Město Jeseník - klášter Voršilek s kaplí Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Ve městě Jeseník stojí do dnešních dnů budovy kláštera Voršilek, mezi nimiž snadno rozpoznáte kapli Panny Marie. Původní klášter byl založen roku 1881 řádem sv. Voršily za účelem vzdělávání a první představenou se stala M. Henrika Pfeiffer. Stavitelem komplexu budov byl Johann Gröger. Zdejší chovanky byly vzdělávány v jazyce anglickém, francouzském a německém. Tou dobou zde v privátní škole byly čtyři třídy.
V prosinci 1884 obdržel konvent povolení ke zřízení osmileté obecní školy a jako veřejná byla od roku 1886. Zdejší chovanky a sestry pocházely z různých míst Evropy a klášter se stále rozrůstal. Voršilky budovaly ústav evropského formátu – byla zde internátní škola pro bohaté dívky, obecná a měšťanská škola, ale i třídy pro chudé žákyně. Přibývaly vzdělávací kurzy s přípravou ženy matky a hospodyně. Dokonce zde vyrostla i mateřská škola (1885). Výuka nejchudších byla zdarma. Nadstandardní byla výuka v privátní škole, kde se časem kromě jazyků vyučoval dějepis, hudba, výtvarná výchova, logika, pedagogika, světová literatura, účetnictví, šití, vaření, či stenografie. Areál kláštera disponoval zahradou a sportovním hřištěm. Voršilky pořádaly v rámci výuky i výlety, divadelní představení, či sborový zpěv.
Postupně probíhala přístavba, jak do šířky, tak přístavbami podlaží. V letech 1896 - 1897 byla postavena nová kaple Panny Marie, která nahradila již nevyhovující malou kapli v budově konventu. Stavbou byl pověřen z rozhodnutí kardinála Koppa diecézní stavitel Ebers a zdejší stavitel Johann Gröger, který již na klášteře pracoval. Stavba byla postavena v pseudorománském stylu a byla bohatě zdobena. Vnitřní vybavení bylo též velmi okázalé a nejzajímavější byla asi soška Jezulátka, údajně ze 13. století. Soška 60 cm vysoká byla oblékána do šatů, podobně jako Pražské Jezulátko a těšila se u voršilek velké úctě.
Konec války pro klášter znamenal nejen konec školních aktivit, ale byl zde zřízen azyl pro uprchlíky z Pruska a zřízen lazaret. Inventář byl koncem války a následně rozpuštěním řádu odstraněn, či rozkraden. Roku 1945 byl objekt převeden pod správu charity v Přerově a sloužil jako starobinec.
Kaple sloužila do roku 1948, kdy byl konvent zrušen. V roce 1950 přešel areál pod město Jeseník.
Dnes zde sídlí základní škola, středisko volného času pro dětí a mládež, nad jednou z budov ční hvězdářská kupole a kaple slouží ke kulturním účelům města (výstavy, sborové zpěvy).
http://www.hrady.cz/?OID=10310
Fotogalerie
Klášter Voršilek (Uršulinek) v Jeseníku byl založen r. 1878, jako určitá náhrada za zrušený konvent ve Vratislavi. Téměř od počátku sloužil klášter jako vzdělávací zařízení a budovy jesenického kláštera jsou opět jako škola využívané i po zrušení kláštera v r. 1950. (dnes ZDŠ)
Asi nejzajímavější částí komplexu budov kláštera je kaple Panny Marie. Původní klášterní kaple je v jedné z budov v patře. Nová velká kaple je samostatnou stavbou. Žádost o stavební povolení byla podána 24.6.1896, stavební povolení bylo vydáno za 3(!!!) dny, 27.6. 1896. Stavbu prováděla místní firma Johanna Grögera. Hrubá stavba byla hotová v dubnu 1897.
Jednolodní stavba v pseudorománském slohu s obdélníkovým půdorysem a apsidou v závěru. Plochý dřevěný strop. Po stranách lodi Ochozy nesené sloupy, které opticky kapli dělí na tři části. Původně byla kaple zdobená figurální a ornamentální malbou. (sv. Jiří, sv. Hedvika, kardinál Kopp, J. Křtitel, sv. Ferdinand). Boční okna byly zasklené čirým sklem, apsida měla okna malovaná. Oltář nesl sochu P. Marie s Ježíškem. Celkově popisy výzdoby naznačují, že výzdoba kaple byla dosti okázalá.
V poválečných letech i v čase socialismu ovšem došlo ke značné devastaci svatostánku, většina výzdoby tak vzala za své. Naštěstí nedošlo k úplné destrukci stavby. V 90. letech 20. století se přikročilo k důkladné opravě a od r. 1995 slouží kaple veřejnosti jako společenský a koncertní sál. Interiér dostal prostou omítku bez větších ozdob, částečně se podařilo opravit dřevěný strop. V apsidě zůstaly dvě malovaná okna. Interiér tedy není nijak zvlášť okázalý, nicméně působí velmi důstojně. Vnější vzhled budovy není rovněž přehnaně okázalý, stavbu člení pravidelný sled románských oken a ozdobná římsa ve štítě a podél bočních stěn.