TURISTIKU PODPORUJÍ
61 587 turistů a cestovatelů
112 601 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 434,- odměny za články
 
Tipy a novinky Chaty a chalupy České BudějoviceChaty a chalupy  Mapa Ostravy a okolí
Ostrava leží v podhůří Beskyd na řece Ostravici. S přibližně 310 tis. obyvateli je třetí největší město v ČR. Ostrava je známá svou průmyslovou historií - hlavně těžnou uhlí, která byla ukončena v roce 1994. Těžbu dnes připomíná například Landek park - hornické muzeum a důl Michal.
TIP:
 Trasy Ostrava a okolí (65)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Mé první "Starobělské lurdy" - část druhá - START.

Turistické cíle Údolí, dolina

Fotografie (33)  • Foto: TomášNejedlý

      Na lehký úvod v předešlém článku ( https://www.turistika.cz/mista/me-prvni-starobelske-lurdy-terenni-beh-v-ostrave-cast-prvni-lehky-uvod/detail ) naváži již ostřeji a to čekáním na start. Čas startu se blíží mílovými kroky, ale mě se to zdá jako věčnost. Je 12 hodin a dvacet minut, ještě zbývá pět. Konečně slyším své jméno, nádherný to okamžik. Přicházím ke startovní čáře. Za chvíli mám start povolen. Udržuje se rozumná bezpečnostní pauza mezi startujícími, aby se netvořily skupinky. Vybíhám svým klidným tempem a pokud jsem byl na začátku nervozní, tak teď jsem úplně v pohodě a klidu. Už je odstartováno, už nemusím na nic čekat, už se vše bude jen odvíjet dál. Cítím se dobře a běží se mi stejně dobře. Není to žádná extrémní rychlost, ale naopak mé oblíbené tempo. Vzhledem k tomu, že se už roky léčím na průdušky, tak se mi běží dobře i z tohoto ohledu. Kdyby začaly „hvízdat“, tak bych musel velmi hodně zvolnit a pokud bych i přesto běžel, tak by to byl velký úspěch. Při čekání na start bylo chladněji, ale postupem času se trochu oteplovalo. Na mé astma je nejhorší teplota zhruba mezi nulou a plus 7 stupni. V tomto ohledu žádný problém nebyl a tak jsem se mohl pomalu rozebíhat. Vybíhá se severozápadně od hospody „Starobělská Koliba“. Zde je mírné seběhnutí, které by nemělo přinést žádné zvláštní problémy, jen je třeba si dávat více pozor na ošemetné kořeny nebo kameny, které vystupují na povrch. Po zhruba stovce metrů se dostávám ke skupince, kterou předbíhám a pak se ještě dostávám k mamce s dítětem, které ovšem už tak jednoduché předběhnout není… :-)

      To se mi daří až v zatáčce k seběhnutí k dřevěnému mostku před pověstným místem s děsivým jménem „Kořeňák“. Seběhnutí k němu může být pro fotografy i závodníky velice „šťavnaté“. Pro mě je spíš vítanou záminkou, abych trochu zvolnil a připravil se na bezpečné přeběhnutí dřevěného mostíku, který může být kluzký a pak pořádné „zabrání“ do kopečku. Zde je třeba se vyhýbat mohutným kořenům a po levé straně ještě mohutnějším (hlubším) děrám. Doporučuje se zde spíš jít než běžet. Při předešlých „trénincích“ jsem ale zjistil, že se dá při troše cviku dobře vyběhnout na pár nádechů a tak jsem zde také běžel – už z principu. Na druhou stranu ovšem to zde není dobré „přepálit“, protože to co bude následovat a vypadá jako pohodová rovinka na vydýchání, se tak jen tváří. Na vrcholu kopce mi už chladno není, naopak si z čela stírám pot. Snažím se svou rychlost příliš nesnižovat a přitom vím, že tento úsek mi k vydýchání určitě nepřispěje. Po chvíli předbíhám další paní o hlavu menší a s nějakými kily navíc, ale přesto bojuje seč může. Pozdravíme se – i na to je v tomto závodu – nezávodu čas. Evidentně ani jí ani mě až tak o ten výsledný čas nejde. Já si svým způsobem vychutnávám to, že zas po mnoha a mnoha letech dokáži běžet a to, že mě někdo předběhne (to se rozhodně stává častěji) nebo předběhnu někoho já, až tak neřeším. Navíc trasa zdaleka ještě neřekla své poslední slovo. Jedná se sice „jen“ o tři kilometry a cosi, ale velice pestré.

