Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Jednu z nejzajímavějších luhačovických staveb, reprezentujících historizující slohy, najdete na ulici Leoše Janáčka (č. 270), v těsné blízkosti tzv. Pražské čtvrti. a je pravdou, že tato vila neupoutá jen svou podobou, ale také svým nepřehlédnutelným názvem: hotel Vládní vila. Tento název vznikl v osmdesátých letech minulého století, tedy v době, kdy všemi milovaný bolševik vytvořil z této budovy „ubytovnu“ pro představitele vládních a stranických delegací, které zavítaly do tehdejšího socialistického Československa. Objekt byl pod neustálým dohledem StB i ochranky a pro běžného smrtelníka byl zcela nepřístupný. Po tzv. Sametové revoluci se zde toho zase až tak moc nezměnilo, jen komunistické pohlaváry vystřídala ve vile nová „elita národa“, např. Václav Klaus nebo Vladimír Špidla, oba se svými zákonnými manželkami. Nechybělo ani kompletní vedení – tehdy vládnoucí – ODS, Tomáš Baťa ml. nebo věhlasný režisér Juraj Jakubisko.
Pro tento objekt se však používá ještě jeden název, a to vila Samohrd. Ten pochází od jména C.K. stavebního rady Aloise O. Samohrda, který nechal budovu v letech 1906 až 1907 postavit, aby zde mohl hostit významné osobnosti a příslušníky šlechty Rakousko-Uherské monarchie. S osudy zmíněné šlechty je historie tohoto místa spojena také tím, že svobodný zednář Alois Samohrd pozemek pro stavbu letní vily zakoupil od hraběte Serényiho, uherského šlechtice a majitele luhačovického panství. S vilou Samohrd se však pojí další zajímavosti a překvapení. Například unikátní fresky, které vilu zdobí, vytvořil - podle návrhů Mikoláše Alše - malíř Ladislav Novák, který „vymaloval“ také pražský dům U Rotta. Pod freskou s motivem dudáka na průčelí domu je vepsáno rčení: Kdo si srdce dodává, se štěstím se potkává.
Pozoruhodná je také skutečnost, že později vilu zakoupil Josef Ander, významný podnikatel a majitel firmy ASO – Ander a syn Olomouc, který z ní vybudoval své reprezentační letní sídlo. Obchodní domy ASO mu komunisté po roce 1948 znárodnili a přejmenovali je na PRIOR, ale členy Anderovy rodiny zde nechali bydlet až do roku 1984. Teprve tehdy pochopili, že pobyt ve vile si mnohem více zaslouží soudruzi, zastupující masy proletářů celého světa.
Dnešní atraktivní boutique hotel Vládní vila (ještě před tím chvíli hotel Regia) pro náročnou klientelu se nachází v bezprostřední blízkosti lázeňského parku, kolonády a historických staveb architekta Dušana Jurkoviče. Jeho exteriér i interiéry prošly kompletní rekonstrukcí a spojují dnes ve své podobě půvabnou originalitu historie s moderním komfortem. Při opravách fasády v roce 2003 byla pod omítkou náhodně objevena a zrekonstruována dosud neznámá freska Amorka, nesoucího lístek s iniciálami A.S. ( Alois Samohrd ).
Kulturní památkou se vila stala v roce 2000.