Městys Slavětín – kostel Sv. Jakuba Většího
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Slavětín je městys v Českém středohoří. Leží 9 km východním směrem od města Louny. Žije zde necelých pět set obyvatel a pro mnohé je to neznámé místo. Ale když si člověk zjistí nějaké informace, tak je hned důvod se tam vypravit.
Nedaleko Slavětína je jeden z mála českých menhyrů, je tady také kaple Navštívení Panny Marie z roku 1662 a v roce 1898 se tu narodil básník Konstantin Biebl. Mají zde zajímavou kovárnu, která sloužila jako předloha ke kulisám v Národním divadle, když dávali Lešetínského kováře od Svatopluka Čecha.
Mne však na první pohled zaujal jiný objekt, Kostel sv. Jakuba Většího. Jedná se o původní románský jednolodní kostel, který pochází z poloviny 13. století. Na počátku století následujícího byla k jeho severnímu boku přistavěna stejně dlouhá, avšak nižší gotická kaple. O další přístavbu v podobě dlouhého presbytáře se okolo roku 1375 postarali páni ze Rvenic, kteří také zvýšili původní loď kostela. V závěru tohoto století byla ještě do rohu mezi severní kaplí a presbytářem vestavěna sakristie. Loď i presbytář kryje vysoká novogotická střecha s vikýři a výraznou nízkou štíhlou věžičkou (sanktusník). Západnímu průčelí dominuje vysoká věž se stanovou střechou. Věž je omítnutá a v prvním podlaží má zajímavé bosáže. Ve stěnách jsou hrotitá i kulatá okna, některá opatřena dřevěnými žaluziemi. To a mnohé další lze vypozorovat při procházce okolo kostela.
Velmi zajímavé věci jsou však ukryty uvnitř kostela. Jeho interiér pokryly ke konci 14. století nástěnné malby. Mělo by se jednat o naprostý unikát nejen v Čechách, ale také v celé Evropě. Nástěnné malby pokrývají stěny velké části kostela v pruzích. V minulosti byly vzorně restaurovány, a tudíž se dochovaly ve velmi dobrém stavu. Malby vyjadřují heraldická znamení, postavy donátorů, a podobně. Já jsem však našel kostel zavřený. Tak snad někdy příště.
Majitelem objektu je Římskokatolická církev, farnost Zlonice. Kostel by mělo být možné navštívit, ale přesné časové určení jsem zatím nezjistil.
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- menhir Baba:https://www.turistika.cz/mista/slavetin-menhir-baba
- zajímavá kaple ve Slavětíně:https://www.turistika.cz/mista/slavetin-kaple-navstiveni-panny-marie
- Oldřichův dub:https://www.turistika.cz/mista/oldrichuv-dub-v-peruci
- Boženina studánka:https://www.turistika.cz/mista/bozenina-studanka-v-mestyse-peruc
- menhir Kamenný pastýř u obce Klobuky:https://www.turistika.cz/mista/menhir-kamenny-pastyr
- lípa Svatopluka Čecha v obci Klobuky:https://www.turistika.cz/mista/lipa-svatopluka-cecha-v-obci-klobuky
- nedostavěný chrám v Panenském Týnci:https://www.turistika.cz/mista/panensky-tynec-nedostaveny-chram
- Panenský Týnec:https://www.turistika.cz/mista/mestys-panensky-tynec-kostel-sv-jiri-a-kaple-sv-jana-nepomuckeho
- kaple nedaleko Panenského Týnce:https://www.turistika.cz/mista/kaple-kostelik-sv-blazeje-a-kdysi-kouzelna-studanka-nedaleko-mestyse-panensky-tynec
- židovský hřbitov u obce Hřivčice:https://www.turistika.cz/mista/zidovsky-hrbitov-u-obce-hrivcice
- kamenný sloup v obci Hřivčice:https://www.turistika.cz/mista/kamenny-sloup-v-obci-hrivcice
- archeologický skanzen:https://www.turistika.cz/mista/archeologicky-skanzen-brezno-u-loun
- dřevěná zvonice v Hořešovicích:https://www.turistika.cz/mista/horesovice-drevena-zvonice-a-kostel-sv-petra-a-pavla
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/