     O kus dál v táhlé levotočivé zatáčce někdo sedí na lavičce a povzbuzuje běžce zvoněním. Později zjistím, že i kus této cesty poctivě nahrával. V tomto ohledu mu děkuji za záznam. Je zajímavé vidět jak běžím. Sice nic elegantního, vyhlazeného, ale běžím. A je v tom vidět i určitá zarputilost i nadhled nad vším současně… :-)

      Běžím dál a po chvíli předbíhám další běžkyni, ale už mám tohoto táhlého stoupání až až a svým způsobem se těším na setkání s trasou „doběhovou“, kde míjím ty běžce, kteří již mají cílovou rovinku v dohledu. To ovšem zdaleka ještě není má situace a to nejtěžší teprve za nějaký ten kilometr přijde. Cílové části trasy se jen na chvíli „dotknu“ a už se zase od ní odpojuji a sebíhám dlouhým, rychlým a v té rychlosti i poměrně úzkým a technickým úsekem opět k meandrujícímu potůčku, jenž jsem daleko odtud přebíhal před „Kořeňákem“. Zde se dá získat spoustu času k dobru, ale taky je možné se zde pěkně vymáznou, případně udělat nechtěnou „šipku“. Běžím tedy raději opatrně, i když na můj vkus si myslím, že se až tak moc neloudám (myslím, že od rozcestí pod Plačlivým (jeden z Roháčů v Západních Tatrách) jsem ke Žiarské chatě běžel mnohem drsnějším a odvážnějším stylem). Seběhnutí zvládám bez újmy a po přeběhnutí dalšího mostíku přes potůček mě pro změnu opět čeká kratší „výšvih“, který mě svou prudkostí donutí zpomalit až do kroku. Této situace využívá další běžec s dítětem, kteří mě v tomto okamžiku „dávají“. Po této prudší prémii následuje menší stoupání, ale také poctivé. Když dobíhám k asfaltce, k místu jež jsem v předešlém článku označil jako ne úplně přesně vyznačené, ano to, které je třeba sbíhat dolů doleva a ne naopak nahoru! Zde již ze mě leje jako z konve. Přibíhám k malé holce s mamkou a dotyčná malá běžkyně má v sobě dost „srdce“, aby své místo nedala úplně lehce. Z nějakého důvodu se po chvíli rozhodla již neběžet tak rychle, ale kdyby pokračovala, tak ji asi určitě nepředběhnu… :-)

      Po pár desítkách metrů klesání asfaltovou cestou opět odbočuji doprava na vyšlapanou lesní cestičku. Zde probíhám několika terénními vlnkami a na chvíli se mohu vydýchat, protože cesta na chvíli nabírá trochu rovnějšího (ani ne klesajícího, ani ne stoupajícího profilu). Na opačné straně již vidím některá litinová zastavení křížové cesty v mohutných dřevěných „rámech“. Tak nějak si v hloubi mysli přeji, aby mi přinesli alespoň trochu štěstí v úsecích, které mě čekají za chvíli a budou skutečným ověřením běžeckých zkušeností a zkušeností s pohybem v obtížnějším terénu obecně. Za chvíli se dostávám k bahnitému úseku a dávám si pozor, abych se zde nevymázl. Cesta začíná více stoupat a pociťuji že dochází rezervy kyslíku, které ani předtím nebyly příliš velké. Podruhé v tomto běhu jdu. Dostávám se k první pořádnější terénní vlně. Už z předešlého průzkumu trasy vím, že zhruba v polovině protilehlého svahu je zase blátíčko (u kořenu) a velice hezky prokluzuje. To by zde znamenalo „čumákovku“ přímo do tohoto rozklouzaného blátíčka. V horní části mi už chybí dech a tak potřetí už jen jdu. Chtěl jsem celou trať běžet, třeba pomalu, ale běžet, nicméně „vyhrála“ strategie, že bude lepší chvíli jen jít a trochu více se vydýchat (třeba na tři, čtyři, deset nádechů, ne ovšem déle než půl minuty) a pak zase běžet. Podvědomě mi toto dávalo do dalšího pokračování pocit, že mám v sobě více energie. Konečně jsem na vrcholu a čeká mě odpočinkovější část před nejtěžším a nejnevyzpytatelnějším úsekem celého závodu. Úseku, kde se stírají rozdíly v rychlostech běžců.

