrť s Jurkovičovými stavbami (dvě V, tedy vily Valaška a Vlastimila) a i známé Lázeňské náměstí je vzdáleno jen několik stovek metrů.