Loading...
Milenov je menší vesnice ležící v Moravské bráně na půl cesty mezi bývalým městečkem Drahotuše a jižními svahy Oderských vrchů. Před krutými severními větry je chráněna již zmiňovanou hradbou sudetských kopců a nově i tělesem dálnice. Rozkládá se okolo břehů potoka Milenova a podle zápisu v análech z roku 1353 se o její vznik přičinil jakýsi mužský jménem Milan, což dokládá název In Villa Mylonov. Později byl změněn na Milenov.
Dnes jej obývá okolo 430 obyvatel a většina dospělých za prací dojíždí do 6 km vzdálených Hranic anebo až do Přerova. K uspokojení potřeb místních slouží dva obchody s „míšeným“ zbožím a nechybí pochopitelně ani hospoda. Zvědavé zraky případných turistů (žádná značená trasa totiž přes dědinku nevede) zase potěší několik zajímavých památek.
Kromě kaple, Pomníku padlým a několika kamenných křížů k nim patří i objekt školy, který je od roku 1909 sice přestavěný a podstatně rozšířený a dnes funkční už jen jako jednotřídka. V tom původním se ale vyučovalo již v roce 1792 a patřil tak k prvním školám v celém širém okolí.
Já se namísto hodinového čekání na autobusový spoj na drahotušské vlakové stanici rozhodl do 2 km vzdáleného Milenova popojít po silnici a rozhodně jsem nelitoval. Cestou se mi směrem k jihozápadu otevřel pohled na hrad Helfštýn (dosud „ozdobený“ ramenem jeřábu nad rekonstruovaným hradním palácem) a k severu na svahy Oderských vrchů strmě spadajících do středomoravské sníženiny. Před začátkem obce jsem narazil na stínem tří stromů chráněný kamenný kříž a na upravené návsi na zajímavý Pomník padlým, kterých bylo v první světové válce jen z Milenova 17!
Hlavní částí pomníku je krásný reliéf matky s dětmi stojícími pod lípou a marně vyhlížejícího svého muže. Sokl zdobí z čelní strany reliéf anděla vznášejícího se nad mrtvým soldátem a z ostatních tří stran jsou na něm umístěny medailonky s portréty a jmény padlých.
Nejvýznamnější milenovskou památkou je kaple Nanebevzetí Panny Marie z roku 1870, jejíž opravená růžovo-oranžová fasáda září na náves jen o kousek dál. Prve tu stávala stará dřevěná zvonice, ale ta už byla v notně dezolátním stavu. Vznik nového sakrálního stavení podpořil drahotušský farář, do jehož farnosti Milenovští spadali. Základní kámen byl položen až po prusko-rakouské válce, v červnu 1867, a na výstavbě jednoduché jednolodní kaple s malým presbytářem se dobrovolně podílela celá obec. Tu největší práci ale samozřejmě odvedli mistři zedničtí – Čeněk Šrom a Jan Křístek. Závěrem byla na břidlicovou střechu osazena malá věžička (osmiboká lucerna s jehlanem a křížkem), do níž byl zavěšen zvon. Interiér krášlí oltářní obraz s motivem Nanebevzetí Panny Marie a oltářní sloupoví, které zrobil stolář z Polomi. Mezi mládeží pak byla uspořádána finanční sbírka a ta nakonec vynesla hotovost potřebnou na zakoupení druhého obrazu se sv.Cyrilem a Metodějem. Ostatní vybavení bylo pořízeno z darů. Celkově místní přišla kaple na víc jak 910 zlatých a oltář na dalších 300 zlatých a 40 krejcarů.
Kamenný kříž byl před kaplí vztyčen roku 1871 a jižní stěnu kaple přitom ozdobily i sluneční hodiny.