     Zde hraje největší roli vlastní strach. Kdo se bojí, že bude zachycen jak padá, tak by tady asi běžet neměl. Je to dobrá rada, ale ani „pouhé“ sejití dvou krásných „VELEVLN“ míru rizika pádu moc nezmenší. Když jsem toto místo viděl poprvé, tak mírně řečeno „budilo velkou úctu“. A to znám v Beskydech i jinde spoustu prudkých kopců. Když jsem toto viděl, tak jsem se musel smát a vůbec se nedivím pořadatelům, že tento úsek do běhu zařadili. On je tou pověstnou třešničkou na dortu celého běhu. Často může být hodně blátivá i bolestivá. Přesto si na ni musí každý běžec (i kondiční chodec) sáhnout. Cestu nejde obejít. Navíc by to byla úplná zbabělá prohra… :-)))

      Pokud před několika dny pršelo a spousta úseků trati byla „klouzavá“, tak tady, světe div se ne. Někteří úsek sebíhali divoce, někteří opatrněji. Ani já jsem to nepřeháněl. V prvním úseku je dokonce nataženo lano. V horní části se jej držím, ale pak to beru jako zbabělé a tak sebíhám jako by tam ani svah nebyl – snad nezakopnu o vlastní nohu. Daří se – první úspěch. Energii využívám k vyběhnutí na vrchol druhé „vlnky“. Ta je jen o trochu menší než předešlá, ale žádné pomocné lano zde již není. Tak sebíhám opatrněji i tady a také je to korunováno úspěchem. Raduji se, nejtěžší úsek mám za sebou. Pár desítek metrů relaxuji odpočinkovější rychlostí a přípravou na prudké stoupání směrem ke hranici lesa. Několik lidí mě předbíhá. Zařazuji se za ty, kteří již stoupají nahoru chůzí, ale také vidím i machra, který vybíhá nahoru „skluzem“. Tak v takové formě rozhodně nejsem. V tomto okamžiku uvedu, že traťový rekord je celých 11 minut – pěkně zaokrouhlených (11:00).

     Já úsek v klidu vycházím – jako výmluvu mám to, že jsou přede mnou lidi. :-) Ani na vrcholku, již vlastně na polní pěšince těsně se vinoucí kolem lesa, se nerozebíhám, ale vydýchávám. Po několika desítkách metrů se s přemáháním nutím k běhu, ale nakonec se to poddává a já opět najdu svůj „dech“ i tempo. Jedná se o rovnější část, kde se dá trochu zklidnit. Zde byla cesta z minulých ročníků přesměrována z důvodu stavu „údolí“ pod námi. Nakonec se připojuji opět na kousek stoupání a dostávám se do nejjižnější části trati i celého Bělského lesa. Otáčím se zpět po asfaltové, ale dosti poničené, cestě ke klesání ke „Svatému prameni“. Zde je dobré si dávat pozor na štěrk a kamínky na cestě - velmi dobře mohou podklouznout. Lepší je se snažit najít cestičku mimo ně. Seběhnu do menšího údolí a těsně za kovovým plotem ostrým obloučkem sbíhám do delšího údolí ke Svatému prameni, kříži i konci křížové cesty. Běh postupuje proti „směru času“ této významné cesty především pro věřící. Na druhou stranu se zde určitě rád zastaví i každý, kdo má rád poctivé řemeslo a to především to „černé“. Jednotlivá zastavení jsou totiž krásným výsledkem práce mistrů železa a taktéž mistrů lesa. Kovová část je nesena mohutnými dřevěnými sloupy. Křížovou cestu jsem popsal v jiném článku a při závodu jsem na kochání čas neměl. Mnohokrát jsem tuto část procházel a nikdy mě neomrzela. Má své velké kouzlo. Nyní mi dodává určitý pocit klidu, ale stále se snažím běžet. Přiznám se, že už bych byl nejradši v cíli. Únava začíná silněji doléhat. Někteří zde již jenom jdou, jiní používají „indiánskou chůzi“, někteří svižně běží, že nemám šanci je ani doběhnout, natož předběhnout. Oni naopak předbíhají mě. Vlnkami se dostávám k přípojce na asfaltku u rybníčku. Při „tréninku“ jsem zde vždy probíhal a snad jen jednou mě napadlo jestli cesta nepovede odbočkou a stoupáním nahoru. Suverénně probíhám rovně, ale sedící člověk organizačního týmu mě ukazuje správnou cestu. Naštěstí jsem „ztratil“ jen pár, spíš více párů, sekund a s ne příliš velkým nadšením vybíhám kopeček. Už skutečně žádné kopce nechci a má mysl se ladila spíš na poslední táhlé a poměrně velké stoupání po asfaltce a teď dostanu jako naschvál ještě tento bonus.

