Město Moravský Beroun - náměstí 9.května
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Město moravský beroun, které je bránou do Nízkého Jeseníku, vzniklo v první polovině 13.století, okolo roku 1339. Nechal jej založit Zdislav ze Šternberka, který získal oblast Nízkého Jeseníku jako výsluhu od českého krále Přemysla Otakara II. Hrazená osada vznikla pod hradem pánů ze Šternberka na Křížovém vrchu. Hrad na Křížovém vrchu, který bezprostředně sloužil k ochraně blízkých dolů a hutí, byl zbořen asi v roce 1430 při tažení husitských vojsk pod vedením Prokopa Holého na proti Zikmundovým stoupencům v okolí šternberského panství.
Město moravský beroun vzniklo z důvodu četné hornické činnosti ve zdejším kraji, což dokládá městský znak obsahující kleště a hornické kladivo. V okolí města se těžilo zlato a stříbro, od 2. poloviny 16. století železo, dolování bylo zastaveno roku 1627. V okolí města bylo i několik hamrů, zpracovávajících vytěženou rudu. Kutací práce v regionu řídil horní úřad v čele s hormistrem. V 16. století se obyvatelstvo Berouna živilo vedle hornictví a hutnictví i zemědělstvím a zpracováváním lnu.
Nejstarším cechem v Moravském Berouně byl cech kovářský. V roce 1577 získalo město od císaře Rudolfa II. právo konat dva výroční trhy. Po čase získalo město i právo volného obchodu a trhu a výčepní právo.
V druhé polovině 16. století vyvolala náboženská svoboda novou vlnu německého přistěhovalectví. Město bylo také postiženo třicetiletou válkou, která přinesla hospodářský úpadek a bída následně vyvolala fanatismus čarodějnických procesů.
Ve dnech 28.-29. června 1758 pobýval ve městě legendární generál Laudon, jehož vojska přispěla k porážce Prusů u Domašova nad Bystřicí dne 30.6.1758.
Teprve koncem 18. a začátkem 19. století prožívá město období rozkvětu. Vzniká zde průmysl s tkalcovskou a textilní výrobou. Nástupcem tohoto průmyslu je dnešní podnik Granitol, který je nejvýznamnějším zaměstnavatelem v regionu. Zabývá se především výrobou plastových technických a obalových fólií a svařovaných výrobků z těchto fólií. V současné době je největším výrobcem ve svém oboru podnikání v České republice. V Moravském Berouně byla továrna na výrobu zápalek, která vznikla z původní máčírny lnu v roce 1859. Její provoz byl zastaven v roce 1912, kdy byl vydán zákaz výroby sírových a fosforových sirek.
V roce 1872 bylo dokončeno železniční spojení s Olomoucí, v roce 1928 zahájila provoz autobusová doprava.
Okres moravský beroun byl na začátku 20. století osídlen téměř výhradně Němci, příliv českého obyvatelstva nastal teprve po vzniku Československé republiky.
V říjnu 1938 byl celý okres okupován a v březnu 1938 začleněn do tzv. župy Sudety.
V roce 1945 byl obnoven správní okres moravský beroun, který byl zase v roce 1949 zrušen. Moravský Beroun je od té doby součástí okresu Bruntál.
K historickým památkám města patří rodný dům prof.C.Hanela (1751-1820), učitele Jakuba Jana Ryby, rektora a faráře ve Staré Vodě, který stojí na náměstí 9.května.
Další nepřehlédnutelnou památkou je barokní plastika Panny Marie Immaculaty z roku 1760, budova radnice ze 17. století, budova fary z 16. století, která byla prohlášena roku 2006 kulturní památkou a budova školy z počátku 20. století.