Monteriggioni – opevněná perla Toskánska (historie i současnost)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Monteriggioni je velmi krásné a příjemné místo. Toto konstatování vystihuje vše. A je jedno, jestli tento malý toskánský klenot zařadíme mezi městečka, hrady nebo středověké pevnosti. Je totiž vším a navíc úžasným vyhlídkovým i odpočinkovým místem. A díky zdejším vinohradům také jednou velkou hospůdkou. Ale vážně: Monteriggioni i dnes odpovídá představě středověké vesnice. Díky tomu, že její opevnění s věžemi zůstalo celá staletí prakticky beze změn, máte při pohledu z dálky udivující pocit, že jste se ocitli v časech, ze kterých k nám dorazili slavní filmoví Návštěvníci, v čele s Jeanem Reno. Monteriggioni je totiž až pohádkově neporušenou středověkou hradně-městkou pevností, obklopenou hradebním opláštěním a čtrnáctkou – nebo patnáctkou - věží. Však se zde také v červenci pravidelně koná „Festa Medievale", tedy jeden z nejznámějších středověkých průvodů v Itálii, na kterém lze vidět nejen vojáky, zemědělce, obchodníky, lučištníky a nejrůznější řemeslníky, ale můžeme zde potkat také kouzelníky, astrology, zpěváky středověkých balad, šašky, kejklíře i akrobaty. K poškádlení našich útrob se nabízejí různá středověká jídla a nápoje. A na úvod ještě jedna perlička: o historickém významu Monteriggioni svědčí také fakt, že toto toskánské městečko ve své Božské komedii zmiňuje sám velký italský básník Dante Alighieri.
Mnohé informační prameny uvádějí, že toskánské Monteriggioni se rozkládá na ploše téměř 100 km2 a že zde žije necelých deset tisíc obyvatel. To platí ale pro celé městečko, které je dnes součástí italské „vinařské stezky“, i s přidruženými obcemi. Samotnou středověkou hradní část – za silného zadního větru – celkem lehce přeplivnete (co to je nějakých 170 metrů, že ano?). Tato část byla vybudována již na počátku 13. století, kdežto svobodná obec v údolí Val d'Elsa bývá zmiňována až v roce 1777. Význam zdejší pevnosti neuvěřitelně výrazně narostl ve 14. století, v jehož závěru byli obyvatelé Monteriggioni považováni za občany Sieny.
Centrem „kruhového“ pevnostního města je Římské náměstí (Piazza Roma), kterému dominuje románský kostel Nanebevzetí Panny Marie s jednoduchým průčelím. Ostatní domy, z nichž některé stále ještě můžeme vidět v renesančním stylu, patřili v minulosti místní šlechtě a bohatým obchodníkům. Z hlavního náměstí směřují úzké uličky k menším domům s malými i středními dílnami a k veřejným zahradám, které zásobovaly potravinami obyvatelstvo hradního města v časech vojenského obležení.
Okouzlující středověká hradní pevnost Monteriggioni leží v provincii Siena a bývá často označován za jeden z nejvýznamnějších hradů na území Itálie. Současná podoba pevnostního městečka odpovídá změnám z 16. století, kdy byly sníženy hradební věže, resp. z roku 1921, kdy byly z neznámých důvodů tři nebo čtyři věže sníženy na úroveň okolních hradebních zdí. Nad těmi se dnes tedy tyčí již pouhá jedenáctka strážních věží.
Původně na místě guelfského obranného hradu Monteriggioni na „hoře“ Ala stával statek Montis Regis, který patřil jednomu šlechtickému rodu z Lombardie. Je jistým paradoxem, že vznik nového obranného sídla, kopírujícího svým půdorysem tvar vrcholu kopce, bývá přisuzován expanzivní politice Sieny. Nikdy se zde přitom nepodařilo prokázat existenci padacího mostu, za to je jisté, že příkopy za hradbami bývay naplněny uhlím, které se v případě útoku zapálilo. Díky rozmachu dělostřelectva se toto opatření stalo zbytečným, a proto muselo dojít v 15. i 16. století k postupnému posílení hradebních zdí. To se vyplatilo hned v roce 1526, kdy na městskou pevnost zaútočili Florenťané. Město tak bylo obsazeno až roku 1554, a to jen díky zradě, ovšem bez boje. Monteriggioni tehdy ovládl Cosimo de 'Medici, který ho ale brzy zase prodal. V jeho vlastnictví se pak postupně vystřídalo několik rodů.
Dnes Monteriggioni žije zejména z cestovního ruchu, protože se stalo součástí „památkové“ Via Francigena (její 32. pěší stezka). Vždyť náměstí Piazza Roma v Monteriggioni a sienské Piazza del Campo dělí vzdálenost jen lehce přesahující 20 kilometrů. Na každém rohu si zde návštěvníci mohou zakoupit místní víno (autor článku zakoupil čtyři různé lahvinky a rozhodně se nejednalo o žádný patok) a turisty jistě potěší také přítomnost informačního centra. V něm se můžeme dozvědět, že se v městečku a jeho okolí nachází mnoho zajímavých památek, včetně etruského pohřebiště, opatství z 6. století, palácové vily Santa Colomba, dalšího středověkého hradu, kláštera a několika kostelů. Tato informace však platí pro celé rozlehlé území, včetně přidružených obcí a osad.
Dodejme tedy už jen, že pevnostní hradby, dosahující výšky 6,5 metru, jsou zdejší atrakcí Number One, a proto na nich byly v roce 2005 vybudovány dva prohlídkové Ochozy, nabízející nádherný výhled na hrad i celou oblast zvanou Montagnola. Opevnění je prolomeno dvěma vstupními branami. Brána La Porta Franca nebo Romea je orientovaná k Sieně, brána Porta Firenza k Florencii. Prvně jmenovaná byla svého času vybavena těžkými vraty, které byly v případě nebezpečí spouštěny dolů. Tato brána chránila hlavně centrální náměstí Piazza Roma, které bylo do současné podoby vydlážděno až v sedmdesátých letech minulého století. Na Římském náměstí se nachází kostel Santa Maria Assunta a obklopují jej zahrady a sady, původně umožňující přežití obyvatelstva v případě obležení.