      Chvíli se pohybuji po rovince a nechávám rychlejší předběhnou. Skutečně už nemám moc sil na nějaké velké sprinty… :-)

      Naopak musím být opatrný, protože mě čeká seběhnutí nejistou cestičkou. Nechci se vymáznout skoro v závěru celého závodu. Poslední část klesání ale využívám k získání rychlosti do protějšího kopce a to zrovna v místech, kde bývá blátíčko. To zvládnu a získám čas. Chvíli po asfaltce běžím do kopce, ale pak už to vzdávám a jen se snažím jít. Styl, který jsem chtěl použít během celého běhu se nějak nevydařil a místo abych stále běžel, někdy třeba i pomaleji, tak v některých úsecích jsem jen šel. Naštěstí to byly jen kratší úseky a ve svém výsledku si myslím, že vždy těch několik, maximálně desítek sekund odpočinku chůzí mi dodalo drahocennou energii do dalšího běhu, kterou bych asi urputnou snahou o trvalý běh nezískal. Konečně jsem na konci stoupání a nyní už vím, že budu jen běžet po rovince. Běžím úplně v klidu. Na vrcholu kopce mě předbíhá jiná běžkyně a já to rozhodně nechci jen tak vzdát. Vím, že mě čeká už jen pár set metrů do cíle. Snažím se ji zase doběhnout, ale jen chvíli držím tempo, respektive nepředbíhá mě tak rychle. Pak ale již i ona zabere a ztrácí se mi někde v nedohlednu vepředu.

      Po chvíli se dostávám k fotografovi, který zaznamenává všechny závodníky a na dvou fotkách se podařilo vyfotit i mě. Fotky vypadají velice zajímavě… :-)))

       Poté dobíhám ke skupince děvčat podél trati, které mi fandí mým jménem. Velmi zajímavý a hezký pocit. Skoro bych řekl, že jen pro něj je důvod běžet - i kdybych se měl do cíle doplazit. Myslel jsem si, že už moc sil v sobě nemám, ale v tento okamžik si vlastně vychutnávám své vítězství. Veškerá únava ze mě spadla a najednou mám sil skoro jako v pětadvaceti (tehdy jsem i hory přenášel – hihi :-)))) )

       Na mé možnosti do cíle „sprintuji“ a ani nemusím během těch dvou set metrů, možná méně, dýchat – zvládnu to snad jen na dva nádechy. Tohle jsem nikdy předtím nezažil. Ke snímači cíle vbíhám skoro „o duši“. Teď mohu „uzmout“ nějakou tu desetinku s mého času. Ať už je jaký chce, vím, že mám svůj traťový rekord a je stokrát lepší než jsem vůbec mohl očekávat. Pro medaili si běžím tak, že skoro na poslední chvíli zabrzdím. Úsek na doběh se mi zdá nějaký krátký… :-) Pochopitelně medaili mi na krk dává v ten okamžik to nejkrásnější děvče na celé trati (snad se ostatní neurazí… :-) ).

      Až se vydýchám, tak se podívám na hodinky a ukazují něco kolem 25 minut. Skutečný čas mám 23:03 a jsem na 449 místě celkově z 716 hodnocených. Z nich bylo 11 po časovém limitu 40 minut, přesto byli hodnoceni… :-) Mé přání nebýt úplně poslední se nadmíru vydařilo a běželo se mi skutečně dobře. Samotná trať je velice nevšední a mě se už po prvním proběhnutí (projití) nadmíru zalíbila. Je jasné, že tento rok se budu chtít opět přihlásit a snad se mi podaří být třeba jen o tu jednu sekundu lepší než v roce 2022. Pokud mi zdraví alespoň trochu bude přát. Bohužel v poslední době to s ním není úplně nejlepší a nejhorší na tom je, že se často zhorší z ničeho nic a to dosti výrazně, že i pár kroků udělat vyžaduje notné zatnutí zubů. A pak třeba během dne nebo dvou je zase vše v pořádku. Inu představa, že většinu věcí ohledně sportu si určuji jen já sám, se nějak mění. A to neuvažuji, že někdy jsem tak šikovný a tak dobře v horách spadnu, že se z toho musím týdny a týdny vzpamatovávat (na to jsem předtím nebyl vůbec zvyklý… :-)))

