Mnichovo Hradiště
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Mnichovo Hradiště leží ve Středních Čechách, severovýchodně od Mladé Boleslavi. Město se rozkládá na levém břehu řeky Jizery a na okraji Ralské pahorkatiny. Východním směrem od města je chráněná krajinná oblast Český ráj. Severovýchodním směrem od města je vybudováno dopravní letiště. Z města jsou značeny dvě cyklistické trasy, která nás zavedou především do oblasti Ralské pahorkatiny. Mnichovo Hradiště je výchozím bodem turistických výletů do malebné oblasti pískovcových skal Českého ráje a také do nedalekého okolí města. Severním směrem z města dojdeme ke zřícenině hradu Zásadka. Východním směrem dojdeme na rozcestí na okraji Českého ráje. Vydáme-li se z rozcestí jižně dojdeme ke zřícenině hradu Valečov. Severním směrem z rozcestí dojdeme do míst zvaných Drábské světničky, což jsou zbytky Skalního hradu a malé místnosti vytesané v pískovci. Popřípadě můžeme dojít na vrchol kopce Mužský ( 462 m.n.m.) odkud je nezapomenutelný výhled do Čech.
Historie
Městečko bylo postaveno v roce 1250 na křižovatce obchodních cest a nedaleko kláštera Hradiště. Jako město je Mnichovo Hradiště uváděno již od roku 1279. Neblaze se na rozvoji města podepsalo napadení a zničení kláštera v roce 1420 husitskými vojsky, které neušetřili ani město a vypálily jej. K dalšímu napadení a vypálení města došlo nedlouho po první události a to v roce 1468, kdy město napadli a vypálili lužičtí křižáci. Město bylo natolik oslabeno že bylo označováno opět jako městečko. Zbytky kláštera byly v druhé polovině 16. století přestavěny na zámek a jeho majitel Václav Budovec z Bodova nechal va městě postavit ještě jeden zámek. Po bitvě na Bílé hoře získal město a zámky do majetku Albrecht z Valdštejna, jehož rodu patřilo panství až do roku 1945. V roce 1643 bylo město vypáleno Švédy a opět postaveno. Koncem 17. století proběhla barokní přestavba zámku a v jeho blízkosti byl postaven klášter kapucínů. V tomto období bylo ve městě postaveno také několik barokních domů v předzámčí. V druhé polovině 18. století byly dřevěné domy na náměstí a v přilehlých ulicích nahrazovány měšťanskými zděnými domy. V 19. století byly v centru města dřevěné, barokní a klasicistní zděné domy. Které byly ve 20. století z části přestavovány novými domy. Po roce 1945 v souvislosti s rozvojem továrny na výrobu automobilů LIAZ byla většina dřevěných domků v centru zbořena. Do dnešních dnů se v historickém centru města dochoval pouze jeden a to bývalý chudobinec. Ve středu náměstí stojí novorenesanční radnice postavená v roce 1892, kterou zdobí sgrafity a vysoká hranolová věž nad průčelím budovy. Ve středu náměstí stojí obelisk panny Marie zhotovený v druhé polovině 18. století a nedaleko sousoší světců z roku 1740. Barokní farní kostel svatého Jakuba byl postaven v letech 1726 až 1727. Historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 B1
zámek
museum
kostel sv. Jakuba (1724)
zahradní pavilon (1711)
kaple sv. Anny (1724)
barokní a empírové domy
První zmínka o objektu 13. století
Původní ves byla založena ve 13. století cisterciáky z nedalekého kláštera (Klášter Hradiště nad Jizerou) a byla pojmenována Hradištěm. Teprve později a patrně také dle zakladatelů byla nazvána Mnichovým Hradištěm Ve století patnáctém a přesněji v roce 1425 zde sídlí husitský hejtman Jan Čapek ze Sán,který je v roce 1450 následován Berky z Dubé. Část Mnichova Hradiště později získalo i Staré Město Pražské a následně roku 1493 se obec dostala do královských držav. Ještě téhož roku se zde poprvé zapisují Valdštejnové, kteří na zdejší tvrzi pobývali pouhých 15 let. Následně se majitelé velmi často střídají a město je načas rozděleno mezi dva majitele. Do osudů města výrazněji zasáhli až Budovcové z Budova z nichž se zde největší měrou zasadil Václav Budovec z Budova, který nechal dosavadní tvrz přestavět na zámeckou honosnou stavbu a později ukončil svůj život na Staroměstském náměstí 21.6. 1621, kdy byl popraven spolu s dalšími 26 pány pro účast na stavovském povstání. Jeho statky byly o rok později prodány Albrechtu z Valdštejna, který je nechal zapsat k rodovým majetkům. Zdejší zámek v roce 1657 vyhořel a nový byl postaven až po roce 1695. Další požár zde řádil v roce 1724 a byl opraven o 7 let později. Do zdejší zámecké kaple sv. Anny byla v roce 1784 převezeny ostatky Albrechta z Valdštejna, kde byly uloženy spolu s ostatky jeho ženy Lucrezie z Landeka. V roce 1833 se zde sešel císař František, pruský princ Bedřich Vilém a ruský car. Valdštejnové drží zdejší zámek do roku 1945 a od této doby je majitelem stát, který začal objekt účelově využívat. Též je zde možno provést prohlídku s průvodcem. Z městských památek Mnichova Hradiště uveďme jen kostel sv. Jakuba, který byl vystavěn v roce 1726 na místě původního gotického svatostánku. Druhý kostel nalezneme v zámeckém parku v těsné blízkosti zámku. Tento kostel Tří sv. králů byl původně založen jako součást kapucínského kláštera, který zde byl vystavěn kolem roku 1690. Městečko se nachází na křižovatce turistických značek. Červená TZN přichází do Hradiště od Bakova nad Jizerou přes Klokočku a Klášter Hradiště nad Jizerou. Po průchodu města pokračuje dále k Dobré Vodě, Valečovu, Klamorně, Drábským Světničkám, Příhrazům a ke Kosti. Modrá TZN vycházející od Nádraží ČD vede přes Klášter Hradiště nad Jizerou k Mohelnici nad Jizerou a dále k Hlavicím a vzdálenému Ještědu. Stejné východisko užívá i zelená TZN směřující přes Káčov k Mohelnici nad Jizerou a dále k Březině přes Loukov a Loukovec.