Mecklenburský pramen
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Většina výstavných pramenných pomníčků v okolí lázní Jeseník, se nachází v relativně dostupných vzdáleností od samotného lázeňského areálu. Z tohoto pravidla poněkud vybočuje pramen s krásným mramorovým pomníkem s názvem Mecklenburský. Ten už najdeme poněkud vzdáleněji na severovýchodním úbočí Studničního vrchu. Je vzdálen asi 1,5 km od centrálního rozcestí U Jitřního pramene a přístupný díky naučné stezce Živé vody (souběžná s červenou pěší TZ, od které občas mírně odskočí na pěšinku k prameni).
Franz von Mecklenburg-Schwerin byl přítelem Johanna Rippera (zeť a pokračovatel Vinzenze Priessnitze). Vévodská rodina se zasloužila o zvelebení lázní na Gräfenberku nejen výstavbou některých budov, ale i v samotném Frývaldově (Jeseníku, např. Evangelický kostel 1883). V okolí lázní bylo v 19. století populární budování různých pomníčku či upravených pramenů pojmenovaných po jednotlivých národech či státech, jejichž občané do lázní zajížděli. Pramen Mecklenburský byl upraven v roce 1869. V době po roce 1945 bylo nežádoucí, aby prameny a pomníčky příliš svým názvem připomínaly nenáviděné Germány, tudíž pramen se označoval jako Severský. To nakonec částečně koresponduje s polohou pramene v severnější polovině pramenné oblasti Studničního vrchu, ale vlastně mimoděk prozrazuje i samotnou polohu Mecklenburska. To totiž leží na severu Německa u pobřeží Baltu. Do sjednocení Němecek tedy vlastně z velké části ležela země v té „hodné“ NDR.
Pomník byl v dobách pozdního socialismu již značně zdevastovaný, v roce 2004 se dočkal zásadní obnovy za přispění Česko – Německého fondu budoucnosti a práce členů hnutí Brontosaurus z Jeseníku.