     A jaká je tedy situace přibližně měsíc po onom „osudném“ malém podklouznutí? Už je lépe. Během posledních dnů se mi dokonce podařilo i trochu běžet. No běžet, on to byl spíš „kulho-běh“, ale i když nohy bolely, tak už jsem měl úsměv na tváři. Na co jsem byl kdysi běžně zvyklý, třeba vyskočit dva schody naráz ještě moc nezkouším, ale je cítit velká změna. Dokonce jednou po práci v Opavě při spěchání na autobus do Ostravy jsem si zaběhl možná půl kilometru, sice občas s přestávkami, ale vcelku rychle a s výrazně menším kulháním než předevčírem. Teď mám v plánu vyjít na ostravskou haldu „Ema“ a ta ukáže jestli už mohu jít i do kopce. To by bylo super, Tatry i další „kopečky“ by se opět dostaly na turistické téma dne… Lákání hor je velice silné a obrovskou motivací zatnout zuby. Jak to nakonec dopadlo je uvedeno v předešlém článku.

      https://www.turistika.cz/mista/necekane-dobrodruzna-vyprava-na-ostravskou-sopku/detail

      Inu akce „Starobělské lurdy“ se mi vryla pod kůži jak málo co jiného. Je jasné, že příští ročník budu „muset“ zase. Nejkrásnější je to, že se jedná především o běh pro běžné lidi, běžné smrtelníky a neběžce jako jsem třeba já. Pro mě a asi i většinu dalších zde číslo na časomíře asi nebude nejpodstatnější. Nikde nebylo cítit, že by někdo pohrdal „stylem“ běhu, který může být miliónkrát nehezký, neefektivní, ale je u spousty závodníku vidět urputnost, nadšení a radost i jistý nadhled a hlavně ryzí sportovní přístup, který u mnoha populárnějších a miliónkrát lépe placených sportů se nějak ztrácí do pozadí.

      Na druhou stranu je u každého cítit, že nechce „úplně“ prohrát a být poslední. Jednoduše závod ve kterém je vše co má být. Pocit, když ti fandí od srdce někdo, koho ani neznáš, je nezapomenutelný. Cílová rovinka, která už nebolí a vše najednou jde úplně lehce. Cílová rovinka, kde si vybíráš které krásnější děvče ti nasadí na krk medaili – zaslouženou medaili. Horký čaj a kobliha v cíli měli také velmi nevšední chuť. Inu spokojenost na maximu. No teď, po problémech s nohami, budu rád, když se rozhýbu a běh nebude zatínáním zubů jako teď, ale svým způsobem radostí. Starobělské lurdy 2022 mě daly mnoho a jestli něco vzali, tak ani nevím. „Donutily“ mě začít trénovat, začít běhat, vrátit se určitým způsobem do dětských let. Opět si trochu zvýšit své sebevědomí, což je můj věčný problém. V horách a když jde „do tuhého“ (člověk má neskutečnou chuť přežít) a je třeba se z problému „vysekat“, najednou všechno jde. A podobně i výsledek ve Starobělských lurdech značně překonal mé nejsmělejší představy. „Starobělské lurdy“ mě „donutily“ vrátit se i na delší trati, kdysi tak oblíbené. To, že dokáži „běžet“ i více než dvě hodiny a zvládnout kolem 15 kilometrů je pro mě krásný výkon. Výkon ve který jsem snad ani já sám nedoufal. Trénink na lurdy mě k tomuto donutil a taky byl často tím „kdo“ mě říkal „nezastavuj a běž“. Za to vše jsem mu vděčný, i když teď bude tréninkový plán hodně obtížný a určitě bude ještě hodně bolet. Přesto Tatry a letošní „Starobělské lurdy“ jsou důvodem se opět pokoušet zatnout zuby a dostat se do nyní již ztracené formy. A příští lurdy alespoň o jednu sekundu lepší...

