Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Pozdně barokní pískovcový mariánský sloup v polském Mezilesí se nachází v centru tohoto dolnoslezského městečka a patří k jeho nejvýraznějším památkám. Byl pravděpodobně vyroben v lesické dílně a stalo se tak v roce 1698 díky fundaci hraběte Michaela Wenzela von Althanna. Jedinou velkou rekonstrukcí si tento sloup prošel v letech 1932 až 1934 a dílně sochaře Bergmann z nedaleké Kladské Bystřice. Děkovný sloup zakončuje vrcholová postava Panny Marie a jeho podstavec zdobí sochy světců.
Sloup z šedého pískovce je postaven dle projektu, který vychází z dvoustupňové osmiboké desky, na jejíž okraj je přichyceno pískovcové zábradlí. Ve středu desky se nachází podstavec sloupu ve tvaru řeckého kříže. Ramena kříže tvoří čtyři volutové podstavce. Nad volutami stojí sochy čtyř svatých, a to Václava, Benedikta, Huberta a Archanděla Michaela. Uprostřed čtyřstranného podstavce se tyčí vysoký kulatý sloup s toskánskou hlavicí a sochou Panny Marie s Ježíškem. V horní části podstavce si můžeme přečíswt nápis „ORA PRO NOBIS S. MARI", tedy „Modlete se za Pannu Marii“.
Zdejší sloup byl postaven roku 1698 ke slávě Panny Marie, ochránkyně města před povodněmi a požáry. Stejně jako několik dalších sloupů tohoto typu v Kladsku měl i mariánský sloup v Mezilesí současně dokumentovat vítězství katolické víry nad protestanty.