Malvazinky, velký hřbitov v Praze 5
Hřbitov Malvazinky je jedním z hlavních pražských hřbitovů. Přestože název připomíná odrůdu slivoně malvazinka, název hřbitova je odvozen od někdejšího majitele pozemků Malvazyho. Malvazinka se také nazývá nedaleká starší kolonie menších domků, nebo právě stavěná nová rezidence Malvazinka. Hřbitov byl založen roku 1876 tehdy ještě daleko za hranicemi Prahy. Blízké Radlice byly připojeny k Praze až v roce 1922. Dnes se dá na hřbitov pohodlně dojet autobusem č. 137 z konečné Na Knížecí u stanice metra Anděl. Pokud se vystoupí na stanici Malvazinka, jde se ulicí U smíchovského hřbitova až k hlavnímu vchodu. Taky je možné vystoupit o stanici dál na stanici Urbanova. Zde stojí kostel Adventistů sedmého dne a vedle vedou menší vrátka přímo do zadní části hřbitova. Při cestě domů je možné sejít od hlavního vchodu dolů ulicí K vodojemu ke stanici tramvaje Na Laurové.
Celý hřbitov je dobře udržovaný, většina hrobů má kamenné náhrobky. Od hlavního vchodu vpravo tvoří hrobky významných, nebo bohatých rodin prakticky hřbitovní plot. Z nejznámějších pochovaných osobností uvedu například prezidenta Antonína Novotného, spisovatele Jakuba Arbese, Ondřeje Sekoru, herce Ference Futuristu, Emana Fialu, Antonii Nedošínskou, objevitele krevních skupin Jana Jánského, nebo podnikatele a majitele někdejší blízké továrny na letecké motory Waltera. Vzorně upravená je hrobka rodiny Neubertovy, kterým kdysi patřila velká tiskárna na Smíchově. Za toto Hrobkou působí trochu divně balkon obytného domu již mimo hřbitov. U severní zdi je poměrně velký památník padlým při pražském povstání v květnu 45, památník českým ženám v odboji stojí za kostelem. Trochu zvláštností je sloup slunečních hodin z roku 1675 u vchodu.
Celému hřbitovu vévodí novorománský kostel svatého Filipa a Jakuba, který stojí uprostřed. Na hřbitově jsou dvě louky rozptylu. Podél jižního plotu hřbitova je umístěn urnový háj. Z některých míst je vidět v dáli věže Vyšehradu, nebo ohromná budova banky ČSOB.