 

ODKAZY:

     https://www.youtube.com/watch?v=AjnJVe44Dxo&t=91s … Start.

     https://www.youtube.com/watch?v=Y-7WLrhpD54 … Druhá část běhu – doběh do cíle.

     https://eu.zonerama.com/LukasX-Trail/Photo/9135421/355834115 … Zde jsem vyfocen před cílem

     https://eu.zonerama.com/LukasX-Trail/Photo/9135421/355834116 … A zde také. Foceno Lukášem Podolákem a svou fotku by si zde měl být schopen najít skoro každý…

      https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/zavod-v-belskem-lese-lonsky-rekord-zustal-neprekonan-ale-koblihy-sly-na-dracku-2.html?fbclid=IwAR2Iz5PqDsB0Si0xknr0DK2QCHUKiy9wfDQ-0m-pJj2wvSoh38DCBgtkKIM

      https://www.bezvabeh.cz/clanek/7639-8-starobelske-lurdy-vyhrali-krisica-a-stiglerova-zavodu-se-zucastnilo-679-bezcu

      https://www.youtube.com/watch?v=9eKA6tHmIJs&t=7s … jedna část běhu natočena Tomášem Věnskem, po šesté minutě tu probíhá dokonce skupinka i s vlajkou a vypadá to, že pěkně „válí“… Můj obdiv má například závodník se startovním číslem 207 – Dominik Laky, který to i přes nějakou tu nevýhodu pěkně „řeže“ s dobrým výsledným časem 35:08 …

      https://www.youtube.com/watch?v=_als1eHF7cw … jiná část běhu a já jsem zde v čase 12:50 a akční kamera je tak dobře zamaskovaná na triku, že skoro není vidět… :-) Mé startovní číslo je 686.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.773, 18.230)
Poslední aktualizace: 16.2.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele TomášNejedlý
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Ostrava

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,0km od místa

Příspěvky z okolí Mé první "Starobělské lurdy" - část druhá - START.

Mírně strašidelný noční Bělský les.
Mírně strašidelný noční Bělský les.
Kaple
hodnoceni 10/10
   Většina lidí zná ostravský Bělský les jen za dne. Postupem let se velice výrazně posunul k lepšímu a od kdysi obávaného lesa, kde se tradovaly zprávy dokonce i o tom, jak zde vrahové „uklízeli“ své oběti. Ten k…
0.4km
více »
Blanická
Blanická
Rozcestí
Rozcestí Blanická najdeme v městské části Ostravy ve Staré Bělé. Jedná se o rozcestí dvou vycházkových okruhů, které byly vyznačeny přes zdejší lesy. Na tomto rozcestí se křižuje modrá a červená vycházková tras…
0.4km
více »
Majerovec
Majerovec
Rozcestí
Majerovec je orientační místo a rozcestí červeně značeného vycházkového okruhu v jižní části Ostravy. Rozcestník se nachází půl kilometru jižním směrem od konečné MDH v Ostravě - Výškovicích. Rozcestí je umístěn…
0.4km
více »
Starobělské Lurdy.
Starobělské Lurdy.
Kaple
hodnoceni 8/10
Jedno z mnoha nevšedních míst ve městě Ostrava. Přesněji v jeho části Ostrava – Jih a nejpřesněji v jižní části Bělského lesa, severně od kopce Majerovec s nadmořskou výškou 271 m.n.m. Také je oblast podle něj jme…
0.4km
více »
Bělský les v Ostravě
Bělský les v Ostravě
Park
hodnoceni 6/10
Bělský les, mající nyní charakter lesoparku, se rozkládá se na ploše 160 ha v katastru Staré Bělé a Výškovic. Les byl od konce 13. století součástí lenního statku Stará Bělá. V 17. století koupila statek olomoucká kapitula. Zpočátku se jednalo o les jedlový, hojně tu rostly také buk, dub a lípa, v 18. století přibyly jehličnany a břízy. V roce 1931 les koupila Moravská Ostrava, aby získala přístup k pramenům pro městský …
1km
více »
Ostrava - Stará Bělá
Ostrava - Stará Bělá
Městská část
hodnoceni 4/10
Obec Stará Bělá leží v Moravskoslezském kraji, oblast Ostravsko-karvinská. Na území nynější obce byla založena již v polovině 13. století stará slovanská osada Bělá. Přívlastek Stará se poprvé objevil v písemnos…
1.1km
více »
Stará Bělá
Stará Bělá
Rozcestí
hodnoceni 5/10
Stará Bělá - bývalá obec, dnes součást Ostravy, je oblíbeným výletním místem hlavně pro obyvatele ostravských čtvrtí Výškovice, Zábřeh, Hrabůvka, Dubina a Belský Les. Svou oblibu si místo získalo díky své…
1.1km
více »
Mokřad pod Kolibou v Bělském lese
Mokřad pod Kolibou v Bělském lese
Bažina, mokřady
hodnoceni 4/10
Původně to zřejmě byla nádrž o rozloze asi 100x25 metrů, ale co si pamatuji, nikdy jsem ji neviděl napuštěnou. Spíše jen odhaduji, že hlavním účelem nádrže je protipovodňová ochrana.…
1.2km
více »
Můj první "soukromý" půlmaraton v životě (Bělský les, Ostrava).
Můj první "soukromý" půlmaraton v životě (Bělský les, Ostrava).
Ostatní
   Při většině mých dálkových pochodů bývám úspěšně na posledním místě a jsem vůbec rád pokud stihnu „limit“. Ač by se mohlo zdát, že články o běhu na turistick…
1.2km
více »
Mé první "Starobělské lurdy" - terénní běh v Ostravě - část první, lehký úvod.
Mé první "Starobělské lurdy" - terénní běh v Ostravě - část první, lehký úvod.
Zábava, atrakce
hodnoceni 10/10
     V následujícím dvojdílném článku popíši zajímavost konanou v Ostravě, která sice není určitým pohledem až tak moc o turistice, ale na duhou stranu trochu ano. Loni se běžel již osmý ročník a také se poštěstil…
1.2km
více »
Jak jsem šel "1. ostravský nachmelený pochoďák", část II, závěr.
Jak jsem šel "1. ostravský nachmelený pochoďák", část II, závěr.
Tipy na výlet
   Pokračování předešlého dílu [1]. Zde se konečně dostanu k popisu trasy. Vycházím od „Starobělské koliby“ nečekaně opačným směrem, než se vychází (vybíhá) při jiných pochodech. Vydávám se zpět ke smyčce tramvaje…
1.2km
více »
Ostrava-Výškovice
Ostrava-Výškovice
Městská část
hodnoceni 4/10
Výškovice jsou jednou z městských částí Ostravy, součástí nejlidnatějšího ostravského městského obvodu Ostrava-Jih. V současnosti v nich žije asi 18 tisíc obyvatel, na čemž má zásluhu…
1.3km
více »
Palések - rybník
Palések - rybník
Rozcestí
Palések - rybník je rozcestí červeně a modře značeného vycházkového okruhu v jihozápadní části Ostravy a to v městské části Stará Bělá. Jak název napovídá je rozcestník umístěn v blízkosti rybníka, který byl vyb…
1.6km
více »
Slepé rameno Odry pod Ostravou-Výškovicemi
Slepé rameno Odry pod Ostravou-Výškovicemi
Jezero
hodnoceni 9/10
I v bezprostřední blízkosti ostravských sídlišť lze nalézt krásná místa s nespornými hodnotami nejen estetickými, ale i přírodními. Jedna taková oblast se nachází u řeky Odry hned pod…
2.2km
více »
Kostel svatého Ducha ve Výškovicích
Kostel svatého Ducha ve Výškovicích
Kostel
hodnoceni 6/10
V roce 2007 vznikl v Ostravě-Výškovicích jeden z mála nových kostelů v Česku. Zvláštní architektonický počin zapadá do okolní sídlištní zástavby. Vlastní chrám a 30 m Vysokou věž se zvonicí odděluje chodník. Kostel má atypický tvar, elipsu, i nepravidelné umístění oken. Je kombinací dunajského vápence a pevného fúzovaného skla. Na hlavní stěně visí triptych svatého Ducha …
2.2km
více »
Řeka Odra mezi Polankou a Ostravou-Zábřehem
Řeka Odra mezi Polankou a Ostravou-Zábřehem
Řeka
hodnoceni 7/10
Řeka Odra pramení nedaleko Kozlova v Oderských vrších na území vojenského újezdu Libavá a na své cestě k česko-polským hranicím urazí vzdálenost 135,5 km (celková délka toku řeky od pramene…
2.4km
více »
Polanský les
Polanský les
Rezervace
hodnoceni 9/10
Polanský les je přírodní rezervace a najdeme ji u severního okraje chráněná krajinné oblasti Poodří. Přírodní rezervace se rozkládá na levém břehu řeky Odry a severovýchodním směrem od Polanky nad Odrou. Kolem s…
2.6km
více »
Polanecká spojka
Polanecká spojka
Rozcestí
hodnoceni 7/10
Polanecká spojka je orientační místo a rozcestí na červené turistické trase. Rozcestí se nachází jak název napovídá u spojky na železniční trati vedoucí z Polanky nad Odrou do Ostravy - Vítkovic, severovýchodně …
2.9km
více »
Polanka - most
Polanka - most
Rozcestí
hodnoceni 6/10
Polanka - most je rozcestí a orientační místo na červené turistické trase a nachází se u mostu přes řeku Odru a u východního okraje Polanky nad Odrou.…
2.9km
více »
Nádražní rybník
Nádražní rybník
Rybník
hodnoceni 9/10
Nádražní rybník patří k rybniční soustavě tvořené celkem deseti rybníky. Tyto rybníky spolu těsně sousedí a tvoří jeden souvislý celek nedaleko obce Polanka…
3km
více »
Nová louka
Nová louka
Rybník
hodnoceni 9/10
Součástí CHKO Poodří v Moravskoslezském kraji, v regionu Ostravsko-karvinském je rybniční soustava, která se rozkládá nedaleko obce Polanka nad Odrou. Tvoří ji rybníky Velký Vaček, Malý…
3.1km
více »
Velký Vaček
Velký Vaček
Rybník
hodnoceni 10/10
Rybník Velký Vaček se rozkládá v regionu Ostravsko, v Moravskoslezském kraji, nedaleko obce Polanka nad Odrou. Patří do soustavy rybníků Malý Vaček, Kačírek,…
3.1km
více »
Ostrava - Proskovice
Ostrava - Proskovice
Městská část
hodnoceni 4/10
Obec Proskovice je městskou částí Ostravy a rozkládá se u jihozápadního okraje města. Proskovice leží východním směrem od soutoku řeky Ondřejnice a řeky Odry. Od východního okraje obce se rozprostírá Černý les a…
3.1km
více »
Polanská niva
Polanská niva
Rezervace
hodnoceni 10/10
Polanská niva je národní přírodní rezervace a najdeme ji v severní části chráněné krajinné oblasti Poodří. Přírodní rezervace se rozkládá na levém břehu řeky Odry mezi městskými částmi…
3.2km
více »
Velký Budní
Velký Budní
Rybník
hodnoceni 9/10
V Moravskoslezském kraji, v regionu Ostravsko-karvinsko, nedaleko obce Polanka nad Odrou se rozkládá rybniční soustava tvořená rybníky Velký Vaček, Malý Vaček, Kačírek, Malý Budní, Nová…
3.2km
více »
Rezavka
Rezavka
Rezervace
hodnoceni 8/10
Rezavka je přírodní rezervace, která se rozprostírá nedaleko jihozápadního okraje Ostravy-Zábřeh. Severní okraj rezervace tvoří silnice tvořící okruh kolem Ostravy a vede z Ostravy-Poruby do Havířova. Východním ok…
3.4km
více »
Dřevěný Kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové
Dřevěný Kostel Svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové
Kostel
hodnoceni 10/10
Původní dřevěný kostel z poloviny 16. století, v obci Hrabová blízko Ostravy, bohužel, jak se to stavbám podobného typu stává, počátkem dubna r. 2002 lehl popelem. Naštěstí věřící z Hrabové se nemínili smířit se ztrátou tohoto nevšedního svatostánku …
3.6km
více »
Ostrava - Zábřeh nad Odrou
Ostrava - Zábřeh nad Odrou
Dům, budova
hodnoceni 5/10
V městská části Ostravy v Zábřehu stojí zajímavá architektonická památka a to bývalá Zábřežská radnice. Před připojením obce Zábřeh nad Odrou k Ostravě, bylo v budově radnice sídlo obecního ú…
4.1km
více »
Ostrava
Ostrava
Město
hodnoceni 8/10
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
7.3km
více »